Google čelí kritice za svůj cloudový byznys v Saúdské Arábii. Režim může špehovat uživatele, bojí se aktivisté

Google čelí kritice za svůj cloudový byznys v Saúdské Arábii. Režim může špehovat uživatele, bojí se aktivisté | Foto: Google

Google pomalu ale jistě míří k tomu, že umožní represivnímu režimu, známému potlačováním lidských práv, aby špehoval jeho uživatele. Je o tom přesvědčeno 39 neziskových organizacích v čele s Amnesty International, které firmu vyzvaly, aby ukončila veškteré zamýšlené aktivity v Saúdské Arábii.

Google své plány pro zemi oznámil minulý rok, dohodl se, že zde postaví obrovské cloudové středisko, které se stane hlavním datacentrem pro celý region. Má se díky němu zlepšit nabídka služeb i pro okolní státy. Podobná sídla, známá jako Google Cloud, již existují třeba v USA, Indonésii, Jižní Koreji a domlouvají se nová mimo jiné ve Španělsku, Francii, Itálii a Kataru.

Projekt v Saúdské Arábii je ovšem problematický, jsou přesvědčeny organizace. Ano, místní klienti díky němu získají rychlejší přenosy dat. Jenže tito klienti budou i vládní, třeba ropná společnosti Saudi Aramco a o místním režimu je známo, že je přinejmenším problematický.  

„V zemi, kde jsou disidenti zatýkáni, vězněni za jejich názory a mučeni za svou práci, by plán Googlu mohl dát saúdským orgánům ještě větší pravomoci pronikat do sítí a získávat přístup k údajům o pokojných aktivistech a každé osobě, která vyjádřila nesouhlasné stanovisko s královstvím,“ upozorňuje v tiskové zprávě ředitel Amnesty Tech Rasha Abdul Rahim.

Souhlasí i EFF a Human Rights Watch

Pod vyjádřením jsou podepsány i Human Rights Watch či Electronic Frontier Foundation. Všichni požadují, ať Google výstavbu zastaví. Kromě možného infiltrování sítí - které Saudská Arábie provádí, jak bylo opakovaně potvrzeno - existuje totiž také obava, že vláda bude požadovat po firmě předávání uživatelských dat.

Již loni americké ministerstvo zahraničí konstatovalo, že špehování lidí na internetu je stále častější praktikou saúdského režimu. Pravidelně monitorovány jsou sociální sítě, blogy, emaily, textové zprávy apod. Pokud chtějí úřady získat soukromou konverzaci, můžou na základě protiterostictého zákona, který v praxi umožňuje sledovat každého občana.

Výstavba datacentra samozřejmě neznamená, že Google s tímto vším aktivně souhlasí. Podobné opresi ale může poskytnout infrastrukturu. Aktivisté proto tvrdí, že pokud by výstavba skutečně měla proběhnout, mělo by to být jen pod přísným mezinárodním a nezávislým dohledem.

Diskuze (1) Další článek: PCIe 4.0 míří i do levnějších SSD. Western Digital SN750 SE ale potenciál neumí využít

Témata článku: Google, Cloud, Byznys, Internet, USA, Jižní Korea, Francie, Itálie, Soukromí, Španělsko, Indonésie, Uživatelé, Saud Aramco, Amnesty International, Saúdská Arábie, Arábie, Režim, Katar, Lidská práva, Google Cloud, Aktivista, EFF


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián | 17

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Windows 11? Microsoft pozastavil testovací verze, nechce si zkazit překvapení
Vladislav Kluska
Windows 11SpekulaceWindows 10
Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

** Blíží se konec neomezených Fotek Google ** Pokud si nezaplatíte, alternativy zatím nejsou ** Tuto službu totiž dělá tím, čím je A.I.

Jakub Čížek | 124

Jakub Čížek
FotografováníDisk GoogleGoogle
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů | 28

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Nakonec opravdu Windows 11. Microsoftu uniklo ISO a na světě jsou první screenshoty
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Japonci začali OLED panely tisknout ve velkém. Monitory zlevní a bude jich více
Lukáš Václavík
OLEDJaponskoMonitory
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

** 27. března vypukne další velké sčítání Česka ** Ze zákona je povinné, proběhne ale na webu i v mobilní aplikaci ** Podívejte se krok za krokem na otázky

Jakub Čížek | 194

Jakub Čížek
ČeskoStatistiky
Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

** Od prázdnin skončí osvobození od DPH u laciných zásilek ** Postihne to AliExpress i další tržiště mimo EU ** Jak bude asi vypadat nakupování v praxi?

Jakub Čížek | 216

Jakub Čížek
DaněE-shopyAliExpress