Evropský stomegabit nebude, rozpočet neprošel

Evropští zástupci schválili nový sedmiletý rozpočet EU a škrtli 34 miliard eur, což se dotklo i plánovaného 100Mb internetu. Nedostane 9 miliard eur, ale pouze miliardu.

Nově stanovený sedmiletý rozpočet Evropské unie sice ještě projde náročným schvalovacím procesem v Evropském parlamentu, tým eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroes ale s jeho podobnou spokojený není a nebude. Tři roky připravovaný plán, který počítal s více než 9 miliardami eur na financování rozvoje rychlého internetového připojení, se totiž stal obětí úsporných škrtů. Z původně zamýšlené částky nakonec zbyde pouhá miliarda eur.

Seškrtání výdajů v několika oblastech prosazoval zejména předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Původně navrhovaný unijní rozpočet se nakonec po nočním vyjednávání v Bruselu zmenšil o 34 miliard eur na zřejmě konečných 960 miliard eur. Projekt propojené Evropy (Connecting Europe Facility, CEF) se stal jednou z nejvíce postižených oblastí.

A to i přesto, že Neelie Kroes v průběhu posledních měsíců často přicházela se zásadními argumenty, podle kterých mají rychlý internet a eGoverment oživit ekonomiku, vytvořit nová pracovní místa a zvýšit konkurenceschopnost. Výrazně protestovalo také evropské sdružení významných telekomunikačních operátorů.

Je to zmařená příležitost, tvrdí Kroes

„Tento krok ukazuje na to, že Evropě chybí vize a chce pouze nasytit bankéře,“ zní jedna z mnoha negativních reakcí na Twitteru. „Takto velké škrty v digitální části CEF jsou zmařená příležitost,“ píše Neelie Kroes zklamaně na Twitteru. „Rozpočet EU zablokoval některé důležité možnosti k růstu a konkurenceschopnosti.“

Původní plán, který v rámci 9,2 miliardy eur počítal s tím, že v Evropě bude mít do roku 2020 většina uživatel přístup alespoň k 30Mb internetu a polovina z nich pak dokonce ke 100Mb přípojce, a navíc se podaří vybudovat jednotný eGoverment, bude muset být zásadně zredukován.

Klepněte pro větší obrázek
Digitální agenda nedosáhla svého, věda a výzkum si nicméně polepší. Zdroj: EU

„Je jasné, že s jednou miliardou eur nebude podpora broadbandu možná,“ vzkazuje Neelie Kroes ve svém oficiálním prohlášení, „takže tyto peníze budou využity pro digitální služby.“ Zároveň ale dodává, že se nechce úplně vzdát. „Budu pokračovat v boji a budu podporovat inovace, které umožní dostat broadband i do nepokrytých oblastí,“ dodává.

Miliardový rozpočet podle Kroes umožní stabilní financování 4 hlavních digitálních služeb, například elektronického zadávání veřejných zakázek a elektronických fakturací. Tyto oblasti se mají v Evropě sjednotit nehledě na hranice jednotlivých zemí.

Kroes nadále vyzývá jednotlivé vlády, aby se držely jejího stanoveného plánu pro budování broadbandu, jinak prý ve svých snahách neuspějí. „Vlády musí podporovat můj desetibodový broadbandový plán, protože současná struktura trhu si neporadí s tím, co ony vlády dnes požadují,“ píše eurokomisařka na Twitteru.

I když digitální agenda EU svých více než 9 miliard eur nakonec nezíská, investice do konkurenceschopnosti, vědy a výzkumu byly oproti předchozímu sedmiletému období navýšeny. Mezi léty 2007 a 2013 do této oblasti přiteklo 91,4 miliardy eur, zatímco od roku 2014 do roku 2020 to má být celkem 125,6 miliardy eur.

Z dříve plánovaných 9,2 miliardy eur mělo být 7 miliard použito právě na půjčky, investice a různé dotace soukromému sektoru, který díky nim měl budovat rychlé přípojky i v oblastech, kam se komerční poskytovatelé internetu nehrnou. Evropská komise spočítala, že by projekt broadbandu měl stát až 330 miliard eur s tím, že drtivá většina by šla z kapes firem.

Soukromé společnosti každopádně budou hrát stěžejní roli tak i tak. Ty do modernizace sítí investují neustále, ale samozřejmě zejména v těch oblastech, kde jsou tlačeni poptávkou. Evropa na tom navíc v současné době s průměrnou rychlostí připojení není nejhůře, v mnoha bodech je naopak premiant. Podle měření společnosti Akamai je mezi 10 zeměmi s nejrychlejším připojením na světě rovnou 6 ze starého kontinentu. Česká republika s průměrem rychlosti 7,1 Mb/s drží osmé místo na světě.

Diskuze (59) Další článek: Trh s pevnými disky čeká pokles o více než deset procent

Témata článku: Právo, Internet, Komerční poskytovatel, Euro, Vana, Zásadní role, Zásadní inovace, Facility, Zásadní argument, Osmé místo, Brusel, Půjčka, Nejrychlejší proces, Sto, Modernizace sítí, Předchozí měření, Rychlé připojení, Elektronické zadávání, Miliarda eur, Drtivá většina, Rozpočet