GTS v Evropě spouští rozsáhlou 100Gb optickou síť

Skupina GTS Central Europe spouští rozsáhlý projekt evropské stogigabitové sítě páteřní optické sítě. Vyšel na miliony eur a už teď bude velká část vytížena.

V Evropě se zrodila jedna z prvních skutečně rozsáhlých páteřních optických sítí postavených na 100Gb technologii. Buduje jí nadnárodní skupina GTS, která do inovačních projektů jenom v loňském roce investovala kolem 50 milionů eur. Stogigabit nejenom, že reaguje na současné vytížení sítí, ale zároveň připravuje půdu pro rozšiřování v budoucnu.

„Je to jeden ze 3 největších projektů v historii společnosti,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz ředitel síťových projektů v GTS Central Europe Vladimír Filip. Jeho tým na zprovoznění 100Gb tras aktivně pracoval déle než rok, během kterého se kromě samotné realizace prováděly také analýzy, výpočty a testy kompatibility s dosavadními technologiemi. Celkově se má jednat o zhruba tříletý projekt o několika fázích.

Rychlá optická linka propojuje nejenom 5 zemí, ve kterých má GTS přímé zastoupení, ale také oblasti jakými jsou Německo, Rakousko a další, kde GTS operuje (prakticky se jedná o celou Evropu). Nové posílené sítě mohou využívat zejména firemní zákazníci GTS, kteří infrastrukturu společnosti využívají k vlastním datovým přenosům (typicky například VPN spojení, přenos VoIP komunikace apod.). GTS rovněž posílá data zákazníků do národních peeringových internetových uzlů.

Vytížení na úvod až z 60 procent

Objem přenášených dat v těchto sítích zásadně roste. Nejsou to pouze VPN a VoIP přenosy, ale také veškerá firemní komunikace (faktury, kontakty a další) a zároveň veškeré transakční metody. Přes optické sítě proudí například data velkých obchodních řetězců, které pomocí nich propojují své obchody a centrálami a uskutečňují skrze ně veškerou komunikaci, propojení pokladních systémů, terminálů a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa evropské sítě GTS. Zdroj: GTS Czech

„Hned při přechodu na 100Gb počítáme s vytížením kolem 50 až 60 procent,“ říká Filip. Jedním z velkých spotřebitelů kapacity jsou také antivirové společnosti, které nárazově do světa vysílají virové aktualizace. „To často udělá až 20 Gb reálného provozu.“

GTS doposud zajišťovala spoje pomocí paralelních 10Gb linek. Spustila ale projekt, v rámci kterého sjednocuje své samostatné národní sítě do jedné velké, kde už je 100Gb potřeba, protože se sdílí kapacita pro mezinárodní konektivitu a národní peeringy.

„V tomto případě už realizace na násobcích 10Gb nedává smysl,“ říká Filip. Paralelní pomalejší spoje se navíc hůře obsluhují a do projektu rovněž promlouvá cena. „Pokud bychom měli realizovat spoje pomocí deseti 10Gb přes DWDM systém, v porovnání se 100Gb to vychází dráž,“ konstatuje šéf projektu.

To neznamená, že by zakoupení 100Gb technologií byla levná záležitost. Tato investice nicméně představuje platformu do budoucna. Podle Filipových slov je možné, že v následujících 2 až 3 letech nebude nutné do sítě výrazně investovat a zároveň odpadnou všemožné zákroky a výpadky. „Zároveň je cena jednoho Mb v rámci 100Gb sítě výrazně levnější,“ dodává.

Technologie na Ciscu

GTS na propojení 8 uzlů (první fáze) koupila routery CRS-3 od společnosti Cisco, které v této oblasti z hlediska tržního podílu prakticky ovládají trh. Do těchto „krabic“ se vkládají jednotlivé 100Gb karty. „Pořídili jsme si ty největší modely s 16 porty s tím, že je možné spojit 2 routery dohromady,“ popisuje Filip. Tyto boxy by tak měly vystačit alespoň na 5 let. Rozšiřování by mělo probíhat podobně, jako v případě 10Gb – jednoduše se dokoupí další karta. „Nemám strach, že by nám kapacita těchto boxů nestačila,“ věří Filip.

Klepněte pro větší obrázek
Routery Cisco CRS-3 pojmou až 16 100Gb karet a mohou být vzájemně propojeny. Kapacita se tak navýší na 2x 16 karet.

V GTS se pro Cisco rozhodli zejména kvůli podpoře technologie IP-over-DWDM a také kvůli skutečnosti, že technologii Cisca znají. Roli sehrály i vzájemné vztahy obou společností a údajně zajímavá cenová nabídka ze strany dodavatele síťových komponent. Ve hře byly ještě podobné produkty od Alcatel-Lucent a Juniper Networks. Různé jiné technologie od těchto výrobců GTS používá v jiných částech své sítě.

Cisco zřejmě pro své 100Gb krabičky najde v Česku další odbytiště. „GTS není jediný zákazník, se kterým o tomto produktu v Česku jednáme,“ sdělil pro Connect.cz Jan Elefant z českého Cisca.

Technologie DWDM a Cisco nLight umožňují teoretické přenosy dat až na vzdálenosti 3 tisíc kilometrů bez nutnosti optický signál zesilovat. „Teoreticky to možné je, ale pouze v případě, že síť budujete od začátku na zelené louce,“ popisuje Filip. „My máme infrastrukturu složenou z mnoha komponent, takže je to složitější a na tyto hodnoty se nedostaneme.“

Optický 100Gb ho ale údajně překvapil. GTS týden testovala IP-over-DWDM na spojení Praha – Frankfurt – Ostrava díky 3 zapůjčeným produktům od Cisca. Bylo tak možné si vlastnosti 100Gb optiky ověřit. „K našemu velkému překvapení jsme zjistili, že jsou vlastnosti velice dobré.“

Společnost GTS Central Europe v loňském roce vygenerovala příjmy ve výši 387 milionů eur, což je mírný pokles oproti roku 2011. Zisk se ale podařilo navýšit z dřívějších 99 milionů na 103 milionů eur. A to i přes zmiňované investice do 100Gb spojů, posílení vlastních datových center či bezdrátových sítí. GTS zároveň oznámila, že se stane virtuálním mobilním operátorem v síti T-Mobile a nabídne své služby firemním zákazníkům.

Diskuze (5) Další článek: Gangnam Style má silného vyzyvatele. Říká se mu Harlem Shake

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,