Gamestop roste ještě bláznivěji než bitcoin. Spekulanti vyhnali cenu akcií nesmyslně vysoko, připojil se i Elon Musk

Kuriózní situace se v posledních dnech odehrála na americké burze. Akcie řetězce s videohrami a drobnou elektronikou Gamestop, který ještě stále spoléhá především na prodej v kamenných obchodech a koronakrize jej tvrdě zasáhla, vystřelily během krátké doby o ohromných 822 procent. Jde o výsledek boje mezi profesionálními a amatérskými spekulanty, do kterého se v jeden moment vložil i šéf Tesly Elon Musk. 

Rapidní nárůsty nejsou na akciových trzích až tak zvláštní, málokdy se to však týká značky, která není zcela ve formě. A Gamestop ještě donedávna rozhodně nebylo možné nazvat slibnou investorskou příležitostí. Řetězec musel během pandemie uzavřít spoustu poboček, je zadlužený, ztrátový a s vidinou zisku s nedohlednu. Přesto jeho akcie během několika dní vyrostly do monstrózních výšin. 

Ještě na konci loňského léta se jedna akcie Gamestop obchodovala zhruba za 5 pět dolarů. Na konci roku už to bylo 20 dolarů, ovšem tehdy vycházely nové konzole, což růst vysvětlovalo, takže pořád nic tolik zvláštního. Jenže tento týden v úterý už hodnota vyrostla na 150 dolarů, během jednoho dne o 92,7 procent. 

Následně situace zaujala Elona Muska, který to jen lehce zmínil na svém Twitteru a akcie vyrostly o dalších 50 procent. Výsledek? Hodnota celé firmy překonala 10 miliard dolarů, kterou měla naposledy v roce 2007, v dobách své největší slávy. A dál roste, zřejmě bude atakovat hranici 15 miliard dolarů. 

Analytici jsou tím překvapeni, nešetří výrazy jako bizár, nad kterým zůstává rozum stát. Je jasné, že jde o bublinu, jen nikdo neví, kam až zajde. 

Co za tím stojí

Gamestop se stal obětí amatérských spekulantů, kteří se sdružují na nástěnce Redditu WallStreetBets. Akcie řetězce začali ve velkém skupovat a zároveň se o ně tak trochu přetahovat s profesionálními investory. 

Proč se k tomu rozhodli, je právě předmětem zkoumání, zřejmě je to kombinace několika faktorů - nostalgie směrem k umírající značce, obrana proti doporučení remonované společnosti Citron Research, která doporučovala short akcí Gamestopu na 20 dolarů (to lidi na Redditu popudilo) a fakt, že kvůli lockdownům má spousta uživatelů internetu jednoduše čas na hlouposti. 

V každém případě současná situace zavání manipulací trhu a rapidní nárůst akcií Gamestopu již začaly vyšetřovat americké kontrolní orgány. Jméno řetězce dokonce zaznělo na tiskové konferenci Bílého domu s odkazem na novou administrativu, že ministerstvo financí vše bedlivě sleduje. Zmínilo také, že tohle je dobré připomenutí toho, že akciové trhy ne vždy adekvátně odráží stav ekonomiky. 

„Není to normální a i když je pozorování Redditu fascinující, myslím si, že pro některé lidi nedopadne dobře,“ zhodnotil situaci pro televizi BBC stratég Deutsche Bank Jim Reid. 

Diskuze (40) Další článek: Nový rozměr nakupování online: na e-shopech teď ušetříte a nakoupíte i bez peněz

Témata článku: Byznys, Internet, Bitcoin, Twitter, Elon Musk, Reddit, Akcie, Řetězec, Deutsche Bank, Dolar, Rapidní nárůst, Ministerstvo financí, Bílý dům, Tesla, Akciový trh, Spekulant, Gamestop, BBC


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT