EU chce zavést víza a další výhody pro startupy

Startupová víza, speciální šéf digitálních a inovačních aktivit do každé země Evropské unie, podpora vzdělávání a další. EU chce své vlastní Silicon Valley.
EU chce zavést víza a další výhody pro startupy

Evropa by neměla být závislá na přístrojích vyrobených na východě a produktech velkých korporací ze západu, ale měla by být kontinentem se svojí vlastní značkou. Mimo jiné i takto prezentuje eurokomisařka Neelie Kroes svojí novou iniciativu, která by v budoucnu měla Evropě pomoci stát se centrem inovací a mladých technologických společností.

„Lidé si občas myslí, že inovace jsou pouze pro Silicon Valley. To se ale mýlí,“ tvrdí Neelie Kroes ve svém posledním prohlášení a poukazuje tak mimo jiné na to, že mladé společnosti vznikající v Evropě (ale i jinde na světě) se velice brzy „seberou“ a odjedou technologie a byznys rozvíjet na západ Spojených států. I Evropa by podle ní mohla být místem, kde mohou vzniknout, působit a danit úspěšné firmy. Eurokomisařka zmiňuje například Deezer, jenž působí už ve 182 zemích, Spotify s 20 miliony uživatelů, tvůrce Angry Birds Rovio s loňskými tržbami 150 milionu eur či třeba v Evropě vzniklý Skype.

Podpořit vznik a růst nových firem a projektů v Evropě má nový 22bodový plán nazvaný Startup program. Je to součást takzvaného manifestu, který do světa vypustil Startup Europe Leaders Club založený před několika měsíci právě aktivní eurokomisařkou. Tento klub sjednocuje úspěšné evropské technologické podnikatele, působí v něm například zakladatel Spotify Daniel Ek, šéf Rovia Kaj Hed, šéf akcelerátoru Seedcamp Reshma Sohoni a další, a sestavené body jsou jedním z jeho prvních aktivit.

Víza a digitální státní „CEO“

Kroes a zmiňovaný klub nyní vyzývají všechny podnikatele, investory a další podobné persony, aby se k vypsanému manifestu připojily. Výsledný „exekutivní“ dokument by pak měl být hotový po sérii jednání a schůzek, které se v Bruselu uskuteční během října.

Klepněte pro větší obrázek
Postavíme evropské Valley. Vpravo eurokomisařka Neelie Kroes. Zdroj: Neelie Kroes, Twitter

Jedním ze stěžejních bodů je zavedení startupových víz nejenom pro podnikatele, kteří budou chtít v Evropě rozjet svůj byznys, ale i pro zaměstnance, kteří budou chtít v nějakém takovém startupu pracovat. Podobný program nyní spouští i americká vláda, Kanada a některé další země už jej mají delší dobu.

EU argumentuje například čísly ve studii společnosti McKinsey, podle nichž má 26 procent zaměstnavatelů v Evropě problém najít kvalifikované lidi. Zajímavá jsou i další čísla – v Silicon Valley pracuje kolem 50 tisíc Němců a působí tam kolem 500 mladých technologických firem založených Francouzi. Zlehčit se má i zaměstnávání lidí mimo zemi působiště firmy.

Velké zaměření má být na vzdělávání. EU chce zlepšit dostupnost počítačů a nových technologií ve školách, vzdělávat učitele tak, aby byli v těchto oblastech aktivní a schopní, a hned od prvních stupňů školní výuky se děti mají učit základům a principům podnikání. Iniciativy mají pomoci i k tomu, aby se studenti nebáli rozjet vlastní byznys ještě na škole.

Součástí rozsáhlého plánu mají být i programy pro investory, kteří by například mohli získat úlevy na dani. Na financování schopných startupů by se mohl podílet stát, který by dal část peněz za předpokladu, že o investici projeví zájem soukromý investor. Něco podobného chystal český CzechAccelerator v rámci připravovaného státního seed fondu, projekt se ale prozatím stále odkládá. Začínajícím podnikům by měla pomoci i státní správa, a to třeba tak, že bude od těchto technologických firem více nakupovat. Zlepšit by se měly i podmínky pro rychlejší vstup na burzu.

Unie chce ve členských státech šířit co největší „vlnu nadšení a dobré nálady“ tak, že se bude více mluvit o úspěších a podobně. Jeden z bodů například navrhuje jmenování takzvaného „Chief Digital Officer“ v každé zemi. „Stálý CDO bude zajišťovat to, aby inovace měly dopad na každé průmyslové odvětví, a bude zajišťovat větší transparentnost ve vládách,“ naznačuje manifest. Tento CDO má působit i vedle digitálních státního digitálního šampiona, jímž disponuje i Česko.

Mnoho dalších bodů v podstatě nejsou žádnou novinkou a Neelie Kroes se o jejich prosazování snaží už delší dobu. Je to například lepší legislativa kolem cloudů a ukládání dat a podobně. Nezbytnými body pro zavedení nového startupového programu je ale budování rychlého internetu a odstraňování roamingových bariér. Poslední zprávy nicméně hovoří o tom, že původní plán zrušit roaming v rámci sedmadvacítky nakonec jen tak neprojde a možná dojde pouze k menším regulacím.

Diskuze (15) Další článek: Lenovo uvedlo pětici nových ThinkPadů [IFA]

Témata článku: Právo, Evropská unie, Startupy, Angry, Technologický byznys, Brusel, Soukromý investor, Nová vláda, Mimo, Birds, Velký dopad, Angry Birds, Velké zaměření, Průmyslové odvětví, Daniel Ek, Evropská legislativa, Závěs, Evropa, Digitální stát, Startup, Rovio, Chci, Visa, Zavedená firma, Silicon Valley


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14