Heureka chce po Googlu téměř 400 milionů korun. Podává žalobu proti zneužití dominantního postavení

Společnost Heureka Group provozující cenový srovnávač Heureka.cz podala u Městského soudu v Praze žalobu na internetový gigant Google. Tvrdí, že Google ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje vlastní srovnávač Google Nákupy. Kvůli zneužití dominantního postavení na trhu Heureka požaduje po Googlu 395 milionů korun ušlého zisku od roku 2013.

Google je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě. V minulých letech dostal od Evropské komise za zneužívání pozice na trhu již tři pokuty v úhrnné výši 8,3 miliardy eur. 

„Víme, že na reálné chování Googlu budeme mít jen malý vliv. Přesto chceme využít tuto cestu a skrz žalobu se vymezit proti chování Googlu,“ řekl generální ředitel Heureka Group Tomáš Braverman. „Stejný krok zvolilo i sedm dalších evropských cenových srovnávačů. Chceme ukázat, že i menší hráči, důležití pro lokální trhy, se umí chovat podle pravidel a do trhu investovat,“ dodal.

„V předmětné kauze nás zaujalo zejména to, že žaloba byla podána po a v důsledku rozhodnutí Evropské Komise. V daném případě bude hrát velkou roli skutečnost, že samotný Google se proti rozhodnutí Komise odvolal a o jeho opravném prostředku prozatím ještě nebylo rozhodnuto Soudním dvorem Evropské unie,“ komentovala právnička Markéta Deimelová, partner v advokátní kanceláři Taylor Wessing. 

Americký technologický obr se podle Heureky kontrolou vyhledávaných výsledků dostává do rozporu s pravidly hospodářské soutěže. Zákazníkům to následně ztěžuje přístup k rychlému hodnocení kvality e-shopů, způsobům dostupné dopravy vybraného zboží nebo alternativ platby, uvádí původem český srovnávač. 

„Už v minulosti Google svůj monopol zneužil. Například propagací vlastního vyhledávání v telefonech s operačním systémem Android. Podobně ohroženy jsou také další on-line služby jako vyhledávání letů, rezervace hotelů a dovolených nebo hledání práce,“ říká Braverman. „Chceme ostatním subjektům ukázat, že i v onlinu a e-commerce je potřeba monopolní postavení regulovat, protože je nebezpečné,“ dodal.Žalobu na Google podali ze stejných důvodů jako Heureka ve svých zemích rovněž cenové srovnávače Foundem, Kelkoo a Connexity z Velké Británie, Idealo v Německu nebo francouzské LeGuide. 

Informace přinesla redakce deníku E15.cz, který spadá pod naše vydavatelství. Stejně jako kolegové se také my snažíme zajistit reakci Googlu.
 

Diskuze (46) Další článek: Microsoft vypustil testovací verze Defenderu pro Android i Linux

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,