Facebook uvádí nový open source switch s rychlostí 100 Gb/s, narušuje stávající trh výrobců i telekomunikací

  • Facebook představil druhou generaci open source switche s označením Backpack
  • Používá optické spojení a dosahuje rychlosti až 100 Gb/s
  • Návrh, konstrukce i software je zdarma, což znamená problém pro výrobce jako třeba Cisco

Facebook spustil iniciativu Open Compute Project (OCP) už v roce 2012 a cílem bylo přenést koncept open source i pro hardware používaný v serverech a datacentrech.Vzhledem k tomu, že Facebook není jediným velikánem, který musí řešit optimalizace datacenter, což znamená i vývoj vlastního hardwaru pro co nejrychlejší snižování ceny, postupně se připojili i další jako Netflix, Dell, Rackspace, Red Hat, AMD, VMware, Asus, NTT Data, Goldman Sachs, Super Micro, Salesforce, Tencent nebo třeba Alibaba. Začátkem tohoto roku se do OCP připojil i Google.

Backpack a přechod na 100 Gb/s

Množství dat, které je nutné v datacentrech zpracovat, se neustále zvětšuje a tím rostou i požadavky na celkovou propustnost všech částí – jak serverů, tak i clusterů.

Klepněte pro větší obrázek
Backpack připravený pro 100Gb/s

Facebook tak vyvinul nové generace switchů v podobě Wedge 100 a platformy Backpack, které jsou určené pro optický přenos dat s rychlostí 100 Gb/s. Facebook doposud používal na mnoha částech hardware s propustností 40 Gb/s, nové switche tak umožní stavět více než dvakrát rychlejší infrastrukturu. Vzhledem k tomu, že v roce 2020 by mělo video tvořit až 75 % mobilního datového provozu, je ale nutné postupovat opravdu rychle.

Klepněte pro větší obrázek
Open source switch Wedge 100

Backpack je druhá generace modulární platformy pro nové 100Gb/s switche Wedge 100. Facebooku se podařilo vyřešit problémy, které souvisí s přechodem na vyšší rychlosti – výkonnější čipy a optiku (55C). Stejně jako u běžných čipů (u těchto switchů se používají specializované ASIC čipy), je nutné udržet spotřebu a teplo co nejníže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Velmi důležitou stránkou je také co nejnižší cena, aby se dařilo snižovat náklady. V rámci softwaru Facebook využívá již ověřené open source systémy OpenBMC a FBOSS, stejně jako u staršího hardwaru s rychlostí 40 Gb/s. Nové switche mu ale umožní zkoušet nové protokoly a technologie, které dříve nebyly možné nebo efektivní na pomalejším hardwaru.

Facebook a open source rozvrací stávající trh

Open Compute Project zcela mění trh, který má hodnotu desítek miliard dolarů a živí se na něm klasičtí výrobci serverového hardwaru jako je třeba Cisco, Juniper Networks a další. Facebooku se podařilo spojit řadu významných hráčů, kteří v rámci spolupráce pochopitelně zvládnou mnohem více, než jakékoli týmy z jedné společnosti. Open source koncept zkrátka funguje stejně dobře u hardwaru, jako u softwaru.

OCP už má dokonce tak důležitou pozici, že když se Apple původně rozhodl, že se nestane členem, tak podle neoficiálních informací celý síťový tým podal výpověď. Nakonec se ale i Apple přidal a je součástí Open Compute Project.

Facebook ale nechce s otevřeným hardwarem a softwarem zůstat jen u serverů a datacenter, oznámil totiž také nový projekt pro open source bezdrátovou mobilní síť – OpenCellular.

OpenCellular a otevřená mobilní síť

Ještě mnohem větší revoluci by mohl způsobit projekt OpenCellular, který patří pod již dříve představený koncept Telecom Infra Project. Cílem je vytvořit nástroje a celkový ekosystém k open source mobilní síti, která už bude patřit do nové generace (5G a dále).

V tomto případě už se jedná o trh, kde se točí stovky miliard dolarů a mezi hráči jsou kromě Cisca i Huawei, Fujitsu, Alcatel-Lucent, Juniper Networks, Ciena a další.

Dostupnost open source hardwaru i softwaru by znamenala značné oslabení pozic těchto velkých hráčů a navíc velmi rychlé snižování cen. To by ve výsledku pomohlo urychlit cestu k tomu, co chce Facebook již od počátku – více propojený svět.

Diskuze (5) Další článek: Pozvánka: GIS Xamathon v Brně

Témata článku: Technologie, Hardware, Facebook, Cloud, Byznys, Datacentra, Servery, Alibaba, Stav, Trh, NTT, Juniper Networks, ASIC, CIE, Propojený svět, Juniper, Co je hardware a software, Optický přenos, Snižování ceny, Super Micro, Goldman Sachs, Alcatel-Lucent, Tencent, Nejnižší cena, TelOmezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony