Facebook uvádí nový open source switch s rychlostí 100 Gb/s, narušuje stávající trh výrobců i telekomunikací

  • Facebook představil druhou generaci open source switche s označením Backpack
  • Používá optické spojení a dosahuje rychlosti až 100 Gb/s
  • Návrh, konstrukce i software je zdarma, což znamená problém pro výrobce jako třeba Cisco

Facebook spustil iniciativu Open Compute Project (OCP) už v roce 2012 a cílem bylo přenést koncept open source i pro hardware používaný v serverech a datacentrech.Vzhledem k tomu, že Facebook není jediným velikánem, který musí řešit optimalizace datacenter, což znamená i vývoj vlastního hardwaru pro co nejrychlejší snižování ceny, postupně se připojili i další jako Netflix, Dell, Rackspace, Red Hat, AMD, VMware, Asus, NTT Data, Goldman Sachs, Super Micro, Salesforce, Tencent nebo třeba Alibaba. Začátkem tohoto roku se do OCP připojil i Google.

Backpack a přechod na 100 Gb/s

Množství dat, které je nutné v datacentrech zpracovat, se neustále zvětšuje a tím rostou i požadavky na celkovou propustnost všech částí – jak serverů, tak i clusterů.

Klepněte pro větší obrázek
Backpack připravený pro 100Gb/s

Facebook tak vyvinul nové generace switchů v podobě Wedge 100 a platformy Backpack, které jsou určené pro optický přenos dat s rychlostí 100 Gb/s. Facebook doposud používal na mnoha částech hardware s propustností 40 Gb/s, nové switche tak umožní stavět více než dvakrát rychlejší infrastrukturu. Vzhledem k tomu, že v roce 2020 by mělo video tvořit až 75 % mobilního datového provozu, je ale nutné postupovat opravdu rychle.

Klepněte pro větší obrázek
Open source switch Wedge 100

Backpack je druhá generace modulární platformy pro nové 100Gb/s switche Wedge 100. Facebooku se podařilo vyřešit problémy, které souvisí s přechodem na vyšší rychlosti – výkonnější čipy a optiku (55C). Stejně jako u běžných čipů (u těchto switchů se používají specializované ASIC čipy), je nutné udržet spotřebu a teplo co nejníže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Velmi důležitou stránkou je také co nejnižší cena, aby se dařilo snižovat náklady. V rámci softwaru Facebook využívá již ověřené open source systémy OpenBMC a FBOSS, stejně jako u staršího hardwaru s rychlostí 40 Gb/s. Nové switche mu ale umožní zkoušet nové protokoly a technologie, které dříve nebyly možné nebo efektivní na pomalejším hardwaru.

Facebook a open source rozvrací stávající trh

Open Compute Project zcela mění trh, který má hodnotu desítek miliard dolarů a živí se na něm klasičtí výrobci serverového hardwaru jako je třeba Cisco, Juniper Networks a další. Facebooku se podařilo spojit řadu významných hráčů, kteří v rámci spolupráce pochopitelně zvládnou mnohem více, než jakékoli týmy z jedné společnosti. Open source koncept zkrátka funguje stejně dobře u hardwaru, jako u softwaru.

OCP už má dokonce tak důležitou pozici, že když se Apple původně rozhodl, že se nestane členem, tak podle neoficiálních informací celý síťový tým podal výpověď. Nakonec se ale i Apple přidal a je součástí Open Compute Project.

Facebook ale nechce s otevřeným hardwarem a softwarem zůstat jen u serverů a datacenter, oznámil totiž také nový projekt pro open source bezdrátovou mobilní síť – OpenCellular.

OpenCellular a otevřená mobilní síť

Ještě mnohem větší revoluci by mohl způsobit projekt OpenCellular, který patří pod již dříve představený koncept Telecom Infra Project. Cílem je vytvořit nástroje a celkový ekosystém k open source mobilní síti, která už bude patřit do nové generace (5G a dále).

V tomto případě už se jedná o trh, kde se točí stovky miliard dolarů a mezi hráči jsou kromě Cisca i Huawei, Fujitsu, Alcatel-Lucent, Juniper Networks, Ciena a další.

Dostupnost open source hardwaru i softwaru by znamenala značné oslabení pozic těchto velkých hráčů a navíc velmi rychlé snižování cen. To by ve výsledku pomohlo urychlit cestu k tomu, co chce Facebook již od počátku – více propojený svět.

Diskuze (5) Další článek: Pozvánka: GIS Xamathon v Brně

Témata článku: Technologie, Facebook, Cloud, Hardware, Byznys, Datacentra, Servery, Tencent, Nový, Stav, Alibaba, Backpack, Velký hráč, Juniper, Open Compute Project, Open source, CIE, Co je hardware a software, Optický přenos, Juniper Networks, Tele, Switche, Nejnižší cena, Project, Telekom