Facebook už má tři miliardy aktivních uživatelů. Metaverse je ale pořád černá díra na peníze

Meta zažila silné druhé čtvrtletí. Zvýšila tržby o 11 % na 32 miliard dolarů, čistý zisk vzrostl o 16 % na 7,8 miliardy dolarů. Stále si roste také počet uživatelů sociálních sítí. Jen ty VR brýle a ekosystém s nimi spojený působí velké mrzení.

Z oněch 32 miliard dolarů na příjmové stránce naprostou většinu tvoří reklamy. Jejich průměrná cena sice meziročně klesla o 16 %, ale Meta jich dokázala naservírovat o 34 % víc, takže nižší cenu dokázala kompenzovat.

Jen 225 milionů dolarů pochází z přímých plateb za služby a jen 276 milionů má na svědomí divize Reality Labs. Z metaverse přiteklo o 39 % méně peněz než před rokem, ztráta se přitom dál prohlubuje. Loni během druhého kvartálu Reality Labs prodělaly 2,8 miliardy dolarů, teď už to bylo 3,7 miliardy.

Pokud jde o uživatele, samotný Facebook jich poprvé měl přes tři miliony za měsíc. Dvě miliardy se k němu přihlašují každý den. V souhrnu všech sítí včetně Messengeru, WhatsAppu a Instagramu pak Meta napočítala 3,9 miliardy aktivních uživatelů za měsíc a 3 miliardy aktivních každý den. Všechny ukazatele rostou v jednociferných číslech.

Meta očekává, že bude na virtuální a rozšířené realitě prodělávat i zbytek roku, ztráty prý ale budou v „rozumné výši“. Mark Zuckerberg během konferenčního hovoru vysvětlil, že jde o dlouhodobou sázku, která se podle něj časem vyplatí. „Dnes je na světě jedna až dvě miliardy lidí, kteří nosí brýle. Myslím, že všichni tihle budou jednou mít chytré brýle,“ řekl a dodal, že čas trávený o počítačů nebo TV se bude přesouvat právě do AR a VR.

Zuckerberg si pochvaluje silný zájem o Facebook i Instagram. Významně roste aktivita v Reels. Hlavní letošní novinkou je ale aplikace Threads zamířená proti Twitteru. Zakladatel a šéf Mety z ní chce udělat další miliardovou síť. Twitter narazil na strop někde okolo 300 milionů uživatelů a dál neroste.

Diskuze (13) Další článek: Na letadla budou dohlížet družice. Nová satelitní konstelace poskytne informace v reálném čase

Témata článku: Facebook, Byznys, Mark Zuckerberg, Meta, Finanční výsledky