Evropa má nedostatek IT odborníků. Chce to napravit

V roce 2015 má být v Evropě až 900 tisíc neobsazených pracovních míst v ICT. Zájem o technické vzdělání klesá. EU to chce změnit novou iniciativou.
Evropa má nedostatek IT odborníků. Chce to napravit

I v době rostoucí nezaměstnanosti se Evropě nedaří dostatečně rychle obsazovat volná pracovní místa v oblasti informačních technologií a telekomunikací (ICT). Na starém kontinentě je sice více než 26 milionů nezaměstnaných, poslední statistiky Evropské unie nicméně počítají s tím, že do roku 2015 bude v ICT na pracovním trhu volných až 900 tisíc míst. EU proto spouští „koalici pro digitální pracovní místa“, která má situaci zlepšit.

V Evropě každý rok přibyde kolem 100 tisíc pracovních míst spojených s novými technologiemi. Podle údajů Eurostatu tato oblast v roce 2011 představovala 6,7 milionu pozic, což v té době bylo 3,1 procenta všech pracovních míst. Mezi léty 2000 a 2010 počet ICT míst každý rok rostl průměrně o 4,3 procenta.

Důvodem je především skutečnost, že počítače a technologie se stávají součástí prakticky všech oblastí a ICT odborníci jsou „všude“ potřeba. Rostou i požadavky na běžné uživatelské počítačové dovednosti. Podle odhadů EU bude do roku 2015 kolem 90 procent všech pracovních pozic vyžadovat alespoň základní znalost práce s počítačem.

Nezájem o technické vzdělávání

Společně s tímto růstem ale klesá počet zájemců o technické vzdělání. V Evropě je tento trend ještě silnější, než v některých dalších oblastech, a zdejší studenti raději upřednostňují ekonomické či humanitní obory.

Klepněte pro větší obrázek
Počet absolventů IT oborů v Evropě klesá. Zdroj: EU

Česko je v tomto tak trochu premiantem. Prozatím poslední čísla Eurostatu říkají, že u nás v roce 2009 dokončilo vzdělávací proces se zaměřením na IT zhruba 4,2 procenta studentů, což je oproti předchozím letům nárůst. U ostatních zemí sedmadvacítky je ale možné pozorovat často i velice výrazné propady.

Až 900 tisíc neobsazených pracovních pozic v ICT je hodně vysoké číslo. Na nedostatek kvalifikovaných ICT odborníků v Evropě je nutné se dívat také z pohledu konkurenceschopnosti a ekonomiky Evropské unie. Technologické obory totiž často přinášejí přidanou hodnotu a odborníci na toto téma mají jedny z nejvyšších průměrných platů. Pracovní místa v ICT navíc nepodléhají krizím tolik, jako ty v ostatních sektorech. Evropa samozřejmě láká odborníky z celého světa, reálně ale hrozí, že firmy pracovní pozice otevřou jinde.

Problém má řešit zmiňovaná koalice a rozsáhlý program, který v sobě bude kombinovat síly evropských univerzit, škol, vlád a soukromých společností. Začít se má u vzdělávání.

Více žen a lepší obraz

„Vzdělávání ve vědě, technologiích, inženýrství a matematice musí být posíleno a image kariéry v těchto oborech musí být zlepšená,“ uvádí poslední dokumenty EU. Atraktivita technologických oborů se podle nich má v mnohem větší míře zaměřit na ženy, kterých je v ICT oblasti nedostatek.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z krátkodobých cílů nové digitální koalice má být zatraktivnění ICT a podpora startup. Na obrázku Neelie Kroes s mladými technologickými podnikateli. Zdroj: EU

Program tak počítá nejenom s osvětovými přednáškami, workshopy a dalšími podobnými akcemi na školách, ale zapojené firmy mají začít otevírat více stáží, vznikne platforma pro e-learning a evropské univerzity by v budoucnu měly nabídnout bezplatné online kurzy a přednášky.

„Lidé možná nejsou informovaní o tom, jak atraktivní a zábavná kariéra v ICT může být,“ píše ve svém prohlášení eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes. „Náš vzdělávací systém lidem možná nedává ty dovednosti, které firmy aktuálně potřebují. A lidé se možná necítí být schopní zažádat o práci v ostatních zemích Evropské unie,“ dodává aktivní komisařka. I proto v rámci programu stále počítá s výměnnými studentskými programy Erasmus.

O přesné podobě celé koalice nyní budou evropští představitelé a zástupci z řad byznysu a univerzit jednat s tím, že finální koncepce bude představena v červnu tohoto roku. Už nyní se ale kromě podpory vzdělávání v ICT mluví také o možnostech získat certifikace či investicích do startupů. Financování má zajistit evropský fond ESF.

Ambice na zvýšení počtu ICT odborníků jsou součástí nového programu pro změnu vzdělávání, kterou EU představila v listopadu loňského roku. Právě informační a telekomunikační technologie jsou jednou z jeho nejdůležitějších částí.

Za spolupráce velkých firem

„Chceme, aby Evropané zaplnili pracovní místa, která budou stát za další ICT revolucí,“ pronesl na toto téma předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který za podporou ICT programu stojí.

V Bruselu v těchto dnech probíhá konference, kde se sbírají náměty na zhotovení kompletní podoby nové iniciativy. Kromě zástupců velkých ICT firem se jednání účastní také evropští úředníci a digitální šampioni některých zemí. Česko na summitu reprezentuje Jiří Braňka z Národního vzdělávacího fondu.

Evropské snahy mají velikou podporu ze strany soukromého sektoru, který si na nedostatek kvalitních pracovních sil dlouhodobě stěžuje. Do akce se tak zapojí například Oracle, Microsoft, Google, SAP, Telefónica, Cisco, Intel či Deloitte.

Mnohé z těchto společností se snaží vzdělávat také pomocí vlastních programů. Německý softwarový obr SAP například spustil projekt HANA Academy, který má naučit všechny zájemce novou databázovou platformu HANA. V Česku už několik let provozuje vlastní soukromou vysokou školu softwarová společnost Unicorn a v loňském roce vznikl projekt iCollege, který školí zejména zájemce o internetové podnikání.

Chytré mozky hledají také Spojené státy. Projekt Code.org se například snaží za pomocí celebrit nalákat mladé lidi k programování.

Diskuze (78) Další článek: Běžte naproti IPv6, cest je hned několik

Témata článku: Právo, Evropa, Velká ambice, Obor, Poslední odhad, Krátkodobý cíl, Kariéra, José Manuel, E-Learning, I/O, Poslední dokument, Vysoké číslo, IT, Digitální platforma, Rozsáhlá snaha, Brusel, Poslední číslo, Nové místo, Nový mozek, Humanitní obor, Barro, Přesná pozice, Výrazný nedostatek, Vzdělávací systém, Odborník


Určitě si přečtěte

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 58

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126