Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun

Dne 7. ledna tohoto roku přeskočil Elon Musk v žebříčku nejbohatších lidí světa zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. Necelé dva měsíce poté si však oba miliardáři své pozice opět vyměnili. Důvodem je pondělní propad ceny akcií Tesly, které klesly o 8,6 %, čímž Musk přišel o 15,2 miliard amerických dolarů (cca 324 miliard korun). Jednalo se o největší pokles hodnoty akcií Tesly od loňského září.

Aktuálně je tedy dle indexu Bloomberg Billionaires nejbohatší Jeff Bezos s majetkem v hodnotě 187 miliard dolarů. Musk za ním zaostává „jen“ o sedm miliard, nicméně rozdíl se postupně zvětšuje. Zahraniční zdroje naznačují, že za pokles hodnoty akcií Tesly může – mimo jiné – i sám její zakladatel.

Muskovy tweety

Tesla počátkem února nakoupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, na což kryptoměna zareagovala svým růstem. Musk se tehdy nechal slyšet, že se jednalo o rozhodnutí společnosti, nikoli jeho samotného. 21. února dosáhla virtuální měna rekordní hodnoty přes 57 tisíc dolarů za bitcoin, nicméně od té doby setrvale (a poměrně prudce) klesá.

Jako jedna z možných příčin poklesu je označován Muskův tweet, ve kterém vyjádřil své přesvědčení, že ceny bitcoinu a etherea „se zdají být vysoké.“ Příspěvek publikoval dva týdny po oznámení o nákupu bitcoinů.

Musk dále přirovnal bitcoin ke měně s nuceným oběhem (fiat money). Na kritiku pak odpověděl: „E-mail, který tvrdí, že máte zlato, není to samé jako mít skutečné zlato. Můžete mít také krypto. Peníze jsou jen data, která nám umožňují vyhnout se nepříjemnostem při směně. Tato data, stejně jako jakákoli jiná, podléhají latenci a chybám. Systém se bude vyvíjet k tomu, aby obojí minimalizoval.“

Problémy Tesly

Musk také v pondělí potvrdil ukončení dostupnosti SUV Tesla Model Y Standard Range, protože nesplňuje standardy společnosti. Tím potvrdil předchozí zprávy zpravodajského webu EV Electrek, že byl tento model vyřazen z online konfigurátoru. Elektromobil bude k objednání pouze telefonicky nebo osobně v showroomech Tesly.

Akcie Tesly dosáhly v lednu tohoto roku svého maxima, nicméně poté začaly pomalu ale jistě klesat. Jejich aktuální hodnota spadla na necelých 700 dolarů, což odpovídá ceně, za kterou byly obchodovány koncem prosince.

Diskuze (67) Další článek: Astronomové nejspíš vystopovali neutronovou hvězdu supernovy SN 1987A

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,