Gamestop roste ještě bláznivěji než bitcoin. Spekulanti vyhnali cenu akcií nesmyslně vysoko, připojil se i Elon Musk

Kuriózní situace se v posledních dnech odehrála na americké burze. Akcie řetězce s videohrami a drobnou elektronikou Gamestop, který ještě stále spoléhá především na prodej v kamenných obchodech a koronakrize jej tvrdě zasáhla, vystřelily během krátké doby o ohromných 822 procent. Jde o výsledek boje mezi profesionálními a amatérskými spekulanty, do kterého se v jeden moment vložil i šéf Tesly Elon Musk. 

Rapidní nárůsty nejsou na akciových trzích až tak zvláštní, málokdy se to však týká značky, která není zcela ve formě. A Gamestop ještě donedávna rozhodně nebylo možné nazvat slibnou investorskou příležitostí. Řetězec musel během pandemie uzavřít spoustu poboček, je zadlužený, ztrátový a s vidinou zisku s nedohlednu. Přesto jeho akcie během několika dní vyrostly do monstrózních výšin. 

Ještě na konci loňského léta se jedna akcie Gamestop obchodovala zhruba za 5 pět dolarů. Na konci roku už to bylo 20 dolarů, ovšem tehdy vycházely nové konzole, což růst vysvětlovalo, takže pořád nic tolik zvláštního. Jenže tento týden v úterý už hodnota vyrostla na 150 dolarů, během jednoho dne o 92,7 procent. 

Následně situace zaujala Elona Muska, který to jen lehce zmínil na svém Twitteru a akcie vyrostly o dalších 50 procent. Výsledek? Hodnota celé firmy překonala 10 miliard dolarů, kterou měla naposledy v roce 2007, v dobách své největší slávy. A dál roste, zřejmě bude atakovat hranici 15 miliard dolarů. 

Analytici jsou tím překvapeni, nešetří výrazy jako bizár, nad kterým zůstává rozum stát. Je jasné, že jde o bublinu, jen nikdo neví, kam až zajde. 

Co za tím stojí

Gamestop se stal obětí amatérských spekulantů, kteří se sdružují na nástěnce Redditu WallStreetBets. Akcie řetězce začali ve velkém skupovat a zároveň se o ně tak trochu přetahovat s profesionálními investory. 

Proč se k tomu rozhodli, je právě předmětem zkoumání, zřejmě je to kombinace několika faktorů - nostalgie směrem k umírající značce, obrana proti doporučení remonované společnosti Citron Research, která doporučovala short akcí Gamestopu na 20 dolarů (to lidi na Redditu popudilo) a fakt, že kvůli lockdownům má spousta uživatelů internetu jednoduše čas na hlouposti. 

V každém případě současná situace zavání manipulací trhu a rapidní nárůst akcií Gamestopu již začaly vyšetřovat americké kontrolní orgány. Jméno řetězce dokonce zaznělo na tiskové konferenci Bílého domu s odkazem na novou administrativu, že ministerstvo financí vše bedlivě sleduje. Zmínilo také, že tohle je dobré připomenutí toho, že akciové trhy ne vždy adekvátně odráží stav ekonomiky. 

„Není to normální a i když je pozorování Redditu fascinující, myslím si, že pro některé lidi nedopadne dobře,“ zhodnotil situaci pro televizi BBC stratég Deutsche Bank Jim Reid. 

Diskuze (40) Další článek: Nový rozměr nakupování online: na e-shopech teď ušetříte a nakoupíte i bez peněz

Témata článku: Byznys, Internet, Twitter, Bitcoin, Elon Musk, Reddit, BBC, Gamestop, Spekulant, Řetězec, Dolar, Akciový trh, Bílý dům, Ministerstvo financí, Deutsche Bank, Tesla, Rapidní nárůst, Koronakrize, White House, AkcieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows