Twitter už patří Muskovi. Donald Trump má zatím stále ban, musí se sejít rada pro moderování

Oživeno v 22.00 | Jednou z častých otázek, které směřovaly na Elona Muska, nového majitele Twitteru, bylo obnovení účtu Donalda Trumpa na této sociální síti. Bývalý americký prezident v lednu 2021, kdy byl ještě v úřadu, dostal ban po událostech souvisejících s útokem na budovu amerického kongresu.

Musk na Twitteru odpověděl neadresně, nezmínil Trumpa, je ale zřejmé, že reaguje právě na tyto dotazy:

„Twitter vytvoří radu pro moderování obsahu, která bude mít velmi různorodé názory. Před zasedáním této rady nedojde k žádným zásadním rozhodnutím o obsahu ani k obnovení účtů.“

Oživeno 28. října | Twitter už podle NYT a dalších médií patří Muskovi. Ten prý zároveň spustil čistku, když propustil nejvyšší management. Novou práci si budou hledat výkonný ředitel Parag Agraval, finanční šéf Ned Segal a dva hlavní právníci firmy, Vijaya Gadde a Sean Edgett.

Musk také zveřejnil, že „Ptáček je osvobozen“. Dá se v něm tušit odkaz na logo Twitteru a překlad slova tweet, které znamená cvrlikat, pípat.


Oživeno 27. října | Elon Musk Twitter skutečně koupí. Nyní – na Twitteru – zveřejnil svůj dopis inzerentům, ve kterém vysvětluje své záměry.

Vážení inzerenti na Twitteru,

chtěl jsem se s vámi osobně podělit o svou motivaci k pořízení Twitteru. Hodně se spekulovalo o tom, proč jsem Twitter koupil a co si myslím o reklamě. Většina z nich byla mylná.

Twitter jsem si pořídil proto, že pro budoucnost civilizace je důležité mít společné digitální náměstí, kde lze zdravě diskutovat nad širokou škálou názorů, aniž by se člověk uchyloval k násilí. V současné době existuje velké nebezpečí, že se sociální média rozštěpí na krajně pravicové a krajně levicové skupiny, které budou vytvářet další nenávist a rozdělovat naši společnost.

Většina médií v neúnavné honbě za kliknutím tyto polarizované extrémy podněcuje a uspokojuje, protože věří, že právě to přináší peníze, ale tím se ztrácí možnost dialogu.

Proto jsem si koupil Twitter. Neudělal jsem to proto, že by to bylo snadné. Neudělal jsem to proto, abych vydělal víc peněz. Udělal jsem to proto, abych se pokusil pomoci lidstvu, které mám rád. A dělám to s pokorou, protože si uvědomuji, že neúspěch při sledování tohoto cíle je i přes naši snahu velmi reálný.

To znamená, že Twitter se samozřejmě nemůže stát pekelnou krajinou volného pohybu, kde lze říci cokoli bez jakýchkoli následků! Kromě dodržování zákonů musí být naše platforma vřelá a přívětivá pro všechny. Můžete si vybrat požadovaný zážitek podle svých preferencí, stejně jako si můžete vybrat například sledování filmů nebo hraní videoher od nejrůznějšího věku až po dospělé.

Velmi také věřím, že správná reklama vás může potěšit, pobavit a informovat; může vám ukázat službu nebo výrobek či léčbu, o jejichž existenci jste neměli tušení, ale které jsou pro vás vhodné. Aby to byla pravda, je nezbytné ukazovat uživatelům Twitteru reklamu, která co nejvíce odpovídá jejich potřebám. Reklamy s nízkou relevancí jsou spam, ale vysoce relevantní reklamy jsou skutečně obsahem!

V zásadě Twitter usiluje o to, aby se stal nejuznávanější reklamní platformou na světě, která posiluje vaši značku a rozvíjí váš podnik. Všem, kteří s námi spolupracují, děkuji. Pojďme společně vybudovat něco výjimečného.

Pro překlad jsme využili službu Deepl


Oživeno 7. října | Proces převzetí Twitteru se po pondělním Muskově obratu opět roztočil. Soud, který měl mezi oběma stranami proběhnout, ale zatím nekončí. Právníci nejbohatšího muže světa od něj sice chtějí ustoupit, Twitter ale nikoliv. Minimálně ne do doby, dokud nebude na stole finální smlouva.

Twitter se tím brání před dalším případným lavírováním ze strany Muska, které by na firmu mohlo házet stín. Soudkyně Kathaleen McCormick ale odročila první slyšení ze 17. na 28. října, takže strany ještě mají tři týdny na dojednání akvizice.

Zdroj: soud v Delaware via Engadget


Oživeno 4. října | Komedie pokračuje. Elon Musk neveřejně navrhl vedení Twitteru, že službu odkoupí za původně navrženou cenu 54,20 dolarů za akcii. A to přestože se tomu během předchozích měsíců silně bránil. Jenže Twitter ho mezi tím žaloval za nesplnění dohodnutých podmínek, zatímco nevyzpytatelný miliardář se z dohody pokoušel vycouvat poukazováním na jiný skutečný počet uživatelů sítě a množství robotických účtů. Soud se ale přikláněl spíše k argumentaci Twitteru a Muskovi tak hrozila vysoká pokuta.

Zdroj: Bloomberg


Oživeno 13. září | Akcionáři Twitteru schválili převzetí firmy Elonem Muskem. Problém je, že Musk už Twitter nechce a obě strany se vzájemně žalují (viz starší aktualizace níže).

Musk v červenci oznámil, že odstupuje od dohody a Twitter nechce. Twitter Muska zažaloval a k akvizici jej zkusí donutit soudně. Musk podal protižalobu, že jej firma podvedla a dodala nepravdivá data o falešných a spamových účtech. Twitter to označil za neopodstatněnou záminku. Později Musk připustil, že by firmu přece jen koupit mohl, kdyby mu přece jen dodala informace, které před tím požadoval. Soudní boje mají začít na podzim.

Muskovým trumfem je bývalý (letos propuštěný) šéf bezpečnosti Twitteru Peiter Zatko, který prohlásil, že Twitter nedokáže kontrolovat miliony podvodných účtů a vlastně se o to ani zásadně nesnaží, protože jí vyhovuje reportovat o boty navýšený počet uživatelů.

Via Reuters


Oživeno 8. srpna | Musk připustil nákup Twitteru, ale firmu zároveň žaluje

Minulý týden Musk se svými právníky sepsal protižalobu, podle které jej Twitter podvedl. Stále si totiž stojí za tím, že počet skutečných uživatelů je nižší, než firma udává, a na síti jsou miliony spamových či falešných účtů.

Vedle toho, jak jinak než Twitter píše, že by společnost koupil, pokud prokáže, že její metodika je správná a že čísla předaná federální komisi pro cenné papíry odpovídají realitě.

K tomu pak ještě vyzývá současného šéfa služby Paragu Agrawala, aby prokázal, že v uváděném počtu denně aktivních uživatelů (237,8 milionu) je méně než 5 % falešných a spamových účtů.


Oživeno 13. července | Jak „slíbilo“, tak i plní. Představenstvo Twitteru podalo na Muska žalobu u soudu v Delaware a dožaduje se, aby nejbohatší muž světa dokončil rozjednanou akvizici, protože ze strany Twitteru prý neexistuje žádné pochybení nebo zamlčení informací, které by obchodu mohlo bránit.

Firma ve stížnosti také zmiňuje, že Musk opakovaně znevažoval Twitter i obchodní dohodu, což pak ovlivnilo i burzu a způsobilo pokles ceny akcií.


Oživeno 11. července | Dva měsíce se Elon Musk rozmýšlel, jestli kompletní převzetí Twitteru opravdu dokončí, nakonec však od akvizice dává ruce pryč. V dopisu pro americkou komisi cenných papírů uvedl, že představenstvo jej mylně informovalo o množství spamových nebo falešných účtů a zatajit mělo i další detaily.

Vedení firmy si ale stojí za tím, že se neprodává zajíce v pytli, a chce obchod dokončit za původních podmínek, tedy prodejem akcií za 54,20 dolaru, celkově tedy za 43 miliard dolarů. Představenstvo též uvádí, že pokud se Musk vyváže ze smlouvy o nákupu, bude obchod bránit soudní cestou. Na to Musk reagoval humorem.


Oživeno 13. května | Elon Musk pozastavil kroky vedoucí k akvizici společnosti Twitter. K oznámení přidal odkaz na zprávu Reuters ze 2. května. Ta se zabývá falešnými a spam-účty, jejich podíl odhaduje na 5 %, ale také připouští, že skutečný podíl může být vyšší. Musk teď říká, že chce tuto statistiku prověřit. Právě boj s boty je pro Muska jedním z klíčových bodů při zlepšování sociální sítě.

Kurz akcií se v reakci na Muskovo oznámení propadl o cca 20 % (v porovnání se čtvrteční uzavírací cenou). Komentátoři spekulují, zda z Muskovy strany nejde o taktiku s cílem vyjednat nové podmínky a snížit původně nabídnutou cenu ve výši 44 miliard dolarů.


Oživeno 28. dubna | Elon Musk reagoval na četné kritiky jeho akvizice Twitteru (včetně té naší), kteří upozorňovali na jím dlouhodobě propagovanou absolutní svobodu slova, jež ale nikde na světě povolená není.

Svobodou projevu myslím prostě to, co odpovídá zákonu. Jsem proti cenzuře, která jde daleko za hranice zákona. Pokud lidé chtěli menší svobodu projevu, požádají vládu, aby to uzákonila. Překročit zákon je tedy v rozporu s vůlí lidu,“ píše Musk.


Oživeno 25. dubna ve 21:00 | O čem se před pár hodinami spekulovalo, to se také stalo. Twitter oznámil, že představenstvo jednomyslně souhlasí s prodejem firmy Elonu Muskovi. Ten je připravený zaplatit 54,20 dolaru za akcii, tedy celkem 44 miliard dolarů. Obchod ještě budou muset schválit sami akcionáři a následně také regulační úřady.

Samotný Musk už mezitím vyzval své největší kritiky, aby na Twitteru zůstali, protože on chce ctít svobodu slova.


Oživeno 25. dubna ve 14:45 | Podle agentury Reuters je představenstvo Twitteru připraveno dohodnout se s Muskem na prodeji firmy za 43 miliard dolarů, což je jeho poslední částka, o které nechce smlouvat. Blízké zdroje tvrdí, že obě strany by dohodu mohly oznámit ještě dnes.

Reuters k tomu dodává, že námluvy mohou na poslední chvíli padnout. Představenstvo ostatně pouze doporučí stávajícím akcionářům, jak se k akvizici postavit. List CNBC přitom včera psal, že zvažuje i alternativní možnosti a promluví o nich ve čtvrtek, kdy firma zveřejní finanční výsledky za poslední čtvrtletí.


Oživeno 14. dubna | Už je jasné, proč Elon Musk odmítl pozici v představenstvu Twitteru. Podle smlouvy by v ní nesměl vlastnit více než 14,9 % akcií Twitteru, Musk chce přitom Twitter úplně celý. Dnes podal návrh na odkup společnosti a za akcii nabízí 54 dolarů v hotovosti. Celý Twitter, který by tímto krokem zmizel z burzy, by ho tedy vyšel na 44 miliard dolarů.

Částka je o 38 % vyšší než v den před oznámením nákupu prvních akcií. „Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se celosvětovou platformou pro svobodu projevu a věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungování demokracie,“ uvádí Musk ve správě adresované Bretu Taylorovi, šéfovi představenstva Twitteru, a americké komisi pro cenné papíry.

