Herní zemětřesení. Microsoft za 7,5 mld. dolarů kupuje tvůrce Dooma, The Elder Scrolls a Falloutu

Tak tohle asi nikdo nečekal. Microsoft právě oznámil, že za 7,5 miliardy dolarů kupuje ZeniMax Media. Ke svým stávajícím 15 herním studiím sdruženým v rodině Xboxu tak přidá rovnou osm dalších (Bethesda, id Software, Arkane…), které mají na svědomí největší nebo nejpopulárnější tituly na světě.

Pod Xbox Game Studios tak budou spadat série jako The Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, Doom, Quake nebo Dishonored. Microsoft již slibuje, že tyto hry brzy zamíří do Game Passu na Xbox a PC.

ZeniMax je v tuto chvíli jedním z mála vydavatelů, jehož studia portují i velké AAA hry na Nintendo Switch. Firma také podepsala dohodu se Sony, pro které exkluzivně chystá střílečku Deadloop (Arkane Studios) a akční adventuru Ghostwire: Tokyo (Tango Gameworks). Tyto hry mají nejdříve vedle PS5 vyjít jen na Windows. Na Xboxu se objeví až později, možná až za rok.

Velkou neznámou jsou také plány do budoucna. Pokud se značky ZeniMaxu skutečně neobjeví na konkurenčních platformách, způsobí to velký poprask. Oživeno: Šéf herní divize Microsoftu Phil Spencer řekl pro Bloomberg, že vývoj her pro ostatní platformy budou posuzovat titul od titulu. Pravděpodobně tak multiplayerové a jiné hry s velkými komunitami bude chtít rozšířit všude možně a vydělávat na mikrotransakcích a jiných službách podobně jako dnes v Minecraftu.

Todd Howard z Bethesdy zatím naznačil jen to, že se těší na Xbox Series S|X a že jejich nový engine, který má pohánět chystané vesmírné RPG Starfield i budoucí The Elder Scrolls VI, bude plně připraven na hardware nové generace.

V jedné rodině až za rok

Obchod ještě musí schválit regulační úřady, jeho dokončení tak Microsoft očekává až na druhou polovinu 2021. Spolu se značkami získá i více než 2300 zaměstnanců.

Jde o třetí největší akvizici Microsoftu v historii. Více zaplatil jen za Linkedin (26,2 mld. dolarů) a Skype (8,5 mld.). Na 7,5 miliardy jej ale vyšel i Github a o tři sta milionů levněji získal mobilní divizi Nokie. Jeho dosud největším herním obchodem bylo pohlcení Mojangu v roce 2014. Za tvůrce Minecraftu tehdy zaplatil 2,5 miliardy.

V poslední době se v souvislosti s Microsoftem spekulovalo, že by mohl koupit herní studia Warner Bros., Remedy nebo – opětovně – Bungie. ZeniMax je ale co do rozsahu všechny převyšuje.

Xbox Game Studios
Studio Hry
343 Industries série Halo
Alpha Dog Monstrocity: Rampage, Wraithborne
Arkane série Dishonored, Prey (2017), Beathloop
Bethesda série The Elder Scrolls, série Fallout, Starfield
Compulsion Games We Happy Few
Double Fine Psychonauts, Broken Age, Brutal Legend, Grim Fandango, Full Throttle
id Software série Wolfenstein, Doom, Quake a Rage
inXile Entertainment The Bard’s Tale, Torment: Tides of Numenera, série Wasteland
MachineGames vývoj Wolfensteina od roku 2014
Mojang Minecraft
Ninja Theory série Hellblade, DmC: Devil May Cry
Obsidian série Pillars of Eternity, Star Wars: KOTOR 2, Fallout: New Vegas, The Outer Worlds, Grounded, Avowed
Playground série Forza Horizon, nový Fable
Rare Kinect Sports, Sea of Thieves, Perfect Dark
Roundhouse
Tango Gameworks série The Evil Within, Ghostwire: Tokyo
The Coalition část série Gears of Wars
The Initiative
Turn 10 Studios série Forza Motorsport
Undead Labs série State of Decay
World’s Edge povede sérii Age of Empires
Xbox Studios Global Publishing Solitaire Collection, Hledání min, především vydává a sponzoruje hry jiných studií
ZeniMax Online Studios The Elder Scrolls Online, Fallout 76
  *tučně jsou studia spadající pod ZeniMax
Diskuze (17) Další článek: Gigabyte prozradil další varianty nových karet GeForce. Dostanou až 20 GB paměti a už se chystá i RTX 3060

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,