Fintech aplikace si stěžuje, že se nemůže napojit na některé banky. Směrnice EU jim přitom nařídila otevřenost dat

Evropskou směrnici PSD 2, která nařizuje bankám zpřístupnit klientská data fintechovým společnostem, dosud v plném rozsahu neplní zhruba polovina větších bank. Upozorňuje na to společnost Spendee, která se svou aplikací zabývá analýzou finančního zdraví klienta. Za neplnění povinnosti přitom bankám hrozí pokuta do výše až dvaceti milionů korun.

„Z průzkumu jsme zjistili, že data z kreditních karet neposkytoval správně téměř nikdo kromě společnosti Raiffeisenbank. Bylo to hlavně z toho důvodu, že banky byly přesvědčené, že nemusí,“ upozorňuje na přetrvávají problémy s plněním směrnice Jakub Sechter, spoluzakladatel firmy Spendee. 

„Po diskuzi s centrální bankou, která povinnost s regulací upřesnila, už ale banky data začínají posílat. Z těch největších sedmi už je to více než polovina,“ doplnil Sechter, jehož Spendee je jedním ze tří fintechů, který od centrální banky obdržel příslušnou licenci. Spolu se Spendee ji dostaly také BudgetBakers a Zonky.

Zbytek povinností banky podle zkušeností těchto firem plní. „Potvrdilo se, že český bankovní trh je na směrnici připraven. Ke dni její účinnosti banky drtivou většinu svých dat zpřístupnily, což je třeba hodnotit jako úspěch,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel firmy BudgetBakers, která nabízí aplikaci Wallet pro správu osobních financí.

Banky ve výhodě

Kromě toho, že je směrnice PSD 2 po zkušebním období konečně vymahatelná, má její účinnost i další výhody, říká Kratochvíl. „Klientům například zvyšuje komfort tím, že se už nemusejí do bankovnictví dlouze přihlašovat, ale aplikace udělá veškerou práci při čerpání dat sama,“ doplňuje.

Podle Adama Šoukala ze společnosti Roger ale banky v souboji s fintechy nadále tahají za delší konec provazu. „V praxi fintech osloví klienta, a když ten dá souhlas nahlédnout na svůj účet, zaplatí za něj fintech veškeré náklady na akvizici. Po odsouhlasení už ale banka ví, jakou službu klient využívá, a bez vynaložených nákladů může klienta kontaktovat s konkrétní protinabídkou,“ upozorňuje Šoukal.

Roger, jenž provozuje službu zkrácení splatnosti faktur, byl první českou fintechovou společností, která o licenci požádala. Přesto na ni dosud čeká. Její zakladatel Adam Šoukal to přisuzuje snaze získat licenci umožňující provádět za klienty i platby. Tato služba podle něho vyžaduje vyšší administrativní i další nároky.

Článek připravila redakce E15.cz

Diskuze (5) Další článek: Čína předvedla prototyp vrtulníku, který připomíná létající talíř

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,