Zároveň naznačuje, že na síti plánuje změny, protože podle něj nefunguje úplně ideálně. „Od doby, kdy jsem investoval, si však uvědomuji, že v současné podobě nebude firma ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba proměnit na soukromou společnost,“ dodává Musk. Zároveň říká, že nebude vyjednávat a toto je jeho jediná a poslední nabídka. Pokud ji představenstvo nepřijme, svou pozici akcionáře bude muset přehodnotit.


Oživeno 11. dubna | Všechno je zase jinak. I když šéf Twitteru Parag Agrawal před týdnem oznámil, že nový hlavní akcionář Elon Musk zamíří do přestavenstva společnosti, nyní píše, že Elon tuto pozici odmítl.

„Jmenování do představenstva mělo oficiálně vstoupit v platnost 9. dubna, ale Elon v tento den oznámil, že do funkce nenastoupí.“ I přes ujišťování, že je to vlastně dobře, zní vyjádření trochu jako povzdech nad rozmary nevypočitatelného miliardáře. Samotný Musk tento obrat podle The Washington Post komentoval pouze smajlíkem a tweet později odstranil.

Důvodem odmítnutí křesla v představenstvu může být to, že má Musk zájem získat ve společnosti vyšší podíl. V jeho smlouvě totiž stojí, že by jako člen představenstva (a 90 dní po skončení mandátu) nemohl vlastnit více než 14,9 % akcií Twitteru. Aktuálně drží 9,2% podíl.


Oživeno 6. dubna | Twitter na funkci pro zpětnou úpravu tweetů skutečně pracuje. Nevzešlo to ale z požadavků Muska, firma funkci připravuje již od loňska. Kdy ji nasadí a jak bude editované příspěvky identifikovat, ale zatím nevíme.


Oživeno 5. dubna | Nový šéf Twitteru Parag Agrawal dnes oznámil, že Elon Musk zasedne i v představenstvu společnosti. Ani tam sice ještě nebude mít přímý vliv na to, aby na chodu firmy něco výrazného měnil. Žádnou exekutivní roli totiž ještě nemá.

Jako poradce a člověk napojený na ředitele společnosti ale může některé procesy uspíšit. Dnes už zase dráždil fanoušky, a to anketou, jestli na síti chtějí mít možnost upravovat již napsané příspěvky. O této funkci se na Twitteru mluví už od založení, ale vedení nápad nikdy nerealizovalo. Teď už si ale přisadil i sám Agrawal, který na Muskovu anketu odkázal a říká, že výsledky budou mít dopad.


Původní článek ze 4. dubna| Nebylo by to poprvé, kdy se šéf a zakladatel společností Tesla Motors a SpaceX ptal veřejnosti na názor a na jeho základě pak „jednal“. Nebo to tak spíš mělo vypadat. Jeho další hra trvala dva týdny.

V pátek 25. března se dotazoval fanoušků, jestli podle nich na Twitteru funguje svoboda slova. Výsledek ankety měl prý mít zásadní dopad. Už v minulosti naznačoval, že by si po vzoru Trumpa založil vlastní sociální síť, kde by ale kdokoliv mohl psát skutečně cokoliv.

Dvě třetiny lidí mu v anketě odpovědělo, že Twitter principy svobody slova nedodržuje. To by teoreticky mohlo být impulsem k vytvoření alternativy, ale výsledek byl překvapivější. Musk si teď totiž velkou část Twitteru koupil.

Podle Bloombergu mu nyní patří 73,5 milionu akcií (9,2% podíl) v hodnotě 2,89 miliardy dolarů. To z něj dělá největšího akcionáře, ale zároveň pořád jen minoritu bez vlivu na to dělat ve firmě nějaké změny. Je proto otázkou, jestli chce získat další podíl, nebo koupí pouze potvrdil, že síti opravdu věří.

Pro Muska je Twitter hlavním komunikačním kanálem. S 80 miliony sledujícími má osmý nejúspěšnější účet, před ním už jsou jen bývalí američtí prezidenti, zpěvačky, Ronaldo a Justin Bieber.

Diskuze (168) Další článek: V letadle nad oceánem bude rychlejší internet, než máte doma. Starlink na paluby zamíří už příští rok

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,