EU chce zavést víza a další výhody pro startupy

Startupová víza, speciální šéf digitálních a inovačních aktivit do každé země Evropské unie, podpora vzdělávání a další. EU chce své vlastní Silicon Valley.
EU chce zavést víza a další výhody pro startupy

Evropa by neměla být závislá na přístrojích vyrobených na východě a produktech velkých korporací ze západu, ale měla by být kontinentem se svojí vlastní značkou. Mimo jiné i takto prezentuje eurokomisařka Neelie Kroes svojí novou iniciativu, která by v budoucnu měla Evropě pomoci stát se centrem inovací a mladých technologických společností.

„Lidé si občas myslí, že inovace jsou pouze pro Silicon Valley. To se ale mýlí,“ tvrdí Neelie Kroes ve svém posledním prohlášení a poukazuje tak mimo jiné na to, že mladé společnosti vznikající v Evropě (ale i jinde na světě) se velice brzy „seberou“ a odjedou technologie a byznys rozvíjet na západ Spojených států. I Evropa by podle ní mohla být místem, kde mohou vzniknout, působit a danit úspěšné firmy. Eurokomisařka zmiňuje například Deezer, jenž působí už ve 182 zemích, Spotify s 20 miliony uživatelů, tvůrce Angry Birds Rovio s loňskými tržbami 150 milionu eur či třeba v Evropě vzniklý Skype.

Podpořit vznik a růst nových firem a projektů v Evropě má nový 22bodový plán nazvaný Startup program. Je to součást takzvaného manifestu, který do světa vypustil Startup Europe Leaders Club založený před několika měsíci právě aktivní eurokomisařkou. Tento klub sjednocuje úspěšné evropské technologické podnikatele, působí v něm například zakladatel Spotify Daniel Ek, šéf Rovia Kaj Hed, šéf akcelerátoru Seedcamp Reshma Sohoni a další, a sestavené body jsou jedním z jeho prvních aktivit.

Víza a digitální státní „CEO“

Kroes a zmiňovaný klub nyní vyzývají všechny podnikatele, investory a další podobné persony, aby se k vypsanému manifestu připojily. Výsledný „exekutivní“ dokument by pak měl být hotový po sérii jednání a schůzek, které se v Bruselu uskuteční během října.

Klepněte pro větší obrázek
Postavíme evropské Valley. Vpravo eurokomisařka Neelie Kroes. Zdroj: Neelie Kroes, Twitter

Jedním ze stěžejních bodů je zavedení startupových víz nejenom pro podnikatele, kteří budou chtít v Evropě rozjet svůj byznys, ale i pro zaměstnance, kteří budou chtít v nějakém takovém startupu pracovat. Podobný program nyní spouští i americká vláda, Kanada a některé další země už jej mají delší dobu.

EU argumentuje například čísly ve studii společnosti McKinsey, podle nichž má 26 procent zaměstnavatelů v Evropě problém najít kvalifikované lidi. Zajímavá jsou i další čísla – v Silicon Valley pracuje kolem 50 tisíc Němců a působí tam kolem 500 mladých technologických firem založených Francouzi. Zlehčit se má i zaměstnávání lidí mimo zemi působiště firmy.

Velké zaměření má být na vzdělávání. EU chce zlepšit dostupnost počítačů a nových technologií ve školách, vzdělávat učitele tak, aby byli v těchto oblastech aktivní a schopní, a hned od prvních stupňů školní výuky se děti mají učit základům a principům podnikání. Iniciativy mají pomoci i k tomu, aby se studenti nebáli rozjet vlastní byznys ještě na škole.

Součástí rozsáhlého plánu mají být i programy pro investory, kteří by například mohli získat úlevy na dani. Na financování schopných startupů by se mohl podílet stát, který by dal část peněz za předpokladu, že o investici projeví zájem soukromý investor. Něco podobného chystal český CzechAccelerator v rámci připravovaného státního seed fondu, projekt se ale prozatím stále odkládá. Začínajícím podnikům by měla pomoci i státní správa, a to třeba tak, že bude od těchto technologických firem více nakupovat. Zlepšit by se měly i podmínky pro rychlejší vstup na burzu.

Unie chce ve členských státech šířit co největší „vlnu nadšení a dobré nálady“ tak, že se bude více mluvit o úspěších a podobně. Jeden z bodů například navrhuje jmenování takzvaného „Chief Digital Officer“ v každé zemi. „Stálý CDO bude zajišťovat to, aby inovace měly dopad na každé průmyslové odvětví, a bude zajišťovat větší transparentnost ve vládách,“ naznačuje manifest. Tento CDO má působit i vedle digitálních státního digitálního šampiona, jímž disponuje i Česko.

Mnoho dalších bodů v podstatě nejsou žádnou novinkou a Neelie Kroes se o jejich prosazování snaží už delší dobu. Je to například lepší legislativa kolem cloudů a ukládání dat a podobně. Nezbytnými body pro zavedení nového startupového programu je ale budování rychlého internetu a odstraňování roamingových bariér. Poslední zprávy nicméně hovoří o tom, že původní plán zrušit roaming v rámci sedmadvacítky nakonec jen tak neprojde a možná dojde pouze k menším regulacím.

Diskuze (15) Další článek: Lenovo uvedlo pětici nových ThinkPadů [IFA]

Témata článku: Startupy, Právo, Evropská unie, Technologický byznys, Evropa, Daniel Ek, Nová vláda, Mimo, Angry Birds, Velký dopad, Rovio, Průmyslové odvětví, Visa, Chci, Angry, Technologická firma, Digitální stát, Závěs, Zavedená firma, Soukromý investor, Startup, Birds, DAL, Evropská legislativa, Velké zaměřeníRecenze mobilu Nokia XR20. Když se voják stará nejen o vercajk, ale i o vizáž

Recenze mobilu Nokia XR20. Když se voják stará nejen o vercajk, ale i o vizáž

**Nokia XR20 se chlubí armádním standardem MIL STD-810G **Oproti jiným telefonům této třídy má méně gumy a hezčí design **Ve své kategorii patří k rychlíkům, mezi ostatními by zapadl

Milan Měchura
MIL-STD 810Recenze
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály