Byznys | Intel | Finanční výsledky

Finanční výsledky Intelu za minulé čtvrtletí: propad prodejů desktopových čipů o 10 %. S AMD chce ale bojovat tvrdě

Intel zveřejnil finanční výsledky za třetí čtvrtletí tohoto roku a v číslech už je znát tlak konkurenčního AMD především kvůli úspěchu s procesory s architekturou Zen 2.

Celkový příjem Intelu za třetí čtvrtletí byl 19,2 miliardy dolarů, přičemž byznys zaměřený na datacentra a servery vygeneroval 9,5 miliardy dolarů a počítačový segment prak 9,7 miliardy dolarů. Pokud srovnáme celkový příjem ve stejném čtvrtletí proti minulému roku, není zde žádný rozdíl. Už to je samozřejmě varování, protože Intel většinou stále rostl, hlavně díky datacentrové oblasti.

Zisk byl za stejné období 6 miliard dolarů, zatímco v minulém roce to bylo 6,4 miliardy dolarů. Zde už je patrná i snížená marže z původních vysokých 64,5 % na 58,9 %. Intel musel zkrátka čelit konkurenci od AMD a přišel se slevami. Otázka zní, jak se toto snižování bude projevovat v následujících čtvrtletích, protože vliv nových produktů od AMD působí na trh postupně.

I přes tlak AMD se Intelu stále dařilo udržet pozici v datacentrech a serverech, kde příjem meziročně vzrostl o 4 %. Vzhledem k tomu, jak tento trh rychle roste, AMD si určitě ukouslo značný kus koláče. Intel se ale pochlubil tím, že tento rok již prodal 23 milionů serverových čipů Cascade Lake a 14nm výroba je stále silně vytížená, takže bude linky ještě o 25 % posilovat. Propad prodejů se projevil u počítačových čipů, kde Intel prodal z pohledu příjmu o 5 % méně, z pohledu objemu pak dokonce o 10 % méně.

Intelu se ale daří růst v jiných menších oblastech, do kterých se pustil i poměrně nedávno. Nejvíce je to u Mobileye (+20 %), následované NSG, IOTG a PSG oblastmi.

Z pohledu budoucího vývoje chce Intel opět naskočit na pravidelnost uvádění nových výrobních technologií každé 2 roky s tím, že v roce 2020 představí 10nm verzi první grafické karty Xe a na rok 2021 už rovnou 7nm model. Intel se tak znovu snaží o to, aby získal vedoucí pozici z pohledu technologie výroby. Má tak již v přípravě i 5nm výrobu.

V příštím čtvrtletí Intel očekává mírně vyšší příjem, ale opět nižší marži, přičemž za celý rok 2019 by měl dosáhnout na příjem 71 miliard dolarů.

Diskuze (67) Další článek: Funkce přivolání Tesly sice zdaleka není dokonalá, přesto ji řidiči použili více než milionkrát

Témata článku: Byznys, Počítače, AMD, Intel, Datacentra, Servery, Finanční výsledky, Mobileye, Propad prodejů, PSG, Čip, Propad, Miliarda dolarů, Čtvrtletí, Příjem, Dolar, Cascade Lake, Minulé čtvrtletí


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 42

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135