Musk pozastavil nákup Twitteru. Chce prověřit podíl falešných účtů a spambotů

Zdroj: Steve Jurvetson / Flickr
Musk pozastavil nákup Twitteru. Chce prověřit podíl falešných účtů a spambotů | Zdroj: Steve Jurvetson / Flickr

Oživeno 13. května | Elon Musk pozastavil kroky vedoucí k akvizici společnosti Twitter. K oznámení přidal odkaz na zprávu Reuters ze 2. května. Ta se zabývá falešnými a spam-účty, jejich podíl odhaduje na 5 %, ale také připouští, že skutečný podíl může být vyšší. Musk teď říká, že chce tuto statistiku prověřit. Právě boj s boty je pro Muska jedním z klíčových bodů při zlepšování sociální sítě.

Kurz akcií se v reakci na Muskovo oznámení propadl o cca 20 % (v porovnání se čtvrteční uzavírací cenou). Komentátoři spekulují, zda z Muskovy strany nejde o taktiku s cílem vyjednat nové podmínky a snížit původně nabídnutou cenu ve výši 44 miliard dolarů.


Oživeno 28. dubna | Elon Musk reagoval na četné kritiky jeho akvizice Twitteru (včetně té naší), kteří upozorňovali na jím dlouhodobě propagovanou absolutní svobodu slova, jež ale nikde na světě povolená není.

Svobodou projevu myslím prostě to, co odpovídá zákonu. Jsem proti cenzuře, která jde daleko za hranice zákona. Pokud lidé chtěli menší svobodu projevu, požádají vládu, aby to uzákonila. Překročit zákon je tedy v rozporu s vůlí lidu,“ píše Musk.


Oživeno 25. dubna ve 21:00 | O čem se před pár hodinami spekulovalo, to se také stalo. Twitter oznámil, že představenstvo jednomyslně souhlasí s prodejem firmy Elonu Muskovi. Ten je připravený zaplatit 54,20 dolaru za akcii, tedy celkem 44 miliard dolarů. Obchod ještě budou muset schválit sami akcionáři a následně také regulační úřady.

Samotný Musk už mezitím vyzval své největší kritiky, aby na Twitteru zůstali, protože on chce ctít svobodu slova.


Oživeno 25. dubna ve 14:45 | Podle agentury Reuters je představenstvo Twitteru připraveno dohodnout se s Muskem na prodeji firmy za 43 miliard dolarů, což je jeho poslední částka, o které nechce smlouvat. Blízké zdroje tvrdí, že obě strany by dohodu mohly oznámit ještě dnes.

Reuters k tomu dodává, že námluvy mohou na poslední chvíli padnout. Představenstvo ostatně pouze doporučí stávajícím akcionářům, jak se k akvizici postavit. List CNBC přitom včera psal, že zvažuje i alternativní možnosti a promluví o nich ve čtvrtek, kdy firma zveřejní finanční výsledky za poslední čtvrtletí.


Oživeno 14. dubna | Už je jasné, proč Elon Musk odmítl pozici v představenstvu Twitteru. Podle smlouvy by v ní nesměl vlastnit více než 14,9 % akcií Twitteru, Musk chce přitom Twitter úplně celý. Dnes podal návrh na odkup společnosti a za akcii nabízí 54 dolarů v hotovosti. Celý Twitter, který by tímto krokem zmizel z burzy, by ho tedy vyšel na 44 miliard dolarů.

Částka je o 38 % vyšší než v den před oznámením nákupu prvních akcií. „Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se celosvětovou platformou pro svobodu projevu a věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungování demokracie,“ uvádí Musk ve správě adresované Bretu Taylorovi, šéfovi představenstva Twitteru, a americké komisi pro cenné papíry.

Zároveň naznačuje, že na síti plánuje změny, protože podle něj nefunguje úplně ideálně. „Od doby, kdy jsem investoval, si však uvědomuji, že v současné podobě nebude firma ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba proměnit na soukromou společnost,“ dodává Musk. Zároveň říká, že nebude vyjednávat a toto je jeho jediná a poslední nabídka. Pokud ji představenstvo nepřijme, svou pozici akcionáře bude muset přehodnotit.


