Eric Schmidt: startupy v Evropě to mají těžší než v USA

  • Bývalý šéf Googlu se vyjádřil k evropské startupové scéně
  • Podle jeho slov státy hodně mluví, ale nekonají
  • V rozhovoru prozradil, proč a jakou chatovací aplikaci právě používá
Eric Schmidt: startupy v Evropě to mají těžší než v USA

Eric Schmidt patří mezi velmi důležité osobnosti, které pomohly ke globálnímu úspěchu Googlu a nyní je výkonným předsedou nově vzniklého Alphabetu. I když teď Google čelí řadě obvinění ze strany Oraclu a EU, snaží se neustále rozvíjet vlastní ekosystém investic a podpory startupů.

Důvodem je pochopitelně možnost blízké spolupráce na společných věcech a technologiích, výhodné a rychlé akvizice i získání talentovaných lidí ze všech oblastí. Eric Schmidt se objevil při zahájení akce Startup Fest Europe, kde kromě jiného prozradil mnoho zajímavých detailů a porovnání v rámci startupové scény mezi USA a Evropou.

Reklama bude stále hlavním zdrojem příjmu

Pro Google byly hlavním zdrojem peněz vždy reklamy, které umísťuje jak v rámci vyhledávání, tak i na jednotlivých webech skrze Google Adsense. Všechny ostatní příjmy tvořily výrazně menší podíl na celkovém obratu a zisku.

Podle Schmidta tento systém bude v rámci Googlu ale i Alphabetu obecně pokračovat i v následujících letech. Google je totiž v reklamě stále přesnější, protože má k dispozici větší a lepší data o uživatelích a jejich aktuálních požadavcích. Díky tomu dokáže vhodně umístit tu správnou reklamu pro správného uživatele a obchodníkům tak nabídnout nejlepší návratnost investice.

Tento pohled platí i pro umělou inteligenci, kterou bylo na aktuálním Google I/O vidět opravdu hodně. Jak Eric Schmidt doplnil, strojové učení a umělá inteligence je založena na trénovačích datech, kterých má Google pochopitelně obrovské množství. To znamená velkou výhodu do budoucna, protože tyto data lze použít k vylepšení mnoha produktů a služeb, ostatně to bylo vidět i na prezentacích Google I/O.

TensorFlow je open source pro vytvoření ekosystému

Podobně jako to Google udělal v minulosti, i tentokrát chce vytvořit a být důležitou částí nového ekosystému, který bude hrát obrovskou roli napříč všemi segmenty. Nastupujícím ekosystémem je umělá inteligence a Google má za cíl udělat z platformy TensorFlow standard, který bude používat nejen on sám v datacentrech na různé produkty a služby, ale také startupy po celém světě a i jeho konkurence.

TensorFlow je tak kompletně open source a dovednosti této knihovny byly jasně prezentované v rámci AlphaGo, kdy stroj poprvé zvítězil nad člověkem ve hře Go. TensorFlow je ale pouze základ, na kterém lze stavět. Google sám ukázal vlastní hardwarový čip, který je extrémně efektivní ve výpočtech matric, díky čemuž je možné dostat výkon skokově o několik let do budoucnosti. Alespoň pokud by se čekalo na vývoj v oblasti grafických čipů.

Oči, uši a hlas

Na letošním Google I/O zaznělo, že se inženýrům Googlu podařilo zlepšit rozpoznávání hlasů skokově o 25 %, díky mnohem lepší práci s okolním šumem.

Podle informací už dnes vyřizuje Google přibližně 20 % dotazů hlasem a vidí hlasové ovládání jako důležitou část budoucího rozhraní. Google ale nezabil ani koncept Google Glass a rozšířené reality spojené se zvukem, kdy se informaci dozvíte jak pomocí obrazu, tak i robotického hlasu.

Dle vyjádření Google v této oblasti stále pokračuje ve vývoji, ale zatím není nic ve fázi pro oficiální uvedení. Můžeme se ale rozhodně těšit do budoucna, že komunikace se zařízeními bude značně jednodušší a intuitivnější.

Evropské univerzity a startupy potřebují větší podporu

Evropské univerzity jsou na tom při srovnání s těmi americkými podle Schmidta mnohem hůře hlavně v oblasti podpory mladých podnikatelů a startupů. Přitom právě nové nápady a nové architektury s globálním zásahem jsou možností, jak vytvořit obrovské bohatství a nové trhy, podobně jako se to podařilo v USA.

Dalším důvodem, proč je podle Schmidta Evropa slabá v oblasti startupů a globálních podniků, je spousta omezení a komplikací ze strany států a zákonů. Pro podnikatele je tu oproti USA vše složitější a náročnější, což znamená, že Google najímá spoustu skvělých inženýrů, kteří by v USA byli s velkou pravděpodobností už dávno součástí nadějných startupů.

Allo a integrace AI je jen začátek

Eric Schmidt je velkým propagátorem umělé inteligence. Podle jeho slov by Google, respektive Alphabet měl zkrátka více a více integrovat umělou inteligenci do současných produktů a služeb a tím posouvat jejich dovednosti.

Na otázku jakou z chatovacích aplikací Googlu používá on sám, odpověděl, že v současnosti tu nejlepší – Allo. A proč Google stále neuspěl v sociální sféře? Eric Schmidt velmi suše odpověděl, že se zkrátka soustředili na jiné věci, které měly trochu jiný cíl. Allo je ale podle něj nejlepší aplikací pro zprávy na trhu právě díky pokročilé integraci umělé inteligence.

A pokud jde o strach z nebezpečné umělé inteligence, kterou vídáme ve vědeckofantastických filmech? Podle Schmidta se přibližně v následujících deseti letech ještě nemáme čeho obávat.

Diskuze (4) Další článek: Krita 3.0: Ve stínu Gimpu se díky crowdfundingu rodí stále mocnější komunitní rastrový editor

Témata článku: Technologie, Google, Byznys, Rozhovory, Umělá inteligence, USA, Strojové učení, Startupy, TensorFlow, Eric Schmidt, Eri, Globální úspěch, Matrice, Celý zástup, Globální podnik, Nejlepší reklama, Důležitá oblast, Alphabet, Nastupující segment, Vědeckofantastický film, Mladý podnikatel, Okolní šum, Obrovský příjem, Inteligence, Hardwarový čip


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 43

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 28