Google pošle dva české startupy do Silicon Valley, více podpoří lokální vývojáře

  • Google prezentoval výsledky iniciativy Digitální garáž
  • Pošle do Silicon Valley dva české startupy – Spendee a Gamee
  • Google se více zaměří na podporu lokálních vývojářů a jejich konkurenceschopnosti ve světě

Na včerejším setkání Googlu v Praze se česká pobočka pochlubila jak zvýšenou podporou lokálních vývojářů, tak i vybrání dvou nadějných českých startupů, které dostanou investici od Googlu a zároveň i 14denní bootcamp přímo v Silicon Valley. Google také představil výsledky iniciativy Digitální garáž, která má za cíl zlepšit digitální znalosti jak u jednotlivců, tak i ve firmách v Česku.

I když máme v Česku spoustu šikovných vývojářů a v hodnocení kvality se umísťujeme vždy v horních příčkách v rámci celého světa, při srovnání s globální úspěšností lokálních startupů jsme na tom zatím velmi bídně. Rovněž jsme na tom špatně s počtem žen – programátorek, alespoň při srovnání s ostatními zeměmi.

Úspěšná Digitální garáž

Vzdělávací projekt Googlu - Digitální garáž, je určen pro všechny, kteří chtějí získat nejnovější znalosti z oblasti technologií, digitálního internetového marketingu a nástrojů, které mohou usnadnit a zlepšit oblast podnikání, ale „domácí“ úlohy.

S velkým úspěchem tohoto projektu, který je kompletně zdarma a netýká se pouze produktů Googlu, ale třeba i Seznamu, Facebooku a podobně, se pochlubila šéfka českého Googlu - Tania le Moigne.

I když se před rokem původně předpokládalo, že se podaří „vyškolit“ přibližně 20 tisíc lidí (studenti, důchodci, podnikatelé a podobně), nakonec byla tato hranice více než dvojnásobně překonána a v rámci Česka a Slovenska se podařilo k dnešku vyškolit přes 50 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že projekt byl zaměřený i na firmy, nelze se diviti tomu, že dle následného průzkumu 87 % vyškolených podnikatelů uvedlo, že plánuje zavést změny ve své firmě a pro 99 % z nich to pozitivně ovlivnilo online aktivity obecně. Ze zmíněných 50 tisíc bylo také vyškoleno více než 500 podnikatelek.

Dle externích výzkumů je na tom ale Česko v rámci digitálních dovedností stále poměrně špatně, takže, tato iniciativa bude i nadále s pomocí dalších partnerů pokračovat se snahou tento stav zlepšit.

Vývojářské statistiky

Google uvedl, že region střední a východní Evropy má velmi silný ekosystém vývojářů, kterých je více než 1,5 milionu. Že patříme skutečně mezi významné země, nasvědčuje i fakt, že jsme v balíku 80 % všech vývojářů v regionu CEE (UA, PL, CZ, RO a HU). Zajímavou informací je také to, že z univerzit v Česku, Ukrajině a Polsku vychází ročně více absolventů informatiky, než v rámci celé USA (285 tisíc vs. 267 tisíc).

Jako hlavní problém, který Google zmínil, je to, že v Česku je sice více než sto tisíc vývojářů, ale většina z nich nepodniká. Celkem 65 % z nich pracuje jako zaměstnance. Vtipné ale je, že dle výzkumu by 58 % vývojářů chtělo podnikat, ale brání jim v tom několik věcí.

Celkem 57 % vývojářů uvedlo, že nemá byznys plán, 47 % že nemá obchodní znalosti a 27 % pak nemá žádné zkušenosti v oblasti tvorby obchodních modelů. Výhodou ale je, že vývojáři jsou v drtivé většině zvyklí na samostudium (91 %), přičemž 57 % z dotázaných vývojářů uvedlo, že preferuje online kurzy.

Z dotázaného balíku vývojářů bylo jen 14 % dívek, přičemž průměrné zastoupení žen v IT sektoru u nás je pouze 9,5 %. Pokud jde o produktovou stránku, 60 % lokálních startupů nabízí nový produkt nebo službu a 23 % zlepšuje nějaký stávající produkt či službu.

Pouze 13 % českých startupů je v současnosti podporováno andělskými investory a 78 % startupů je financováno z vlastních zdrojů.

Google vývojářům

Aby Google lokální vývojáře podpořil, spustil iniciativu Google vývojářům, která se nese v duchu dvou hesel:

Google vývojářům:

„Podpoříme české tvůrce technologií, aby přicházeli s inovacemi“ a „Podpoříme vývojáře a startupy v každém stádiu jejich podnikání“.

Google rozděluje fáze startupu na tři základní – rané stadium, stadium růst a stadium expanze. Pro rané stadium je určená podpora v rámci Google Developers a Launchpad Start (5denní bootcamp pro začínající startupy, individuální mentoring, pomoc s definicí produktu, designu a marketingu, individuální školící obsah).

Stadium růstu zahrnuje kromě Google Developers, Launchpad Build (jednodenní mentoringová akce, rozdělení trhů a škálování) a Campus Residency, kdy bude možné využít varšavský Campus Googlu. Stadium expanze už zahrnuje Launchpad akcelerátor, Export Accelerator a E-commerce Academy. V rámci 6měsíční akcelerace získají startupy investici 50 tisíc dolarů bez nutnosti dát Googlu podíl ve firmě, 14denní „výlet“ do Silicon Valley, mentoring od globálních expertů a další výhody.

Spendee a Gamee jako české vlaštovky

V rámci regionu CEE vybíral Google celkem čtyři startupy, které jsou v třetí fázi s akcelerací a investicí. Skvělou zprávou je, že dva ze čtyř těchto startupů pochází z Česka – jedná o Spendee a Gamee.

Spendee je mobilní aplikace pro správu osobních a firemních financí s možností automatické kategorizace i s napojením na bankovní účet. Gamee se zaměřuje na sociální hraní mezi přáteli.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft přenesl kódy Windows na Git. Jeho vývojáři se chlubí, že to je největší repozitář planety

Témata článku: Google, Facebook, Byznys, Programování, Startupy, USA, Evropa, Mobilní aplikace, Investice, Slovensko, Drtivá většina, Střední Evropa, Launchpad, Tání, Lokální vývojář, Zvýšená podpora, Ostatní země, Více, Finance, Lokál, BootCamp, Vývojář, Polsko, Start-up, Silný ekosystémGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy