Google platí Applu miliardy dolarů za to, že je výchozím vyhledávačem. Jde o zneužití monopolu? Rozhodne soud

Google platí Applu miliardy dolarů za to, že je výchozím vyhledávačem. Jde o zneužití monopolu? Rozhodne soud

V Evropě i USA vře boj proti technologickým velikánům z různých oblastí - ať už jde o „optimalizaci“ daní nebo monopolní praktiky. Minulé úterý Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických podalo žalobu na Google, který má dle tvrzení používat monopolní praktiky zneužívající jeho pozici v oblasti vyhledávání a reklamy.

Jak upřesnil web The New York Times, jedním z klíčových bodů je i smlouva mezi Googlem a Applem, která se týká přednastaveného vyhledávače v zařízeních Applu. Google totiž ročně platí Applu 8 až 12 miliard dolarů za to, aby v prohlížeči Safari na MacBooku nebo iPhonu či iPadu byl vyhledávač Google. Pokud chce uživatel používat jiný vyhledávač, musí jít do nastavení a základní volbu přenastavit.

Jedná se o obří částku - pro Apple je to 14 % až 21 % ročního příjmu a pro Google je to pochopitelně největší částka, kterou platí jednomu subjektu. Má to svůj důvod - téměř polovina internetového provozu skrze vyhledávač pochází právě ze zařízení Applu.

Žalobci tuto dohodu vidí jako znevýhodnění konkurence na trhu a využívání monopolního postavení. Uvidíme, jak se bude soud dále vyvíjet, protože žalobci jistě nenechají bez povšimnutí ani Apple, který tuto dohodu s Googlem uzavřel.

Pokud by se dohodu podařilo zrušit, byl by to obrovský problém pro Google, který by mohl přijít o obrovský objem provozu, což by se podepsalo i na příjmu z reklam, tedy jeho hlavního příjmu. Apple by této situace navíc mohl využít pro vlastní posun v oblasti vyhledávání - v minulosti se již spekulovalo nad tím, že Apple chystá vlastní vyhledávač a využijete k tomu například akvizici stále populárnějšího anonymizovaného vyhledávače DuckDuckGo.com.

Mohlo by vás zajímat - jak internetové prohlížeče dokáží sledovat uživatele:

Diskuze (26) Další článek: Vyšlo Ubuntu 20.10. Má aktuální aplikace, upravuje vzhled a podporuje nový hardware

Témata článku: Apple, Google, Právo, Evropa, iPhone, USA, Safari, iPad, MacBook, Vyhledávače, Reklama, Soudy, Monopol, The New York Times, Mono, Dolar, Vyhledávač, Zneužití, Příjem, Oblast vyhledávání, Vyhledávání, Apple iPhone na Heureka.czNejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

Stanislav Janů
Jak vybrat notebook
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Fujifilm končí s výrobou filmů Fujicolor Velvia 50 a 160NS Pro
Petr Březina
Analogová fotografieFujifilm
Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

** Některé požadavky na Windows se táhnou daleko do minulosti ** Vrásky lidem dělají i změny ve Windows 11, především hlavní panel ** Češi by nejvíce ocenili lokalizovanou Cortanu

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Microsoft
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály