Statistiky | Oracle | IDC

Firmy už se cloudu nebojí. Většina se na digitální transformaci chystá, ale nasazení mnohdy vázne

  • Nová studie od Oraclu a IDC ukázala zajímavé statistiky z oblasti podniků ze střední a východní Evropy
  • Třetina dotázaných firem už používá cloudové technologie
  • Druhá třetina má cloud v plánu, ale najde se i mnoho firem, které s přechodem ani nezačaly

Oracle ve spolupráci s analytickou společností IDC uskutečnilo výzkum zaměřený na stav digitální transformace u podniků ve střední a východní Evropě.

V rámci dotazníků se podařilo získat odpovědi od 251 členů nejvyššího vedení firem, takže data jsou poměrně relevantní a lze je porovnat s předchozími podobnými statistikami, které proběhly i v dalších segmentech.

Digitální transformace jako ekonomická nutnost

Samotná analýza se sice týkala obecné digitální transformace, ale to v tomto případě zahrnuje cloud, ale také například mobilní aplikace nebo zpracování big data. Každý segment je důležitý pro jiné typy společností.

Souvisí s tím pochopitelně i internet věcí (IoT) nebo Průmysl 4.0 – obojí zahrnuje jak nutnou analýzu velkého množství dat, tak třeba i efektivní řízení právě přes mobilní aplikace. Pokud se vše zastřeší cloudem, znamená to obvykle i ekonomicky výhodnější řešení z pohledu TCO a ROI.

Digitální transformace firem je do budoucna ekonomická nutnost, alespoň pokud má firma být v budoucnu konkurenceschopná. IT už rozhodně není pouze doplňkem, jak tomu bylo dříve, i když si dle výzkumu stále ještě 18 % firem myslí, že je to jen nutný výdaj.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní důvody odmítání cloudu (Zdroj: Oracle, IDC)

Naopak 40 % dotázaných už IT vnímá jako místo, které ovlivňuje příjmy společnosti a může vést k vyšším ziskům a lepší efektivitě celé společnosti.

Cloud je v plánu

Mezi zajímavá čísla patří také poměr firem, které už využívají nebo plánují v nejbližší době začít používat cloudové technologie. V tom první případě šlo o 34 % dotázaných a ve druhém pak o 39 %.

Klepněte pro větší obrázek
Výhody cloudu dle průzkumu (Zdroj: Oracle, IDC)

Celkem tedy 73 % dotázaných firem s cloudem do budoucna počítá na různé úrovni. V případě přechodu na cloud, ať už ve větším či menším měřítku, hraje důležitou roli načasování a finanční výhodnost. Pokud si daná firma například právě koupila nové servery, určitě se hned nevyplatí přejít na cloud, ale může ho efektivně využívat třeba pro off-site zálohování.

Klepněte pro větší obrázek
Co cloud přinesl cloud ve firmách (Zdroj: Oracle, IDC)

Naopak u firem, které čeká obnova IT hardwaru a řešení nebo rozšiřují IT infrastrukturu, tam už se vyplatí pořádně zvážit výhodnost takového kroku. Náklady totiž mohou v konečném důsledku být nižší právě u cloudového řešení, přičemž výhod cloudu stále přibývá – bezpečnost, výkon, cena, škálovatelnost.

Cloud už řeší i státní správa

Oracle prozradil, že v České republice se z jeho pohledu rovněž rychle posouvá vnímání cloudu. Podle vyjádření se firmy, které ještě před rokem jakékoli nabídky na cloudové řešení automaticky odmítaly, už naopak ptají, jak by cloud mohly zapracovat do vlastní infrastruktury.

Nejjednodušší službou je zálohování do cloudu, kde Oracle nabízí i dlouhodobé řešení s cenou 12 dolarů za rok za jeden terabajt kapacity. Při vyžádání dat je cena třikrát vyšší, ale Oracle tvrdí, že je to stále výhodnější pokud se do celkových nákladů vezme v potaz kromě serverů i elektřina a správa. Oracle už tuto službu pro ukládání starých dat testuje s jedním českým telekomunikačním operátorem.

Klepněte pro větší obrázek
V jakých oblastech firmy nejvíce používají cloud? (Zdroj: Oracle, IDC)

Jakýkoli přechod ze starších na nové systémy znamená problémy, které mohou být někdy hodně složité. Oracle se podařilo ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení otestovat přechod na vyššího verzi databáze opravdu velmi rychle.

Díky cloudovému řešení bylo dle vyjádření možné testovací prostředí vytvořit během půl hodiny se vším potřebným (dvounodový cluster, 32 procesorů, RAC, úložiště 5 TB) a poskytnout k testování zákazníkovi. Dle Oraclu by to pomocí starších nástrojů trvalo minimálně týden. Podobným příkladem se Oracle pochlubil s ČEZem, kde dokázala aplikaci přesunout do cloudu za pouhých deset minut zcela bez přípravy a přímo na schůzce.

Právě na jednoduchost a snadný přechod se v poslední době hodně hledí u většiny cloudových poskytovatelů a nelze se tomu divit – čím snazší bude přechod, tím dříve se případný zákazník do překlopení a využívání cloudu pustí.

Zdroj obrázku: Wikimedia

Diskuze (3) Další článek: Počítač v batohu od MSI se začal prodávat. K dostání je i u nás, ale na cenu se radši neptejte

Témata článku: Cloud, IoT, Statistiky, Oracle, Datacentra, Analýza, IDC, Digitální transformace, Podobný příklad, Cloudový poskytovatel, Clo, Výhodné řešení, Cloudové řešení, Snadný přechod, Nasazení, Odmítání, Efektivní řízení, Digit, Sociální zabezpečení, Většina, Telekomunikační operátor, Transformace, Vyžádání, TCO, Výzkum zaměřený


Určitě si přečtěte

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67