Oživeno 11. dubna | Všechno je zase jinak. I když šéf Twitteru Parag Agrawal před týdnem oznámil, že nový hlavní akcionář Elon Musk zamíří do přestavenstva společnosti, nyní píše, že Elon tuto pozici odmítl.

„Jmenování do představenstva mělo oficiálně vstoupit v platnost 9. dubna, ale Elon v tento den oznámil, že do funkce nenastoupí.“ I přes ujišťování, že je to vlastně dobře, zní vyjádření trochu jako povzdech nad rozmary nevypočitatelného miliardáře. Samotný Musk tento obrat podle The Washington Post komentoval pouze smajlíkem a tweet později odstranil.

Důvodem odmítnutí křesla v představenstvu může být to, že má Musk zájem získat ve společnosti vyšší podíl. V jeho smlouvě totiž stojí, že by jako člen představenstva (a 90 dní po skončení mandátu) nemohl vlastnit více než 14,9 % akcií Twitteru. Aktuálně drží 9,2% podíl.


Oživeno 6. dubna | Twitter na funkci pro zpětnou úpravu tweetů skutečně pracuje. Nevzešlo to ale z požadavků Muska, firma funkci připravuje již od loňska. Kdy ji nasadí a jak bude editované příspěvky identifikovat, ale zatím nevíme.


Oživeno 5. dubna | Nový šéf Twitteru Parag Agrawal dnes oznámil, že Elon Musk zasedne i v představenstvu společnosti. Ani tam sice ještě nebude mít přímý vliv na to, aby na chodu firmy něco výrazného měnil. Žádnou exekutivní roli totiž ještě nemá.

Jako poradce a člověk napojený na ředitele společnosti ale může některé procesy uspíšit. Dnes už zase dráždil fanoušky, a to anketou, jestli na síti chtějí mít možnost upravovat již napsané příspěvky. O této funkci se na Twitteru mluví už od založení, ale vedení nápad nikdy nerealizovalo. Teď už si ale přisadil i sám Agrawal, který na Muskovu anketu odkázal a říká, že výsledky budou mít dopad.


Původní článek ze 4. dubna| Nebylo by to poprvé, kdy se šéf a zakladatel společností Tesla Motors a SpaceX ptal veřejnosti na názor a na jeho základě pak „jednal“. Nebo to tak spíš mělo vypadat. Jeho další hra trvala dva týdny.

V pátek 25. března se dotazoval fanoušků, jestli podle nich na Twitteru funguje svoboda slova. Výsledek ankety měl prý mít zásadní dopad. Už v minulosti naznačoval, že by si po vzoru Trumpa založil vlastní sociální síť, kde by ale kdokoliv mohl psát skutečně cokoliv.

Dvě třetiny lidí mu v anketě odpovědělo, že Twitter principy svobody slova nedodržuje. To by teoreticky mohlo být impulsem k vytvoření alternativy, ale výsledek byl překvapivější. Musk si teď totiž velkou část Twitteru koupil.

Podle Bloombergu mu nyní patří 73,5 milionu akcií (9,2% podíl) v hodnotě 2,89 miliardy dolarů. To z něj dělá největšího akcionáře, ale zároveň pořád jen minoritu bez vlivu na to dělat ve firmě nějaké změny. Je proto otázkou, jestli chce získat další podíl, nebo koupí pouze potvrdil, že síti opravdu věří.

Pro Muska je Twitter hlavním komunikačním kanálem. S 80 miliony sledujícími má osmý nejúspěšnější účet, před ním už jsou jen bývalí američtí prezidenti, zpěvačky, Ronaldo a Justin Bieber.

Diskuze (134) Další článek: AMD Radeon RX 6950 XT v testech z celého světa. Překoná i GeForce RTX 3090 Ti, ale jen někdy

Témata článku: Sociální sítě, Byznys, SpaceX, Twitter, Elon Musk, Tesla Motors, Podíl, Bloomberg, Demokracie, Důležitá změna, Anketa, Falešný účet, Reuters, Duben, The Washington Post, Donald Trump, Ředitel společnosti, Elon, Svoboda slova, Představenstvo, Miliardář, Březen, Ronaldo, Funkce, Největší akcionářSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko