Google v Rusku schytal zatím nejvyšší pokutu. Šířil extremismus a lži o Ukrajině, tvrdí soud

Moskevský soud na základě podnětu ruského cenzurního úřadu Roskomnadzoru udělil Googlu pokutu ve výši 21 miliard rublů, v přepočtu asi 380 milionů amerických dolarů.

Roskomnadzoru vadilo, že Google prostřednictvím vyhledávače a YouTubu neodstraňoval nahlášené stránky a videa se zakázaným obsahem. Podle úřadu nemazal:

  • Nepravdivé informace o speciální vojenské operaci na Ukrajině diskreditující ruskou armádu.
  • Materiály propagující extremismus a terorismus.
  • Materiály propagující lhostejný přístup k životu a zdraví nezletilých.
  • Výzvy k účasti na nepovolené hromadné akce adresované mj. i nezletilým.

Googlu hrozila pokuta odpovídající 5 až 20 % jeho ročního obratu v zemi. Ten loni podle agentury Spark činil 134 miliard rublů, takže penalizace se rovnala asi 15,5 %.

Firma schytala pokutu ve výši 7,2 miliardy rublů (130 milionů dolarů) již loni v prosinci, kdy taktéž neuposlechla výzvy k odstranění nežádoucího obsahu. První větší pokuta se datuje do roku 2017, kdy proti Googlu uspěl ruský antimonopolní úřad a americká firma musela zaplatit 438 milionů rublů (8 milionů dolarů).

Tehdy šlo o spor týkající se zneužití dominantního postavení na Androidu a vnucování vlastních aplikací a dalších podmínek výrobcům telefonů. Shodou okolností o rok později jej za to pokutovala i Evropská komise a ta mu napařila 4,34 miliardy eur (5 miliard dolarů). To byla nejvyšší pokuta dosud udělená EK i obdržená Googlem a sedmá nejvyšší pokuta v historii lidstva.

Google již na jaře v Rusku vyhlásil bankrot a ukončil služby.

Diskuze (38) Další článek: Celebrita už dělá vědu. Astronomové se s JWST snaží nahlédnout do atmosfér exoplanet ve slavném systému TRAPPIST-1

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,