Hackeři napadají i české banky a firmy. Ty to ale tají

Útoky hackerů jsou vedeny také na zdejší banky a firmy, které díky tomu přichází o citlivá data i peníze. Česko přestává kybernetickou bezpečnost podceňovat a začíná jednat.

Ani Česko a jeho v globálním měřítku malé instituce nestojí mimo cíl stále častějších kybernetických útoků. Tuzemské finanční domy a společnosti podle několika zdrojů Connect.cz přichází o peníze i citlivá data, raději o tom ale mlčí a jen zlomek informací se dostane na veřejnost. „Firmy a banky nechtějí ztratit důvěru klientů a reputaci a zodpovědní lidé z řad vedení a IT oddělení samozřejmě nechtějí přijít o místo,“ shodují se zdroje.

„Útoky už dorazily ze světa také do Česka, jen nejsou viditelné,“ souhlasí v rozhovoru pro Connect.cz odborník na kybernetickou bezpečnost Jim Jaeger, který pomáhal ve Spojených státech s vybudováním národních a armádních bezpečnostních CERT týmů. Jaeger v současné době působí jako viceprezident kybernetické divize společnosti General Dynamics dodávající know-how a technologie americké vládě. Bezpečnostní veterán tento týden navštívil Prahu, kde se mimo jiné sešel se zástupci české armády a radil jim se zaváděním nových kybernetických praktik a pravidel.

Česko rady zkušených odborníků na počítačovou bezpečnost potřebuje. Zdejší představitelé tuto problematiky dlouho ignorovali a v současné době se snaží přijít s některými kroky, které mají situaci zlepšit. Největším iniciátorem změn je nicméně Evropská unie, která v rámci nově připravovaných pravidel po členských zemích požaduje spolupráci v hlášení kybernetických útoků. „To je hlavní důvod, proč se u nás začíná něco dít,“ tvrdí zdroje.

Domácí úkoly si plníme

Ve Spojených státech samozřejmě mnoho šéfů hackerské útoky a úniky informací rovněž tají, ne však v takové míře, jako jinde. „Vedoucí pracovníci firem a dalších institucí mají ve smlouvách definovanou přímou odpovědnost za tuto oblast, a pokud se jim prokáže nějaká vina, mohou za to jít i do vězení,“ popisuje Jaeger. „I proto je u nás kybernetická bezpečnost takové velká téma a tolik se do ní investuje.“

Klepněte pro větší obrázek
Domácí úkoly si plníte, současný stav ale ideální není. Jeden ze strůjců amerických CERT týmů Jim Jaeger.

„Vaše vláda se nyní začala o kybernetickou bezpečnost více zajímat,“ myslí si Jaeger. Současné plány na rozvoj jsou podle jeho slov dobré a zdejší CERT týmy si údajně „plní domácí úkoly“. Národní bezpečnostní úřad rovněž dokončuje zákon o kybernetické bezpečnosti a připravuje rozšíření Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB). Prozatím to ale vypadá, že je vše na půli cesty. „Chystaný zákon je spíše nutný základ a NCKB toho s ročním rozpočtem kolem 60 milionů korun příliš nezmůže,“ tvrdí zdroje. NBÚ zřídil také speciální komisi pro kybernetickou bezpečnost.

Pro český stát nyní bude nutné zjistit a definovat, co vlastně potřebuje chránit a z toho následně odvodit další kroky. „Není to pouze o tom nakoupit bezpečnostní technologie, ale vybudovat kompletní procesy a strategii ochrany potřebných institucí a podobně,“ říká americký odborník.

Ovšem to, že do českých firem a bank proniknou hackeři a získají citlivá data, duševní vlastnictví a rovněž peníze, není nic neobvyklého. „Zdejší banky nejsou více zranitelné, než podobně velké banky kdekoliv jinde na světě,“ konstatuje Jim Jaeger. Rozdíl je v tom, že se v Česku bezpečnost často bere na lehkou váhu a funguje zde efekt „to se děje jinde, nám se to stát nemůže“. „Přesně toto zaznívalo, když jsme před dvěma lety upozorňovali na nutnost ochrany proti DDoS útokům,“ říká šéf společnost net.pointers Security Martin Pulpan a odkazuje na nedávné odstavení služeb médií, bank či mobilních operátorů.

Spolupracovat a vzdělávat

Pro efektivní ochranu před kybernetickými útoky je podle mnohých odborníků nutné zapojit do spolupráce jak státní, tak soukromý sektor. Evropská unie proto brzy bude vyžadovat, aby firmy hlásily informace o útocích do jedné centrály, díky čemuž by se mělo na hrozby lépe reagovat. „V USA podobný systém máme a zcela určitě je přínosný a velmi nám pomáhá,“ tvrdí Jaeger.

Jenže zde by snahy končit neměly. Důležité je rovněž vytvářet studijní obory, které budou produkovat kvalitní bezpečnostní odborníky. Americká vláda například takovéto obory zavádí na středních i vysokých školách a velkou část z nich rovněž podporuje štědrým školným. U nás prozatím nic takového není, na což v praxi naráží i bezpečnostní firmy. „Lidé se kybernetickou bezpečnost musí učit sami a je tak pro nás problém shánět dobré vývojáře v této oblasti,“ potvrzuje technologický šéf AVG Technologies Yuval Ben-Itzhak.

Jednotlivé státy i zájmové skupiny už běžně používají hackery pro útoky na své konkurenty a protivníky, a z tohoto důvodu se často mluví o probíhající kybernetické válce. „Kyberválka je určitě reálná, někdy je ale příliš přeceňovaná. Nejsou do ní zapojeny všechny země,“ uvádí Jim Jaeger na pravou míru. Dostupné důkazy nicméně ukazují, že do ní jsou ve velké míře zapojeny minimálně velmoci jako Rusko, Čína a Spojené státy.

Diskuze (15) Další článek: Podívejte se na panoramatické snímky Mt. Everestu

Témata článku: Bezpečnost, Právo, Kyberválka, Bezpečnostní odborník, Domácí úkol, Mnohý odborník, Velká bezpečnost, General Dynamics, Kybernetický útok, Nedávný únik, Kybernetická bezpečnost, Taj, Martin Půlpán, Kompletní proces, Nutný základ, Česká armáda, Ban, Cert, Americký odborníkSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace