Evropa chce dohnat Čínu a Silicon Valley. Obří iniciativa má za cíl do roku 2025 vychovat milión špičkových odborníků

Evropská unie sleduje, jak jí ujíždí vlak v inovacích. Sleduje to už několik let. Naštěstí nezůstává u pasivního sledování, ale také analyzuje, hledá řešení a jedná. Výsledkem je Deep Tech Talent Initiative, kterou Evropský inovační a technologický institut (EIT) vyhlásil na EIT summitu v Bruselu. Cílem je do roku 2025 vychovat milión špičkových deep tech odborníků.

Klepněte pro větší obrázek
Rok 2025? Ano, to je docela brzo...

Ale nejde pouze o dohánění USA nebo Číny. Je tu ještě jeden zásadní motiv pro iniciativu těchto rozměrů. Evropská Unie si stanovila řadu ambiciózních cílů, které se týkají ekologie, udržitelnosti, energetiky a dalších palčivých oblastí (nejde pouze o donekonečna propíraný Green Deal). Ke splnění těchto cílů je potřeba vyvinout nové technologie a právě tomu jde Deep Tech Talent Initiative naproti.

Co je deep tech

Hluboké technologie. Kombinace vědeckých a technických oborů ve fyzikální, biologické a digitální sféře. Definice pojmu deep tech není přesně ohraničená, ale je to něco, co spíše než v „garážovém prostředí“ vznikne ve kvalitně vedených, vybavených a financovaných výzkumných ústavech. Něco, na čem se podílí inovativní technologie z oblastí jako jsou umělá inteligence, nebo v budoucnosti kvantová výpočetní technika.

Deep tech je sada dovedností na špičkové úrovni, která má potenciál pohnout s nejpalčivějšími globálními problémy.

Co je Deep Tech Talent Initiative

Nemá jít o další startupový akcelerátor, nejde o rychlé vydělání peněz, zhodnocení investic. Motivy jsou jiné, hlubší, má jít o podporu inovací, výchovu špičkových profesionálů, impuls celé ekonomice, vybudování takového prostředí, ve kterém budou inovace přirozeně vzkvétat a inovátoři nebudou mít potřebu utíkat do USA či jinam.

Nejde pouze o to v laboratoři vyvinout technologii, ale přenést ji do komerční sféry, přetavit ji v produkt, kolem něj vybudovat firmu, produkt vyrábět a prodávat.

Na začátku Deep Tech Talent Initiative stojí investice ve výši 25 miliónů eur, ale EIT nehodlá celou iniciativu financovat. Jádrem je výzva pro partnery, aby se připojili ke společnému úsilí. EIT propojí veřejné a soukromé organizace, zástupce průmyslu, poskytovatele vzdělávání a investory, aby pomohli společnému cíli. EIT nezačíná od nuly, tato roky budovaná síť má více než 3 400 partnerů a více než 70 středisek po celé Evropě

Klepněte pro větší obrázekV Česku jsou to VŠCHT, EIT Innovation Hub East, DEX inovační centrum, Impact Hub, ČVUT a JIC. Všechny aktuální partnery EIT lze procházet na interaktivní mapě.

Partnerem EIT může být univerzita či inovační centrum (viz český příklad), ale jsou to i firmy, továrny, výrobci, nebo naopak členské státy, které mohou iniciativu podpořit i na své úrovni. Program je otevřen evropským talentům ze všech úrovní vzdělávání (od středních škol po univerzity), pro odborníky a podnikatele…

EIT staví na zkušenostech z minulosti a aktuálních aktivitách, které jen v roce 2022 vyškolily více než 15 000 talentů. Nicméně Deep Tech Talent Initiative je průkopnický program, který v historii EU nemá obdoby.

Zájemci si mohou vybrat, jak ke společnému cíli iniciativy přispějí: např. zajištění školení, rozvoj obsahu programu, finanční podpora, šíření. A vše začíná na webu EITdeeptechtalent.eu.

Diskuze (16) Další článek: Microsoft připravuje střet světů. V Teams si vytvoříte beznohého avatara, který zastoupí vaše fyzické já

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,