GlobalFoundries míří na burzu. Chce dosáhnout hodnoty 25 miliard dolarů

GlobalFoundries míří na burzu. Chce dosáhnout hodnoty 25 miliard dolarů

Společnost GlobalFoundries, která se zabývá výrobou polovodičů, má za sebou dlouholetou historii, ve které byly i obrovské ztráty. V současnosti tento trh ovládají TSMC, Samsung a UMC, avšak GlobalFoundries to ze čtvrtého místa v oblasti polovodičových gigantů stále nevzdává a jde na burzu, kde chce získat další kapitál na rozvoj.

V USA totiž půjde na veřejnou burzu Nasdaq s tím, že chce dosáhnout ohodnocení kolem 25 miliard dolarů. Pro srovnání – kapitalizace TSMC je aktuálně kolem 570 miliard dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

GlobalFoundries mělo nejvyšší obrat v roce 2018, kdy dosáhlo ročního příjmu 6,2 miliardy dolarů, avšak za cenu obrovských ztrát 2,6 miliardy dolarů. Od té doby sice příjem velmi rychle klesal, ale s tím naštěstí i ztráty. V první polovině letošního roku už však firma dosáhla na příjem 3 miliard dolarů se ztrátou kolem 300 milionů dolarů i přesto, že stále masivně investuje a staví nové továrny (Drážďany, Singapur, New York). Tento rok se tak nejspíše budou opakovat ty nejlepší časy a možná se dočkáme i rekordu.

Hlavním důvodem je pochopitelně obrovská poptávka po čipech z celého světa, což nedokáží současné linky TSMC a dalších pokrýt. GlobalFoundries sice nemá nejmodernější výrobní technologie, pro spoustu čipů však nejsou vůbec potřeba.

Diskuze (7) Další článek: Bezpečnostní klíč YubiKey Bio obsahuje čtečku otisků. Ochrání online účty i aplikace

Témata článku: Technologie, Byznys, Procesory, Samsung, Čipy, USA, TSMC, Výroba, Singapur, Tranzistory, GlobalFoundries, Drážďany, Nasdaq, New York, Ztráta, Miliarda, UMC, Burza, Dolar, Příjem