Facebook chystá vlastní kryptoměnu GlobalCoin. Spustit se má příští rok

  • Facebook už příští rok spustí vlastní kryptoměnu
  • Současné interní označení je „GlobalCoin“
  • Facebook tím postaví vlastní digitální platební systém napříč jeho aplikacemi
Facebook chystá vlastní kryptoměnu GlobalCoin. Spustit se má příští rok

Už začátkem roku se objevily informace, že Facebook chystá vlastní kryptoměnu, kterou nasadí napříč svými aplikacemi. Tento směr je poměrně očekávaný, protože konkurence už se v platebních systémech značně angažuje a vzhledem k velikosti Facebooku by to byla promarněná šance, která se nemusí opakovat.

Facebook má v současnosti jedinečnou šanci na to, postavit konkurenci všem platebním systémům a to díky pokročilému technologickému zázemí, nové technologii blockchainu a také díky obrovským množství uživatelů, kteří používají jeho produkty a služby.

Úspěch v Číně a dalších zemích

Velká proměna ve světě digitálních plateb probíhá už poměrně dlouhou dobu, ale stále nebyla příliš viditelná. PayPal, u jehož zrodu stál i samotný Elon Musk, už existuje od roku 1998, ale nedostal se příliš daleko, protože ho používá jen 277 milionů uživatelů.

Oproti tomu čínská verze v podobě Alipay založená v roce 2004, už se pyšní bází s 870 miliony uživatelů a lze říci, že v Číně je naprostým standardem pro platby. V Číně takřka všichni používají mobilní telefony a Alipay nebo WeChat Pay (podobné počty uživatelů) pro placení všeho možné a stejně tak i jako terminály, kdy si každý sebemenší obchodník může začít na ulici prodávat své zboží či služby a stačí mu k tomu mobilní telefon.

Nástup blockchainové technologie a bitcoinu v roce 2009 zcela rozvrátil to, jak přemýšlíme o formě, jak ukládáme a přenášíme finanční prostředky. Už nemusí jít o společnost či startup, ale o decentralizovanou nikým neřízenou „nehacknutelnou“ síť.

Zatímco bitcoin je decentralizovaný veřejný blockchain s danými pravidly, Facebook chystá kryptoměnu, která se bude řídit jeho pravidly a půjde tak o soukromý blockchain, který poslouží jako důležitý bezpečnostní základ, díky kterému lze snadno a rychle vytvořit efektivní digitální platební systém i úložiště peněžních prostředků.

GlobalCoin a rok 2020

Dle informací BBC Facebook nazývá vlastní kryptoměnu interně jako „GlobalCoin“ a její spuštění v nejméně desítce zemí po celém světě chystá v prvním čtvrtletí roku 2020. Samotné testování kryptoměny by už mělo začít ke konci tohoto roku.

Facebook ale zatím neprozradil žádné bližší detaily, což by se mělo změnit přibližně v polovině tohoto roku, možná i na speciální konferenci. Lze tak předpokládat několik scénářů, kterými se Facebook vydá, aby dosáhl úspěchu v sílící konkurenci.

Rozhodně nelze čekat, že půjde o klasickou kryptoměnu, která bude mít proměnný kurz jako bitcoin a další. GlobalCoin od Facebooku by totiž měl mít hodnotu pevně svázanou s dolarem či jinou měnou, podobně jako je to například u Tetheru (USDT) a podobných kryptoměn.

Jak už jsme zmínili, pro Facebook je důležitá technologie blockchainu, nikoli otevřenost a neovlivnitelnost jako u bitcoinu a dalších kryptoměn.

Propojení s bankami i e-shopy

Facebook už začal spolupracovat s několika firmami se specializací na peněžní převody jako je Western Union a dalšími, které jsou pro něj důležitým partnery. Umožní totiž to, aby si uživatelé mohli do své virtuální peněženky na Facebooku uložit peníze klasickou bankovní cestou a zase si je v případě potřeby vybrat. Cílem ale pochopitelně je, aby všichni měli pouze GlobalCoin a nepotřebovali měnit zpátky na dolar, euro či jinou národní měnu.

Facebooku by k tomu měla pomoci integraci s e-shopy, které budou podporovat jeho platební bránu. Uživatelé Facebooku kteří budou mít peníze v GlobalCoinu, tak budou moci pomocí něho snadno a jednoduše platit za zboží a služby.

Facebook má s integrací do webových stránek a e-shopů bohaté zkušenosti a pokročilé technologické zázemí, bude tak otázka, jak rychle se budou chtít e-shopy napojovat.

Je ale nutné připomenout, že oproti jiným startupům má Facebooku zásadní výhodu - jedná se o největší sociální síť na světě, na které jsou zkrátka „všichni“. A když se k tomu přičtou i čísla z Instagramu, Messengeru nebo WhatsAppu, jde o více než 2,7 miliardy lidí, kteří alespoň jednou za měsíc použijí zmíněné služby a produkty Facebooku.

Když to porovnáme například s kryptoměnami, ty v současné době v nějaké formě používá kolem 30 milionů lidí. A to je opravdu velký rozdíl.

Boj o digitální platební budoucnost

Facebook není jediný, kdo nastupuje na rychle jedoucí vlak, který přináší velké technologické i ekonomické změny v oblasti digitálních plateb a uložení peněz.

Vlastní platební systém už má Google (Pay), Amazon (Pay) a Apple kromě platebního systému Pay spustil dokonce i vlastní kreditní kartu Apple Card navázanou na reálnou banku a s mnoha výhodami.

Je jasné, že přichází doma útlumu pro klasické banky a technologické firmy se pouští do další oblasti, které se nevyhna velká revoluce a masivní inovace globálního charakteru.  

Obrovská uživatelská základna Facebooku je nebezpečím pro veškeré konkurenty, včetně bitcoinu a dalších kryptoměn. Na druhou stranu s tím Facebooku přichází v době, která je asi nejhorší v jeho historii. Důvěra lidí ve Facebook je na nejnižší úrovni právě kvůli problémů s ochranou soukromí, respektive uživatelských dat.

A na co jsou lidé velmi hákliví jsou právě jejich peníze. Bude tak zajímavé sledovat, jak k tomu budou uživatelé Facebooku přistupovat a zda kvůli zmíněným aférám nebudou ke GlobalCoinu spíš skeptičtí a nedůvěřiví. Vzhledem k jejich počtu na platformě se ale určitě najdou minimálně desítky či stovky milionů uživatelů, kteří GlobalCoin začnou velmi rychle používat, posílat si ho mezi známými, kamarády a platit s ním ve velkých e-shopech. 

Byl by to pro Facebook skvělý start a pokud dobře podchytí marketing a udělá z toho „cool“ věc, má z poloviny vyhráno a jeho tržní podíl může být do budoucna neporazitelný,

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (44) Další článek: MSI nás zavalilo novými notebooky. Připravilo nové řady pro práci a vylepšilo herní stroje

Témata článku: Google, Facebook, Sociální sítě, Kryptoměny, Byznys, Bitcoin, Elon Musk, Facebook Messenger, Amazon, Instagram, Čína, WhatsApp, Banka, Fintech, WeChat, USDT, Alipay, Uživatelé, Aplikace, Apple Card, Messenger nebo WhatsApp, Milión uživatelů, Platba, Technologické zázemí, E-shopSkládačka i slider v jednom. Koncept hybridu od Samsungu ukazuje zajímavé spojení
Martin Miksa
Flexibilní displejSkládací displejPatent
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko