Google představil nový typ hardwaru, který tentokrát nemíří na koncové uživatele, ale na vývojáře. V polovině minulého roku oznámil nový typ malého a jednoduchého čipu Edge TPU (Tensor Processing Unit), který je určen pro akceleraci umělé inteligence. Nové minipočítače Coral obsahují právě tento čip spolu se všemi důležitým porty pro připojení senzorů a dalšího hardwaru a příslušenství.
Google vyvinul Edge TPU. Maličký čip pro strojové učení třeba v internetu věcí
Vývojářská deska
Google Coral je k dispozici ve dvou zásadně odlišných variantách - jako vývojářská deska se spoustu portů a jako USB klíčenka, která obsahuje pouze jediný port.
Vzhledem k tomu, že čip Google Edge TPU je poměrně slabý, není určen pro učení umělé inteligence, která se provádí na výkonných grafických kartách se spoustou rychlé paměti nebo v cloudu. Primárním účelem Edge TPU je až samotný běh takové umělé inteligence, ať už se jedná o podmnožinu v podobě strojového učení nebo hlubokých neuronových sítí.
Čip zároveň podporuje jen omezený framework TensorFlow Lite, na kterém běží třeba Google Asistent v mobilním telefonu.
Kromě Google Edge TPU je v modulu také 1 GB operační paměti LPDDR4, 8GB úložiště eMMC, čtyřjdárový procesor Cortex-A53 (NXP i.MX 8M SOC, Cortex-M4F), integrovaný grafický čip GC7000 Lite a nechybí rychlá Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.1. To vše je v rámci modulu o rozměrech 4,8 × 4 × 0,5 cm.
Tento modul lze umístit do malé rozšiřující desky o rozměrech 8,8 × 6 × 2,4 cm, která obsahuje microSD slot, port USB-C, gigabitový ethernet, HDMI 2.0a i 39pinový a 24pinový konektor FFC nebo 3,5mm výstup zvuku. Napájení probíhá přes USB-C (5 V). Mezi podporovanými operačními systémy je Mendel Linux.
Google tuto vývojářskou desku prodává za cenu 150 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky asi 4 200 korun s DPH.
USB klíčenka
Druhá forma Google Coral je mnohem jednodušší a je určena už pro reálné nasazení v nějakém zařízení a nikoli příliš pro prototypové zkoušení a vývoj. Uvnitř jednoduché bílé USB klíčenky se nachází čip Google Edge TPU a k dispozici je jediný port USB-C (kompatibilní s Raspberry Pi), přes který probíhá jak komunikace, tak se zajišťuje i napájení (5 V). Rozměry jsou pouze 6,5 × 3 cm.
Podobně jako u vývojářské desky, i zde je podpora pouze TensorFlow Lite a operačního systému Debian Linux. Hlavní výhodou je nízká cena, kterou Google stanovil na 75 dolarů, tedy asi 2 100 korun s DPH.
Příslušenství
Google v rámci produktů Coral nabízí zatím jedno příslušenství - 5Mpx kameru, která se připojuje k vývojářskému modulu pomocí rozhraní MIPI-CSI.
Kamera je postavena na senzoru Omnivision OV5645, podporuje autofokus, vyvažování expozice a bílé, kalibraci černé a má FOV 84/87,6 stupňů. Její rozměry jsou 2,5 × 2,5 cm. Cena je stanovena na 25 dolarů (kolem 700 korun s DPH).
Po vzoru Raspberry Pi
Je vidět, že Google chce tímto krokem zopakovat velký úspěch minipočítače Raspberry Pi, ale v oblasti lokálního akcelerátoru umělé inteligence. Takzvaný „edge computing“ neboli lokální akcelerace má velkou budoucnost, protože v řadě případů nelze kvůli vysoké odezvě spoléhat na výpočetní schopnosti v cloudu. Typickým příkladem jsou autonomní systémy u vozidel a podobně, kde je nutné, aby umělá inteligenci řešila zpracovávání dat s co nejnižší latencí přímo ve vozidle.
Google začal pronajímat vlastní procesor TPU pro umělou inteligenci v cloudu
Lze očekávat, že Google bude velmi tlačit na cenu a bude uvádět i další generace produktů. V nejbližší době například chystá i verzi miniakcelerátoru do slotu PCI Express a bude prodávat i samotný modul (SOM - System on Module).