Evropa má digitální společenstvo a velké útočné plány

Digitální eurokomisař poodhalil další část svého plánu pro to, aby se z EU stal technologický hráč světové úrovně. V hlavní roli software, internet věci a protekcionismus.
Evropa má digitální společenstvo a velké útočné plány

Eurokomisař pro digitální ekonomiku Günther Oettinger poodhalil další kousek svého plánu pro to, aby se starý kontinent v budoucnu stal významnou silou v celosvětovém technologickém byznysu. Letitý Němec už dříve ohlásil své záměry ztížit cestu na evropský trh velkým zahraničním firmám typu Google, Apple nebo Facebook a pomoci zdejším firmám určitou formou protekcionismu. Další roli má sehrát software a propojení evropských výrobků.

„Stejně, jako se nám to povedlo v letectví a automobilovém průmyslu, z EU se stane digitální hráč světové úrovně,“ uvedl Oettinger na technologické konferenci v Bruselu. Komisařovy vize jsou jasné: tradiční evropské výrobky, jakými jsou právě auta, letadla či strojírenské technologie, musí maximálně těžit ze softwaru a internetu a dostat se do této oblasti dříve, než podobné výrobky ze Spojených států nebo Číny.

„Koňská síla automobilů už nespočívá v jejich motorech. Spočívá v softwaru, který tento motor řídí. Výkon auta je možné vylepšit díky stažení softwaru do palubního počítače,“ sdělil Oettinger.

Digitální společenstvo

Pointa těchto slov tkví ve snahách firem typu Google, které masivně investují do vývoje systémů pro chytré automobily (či rovnou tato auta vyvíjí) a dalších „hardwarových oblastí“, kde je Evropa historicky silná. Pokud Google a spol. tento byznys ovládnou pomocí softwaru a internetu věcí, starý kontinent uvidí další velkolepé pády typu Nokia.

Klepněte pro větší obrázek
Eurokomisař pro digitální ekonomiku Oettinger.

Eurokomisař chce proto hardwarově-internetový prostor ovládnout dříve, než se to povede někomu jinému. Společně s několika zástupci evropských společností proto rozjíždí Evropskou unií podporovanou alianci, která má zmiňovaná snažení podpořit. Zapojují se jména jako Siemens, Volvo, Nokia, Telefónica, Philips, Orange, Alcatel a Bosch.

Jak už jsme popisovali v dřívějším textu, v Evropské unii aktuálně vzniká nová strategie pro jednotný digitální trh, která má definovat pravidla dalšího rozvoje a sjednocení této kriticky důležité oblasti. První podoba by měla být představena v květnu. Mluví se o sjednoceném trhu, což firmy vítají, protože nebudou muset řešit legislativu ve 28 státech, na druhou stranu ale Oettinger a jeho příznivci prosazují větší uzavřenost právě vůči zahraničním hráčům. Více o tom zde.

Největší taxislužba světa nemá auta

Do toho všeho spadají i připravovaná pravidla pro nakládání s daty uživatelů. Oettinger nerad vidí, jak si Google a Facebook sbírají v Evropě data a pak je monetizují. Chce jejich ochranu zpřísnit a získat tak výhody pro evropské hráče.

 

Z EU se stane digitální hráč světové úrovně, věří eurokomisař.

 

Lze tedy dedukovat, že pokud evropské firmy začnou propojovat své výrobky více a více se softwarem a internetovými službami, budou mít v Evropě zajímavější možnosti, protože na zahraniční hráče dopadne tvrdší a náročnější legislativa.

Tyto a další druhy protekcionismu už jsme v minulosti také řešili. Oettinger v tomto vidí možnost, jak vytvořit další standard podobný tomu, který Evropa stvořila díky GSM. Naproti tomu ale stojí americká otevřenost a inovace, které skutečně řeší především software a internet a bojují proti zavedeným (a často dosti pofidérním) praktikám. Uber je jednou z největších taxislužeb světa, přičemž v podstatě nevlastní žádná auta. Má „jen“ své algoritmy a data a vše neustále zdokonaluje.

Podobné je to také s dalšími firmami. Airbnb nemá žádné nemovitosti, přesto ale ubytovává miliony lidí po celém světě.

Diskuze (3) Další článek: Intel uvedl 14nm „Atomy“ s označením Celeron a Pentium

Témata článku: Právo, Evropa, Airbnb, Nová strategie, Evropská legislativa, Koňská síla, Digitál, Starý kontinent, Spol, Evropský trh, Podobný typ, Starý typ, Plán, Stará Nokia, Digita, Bosch, Velký plán, Svět motorů, Digit, Telefon nokia 5 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle