Koronavirus | Byznys

Firmy se už nikdy nevrátí k životu před pandemií. Hewlett-Packard nechá doma až polovinu zaměstnanců

Firmy se už nikdy nevrátí k životu před pandemií. Hewlett-Packard nechá doma až polovinu zaměstnanců

Pandemie koronaviru podle některých předpovědí výrazně zasáhne do trhu s kancelářskými nemovitostmi, stále více firem totiž hlásá, že už nic nebude takové, jako ještě letos zkraje roku.

Velké americké technologické firmy umožnily lidem pracovat z domova už na jaře a postupně se přidávají další. Po Googlu, Microsoftu, Amazonu, Twitteru a dalších se nyní v tiskové zprávě ozval i Hewlett Packard Enterprise, který po celém světe zaměstnává okolo 60 tisíc lidí (2019).

Podle společnosti se až 50 % zaměstnanců HPE již nikdy nevrátí k původnímu kancelářskému životu před pandemií. Namísto hodin strávených v korporátních kuchyňkách je čeká práce… Odkudkoliv. Ať už z domova, plážového baru s rychlou Wi-Fi nebo třeba z coworkingového centra poblíž.

Koncepce Edge to Office

Firma za tímto účelem vytvořila koncepci Edge to Office, na které pracovala už před vypuknutím krize. V podstatě se jedná o hybridní přístup k práci, který kombinuje Edge work (práci odkudkoliv) s klasickou Office (s prací v prostorách zřízených zaměstnavatelem). Ona „office“ už přitom nemá fungovat jako doposud, ale má být spíše rozšiřujícím prostorem a místem (občasného) setkávání.

Klepněte pro větší obrázek
Home office podle HPE. Polovina zaměstnanců si na něj bude muset zvyknout, s návratem do stavu před krizí totiž jedna z technologických ikon už nepočítá.

V praxi to může fungovat třeba tak, že lidé pracují ze svých domovů, kaváren apod., pokud se však potřebují občas setkat naživo, protože videokonference nenahradí všechny aspekty běžné porady a kooperace, budou mít k dispozici třeba zasedací místnost nebo nějakou jinou formu zaměstnavatelem garantovaného prostoru. Může se jednat i o setkávací bod s tiskárnou a další specifickou technikou, kterou do běžného bytu nestrčíte.

Bez změny myšlení a celého systému je to iluze

Třetím pilířem je nakonec nový způsob myšlení a organizace práce, který toto všechno musí umožnit, aby se nejednalo jen o jakousi dočasnou křeč, která ve skutečnosti nikomu nevyhovuje. Práci z domova se totiž musí vedle zaměstnance přizpůsobit i jeho rodina, což není vždy možné – třeba v dnešních malých bytech.

Zároveň nesmíme zapomínat na přirozenou lidskou potřebu každodenní socializace. Pokud v práci strávíme podstatnou část života, je dobré během ní vídat i někoho jiného než jen želvu, kocoura a vlastního partnera/partnerku s dětmi.

Záleží na délce krize

V každém případě, pokud se tímto způsobem skutečně začnou měnit pracovní procesy, je poměrně pravděpodobné, že větší firmy přestanou mít potřebu ve střednědobém a dlouhodobém výhledu vlastnit tradiční open spacy a kanceláře. Vystačí si s podobnými menšími huby pro setkávání a servis. To je ale v přímém rozporu s tím, jak dnes vypadá kancelářská výstavba nejen ve světě, ale i v Česku.

O všem nakonec nejspíše rozhodne délka současné krize. Pokud by se totiž vyřešila ještě relativně brzy – v průběhu příštího roku, firmy si spočítají, že návrat k předkrizovému normálu je nakonec vyjde levněji – zejména u menších hráčů na trhu. Podobná komplexní transformace pracoviště, pracovní síly a hlavně jejího mindsetu totiž může vyjít pěkně draho.

Diskuze (15) Další článek: Poslední valkýra XB-70 se nedávno provětrala

Témata článku: Koronavirus, Microsoft, Google, Byznys, Amazon, Edge, Twitter, Wi-Fi, Zaměstnanci, Česká republika, HPE, Krize, Domov, Pandemie, Computer, Hewlett-Packard, Dóm, Polovina zaměstnanců


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View