Honeywell v Brně otevírá laboratoře za 10 milionů dolarů

Honeywell v Brně rozšiřuje své výzkumné a vývojové centrum o dalších osm nových laboratoří a tři stovky pracovních míst. Brno je tak pro něj největší v Evropě.

Nadnárodní technologický obr Honeywell otevře v Brně celkem osm nových výzkumných a vývojových laboratoří. Tři z nich začínají fungovat už nyní a zbylých pět má být uvedeno do provozu během několika následujících měsíců. Honeywell do této aktivity investuje 10 milionů dolarů (část z prostředků EU) a vytvoří tři stovky nových pracovních míst. Brno se zároveň stává největší výzkumným centrem Honeywellu v Evropě.

Nové prostory mají rozlohu 1300 metrů čtverečních a výzkum z nich má podpořit hlavní obory, ve kterých Honeywell podniká – technologie pro letectví a automatizaci a řízení. Společnost chce zaměstnat především softwarové odborníky, systémové, strojní a elektro inženýry.

Brněnské vývojové centrum Honeywellu vzniklo v roce 2003, o tři roky později bylo integrováno do Honeywell Technology Solutions. Firma v následujících letech prostory postupně rozšiřovala. Nyní v moravské metropoli pracuje přes 1500 inženýrů a prostory mají celkovou rozlohu 33 tisíc metrů čtverečních. Brněnské centrum registruje přes 50 patentů a kolem 900 objevů.

Přísun lidí z VUT

Součástí nových laboratoří bude takzvaná anténní komora. V ní se budou zkoumat a testovat věci typu dosahu a spolehlivosti mobilního a bezdrátového signálu, bezpečné směrování elektromagnetického záření, termostaty ovládané chytrým telefonem či zařízení ovládaná hlasem.

 

Brněnský výzkum a vývoj je pro Honeywell největší v Evropě a vzniká v něm několik klíčových technologií.

 

Bezodrazová komora pak bude sloužit k testování rušivého záření elektronických přístrojů. Tento výzkum by měl řešit věci jako rušení mobilních telefonů systémů letadel a další vzájemná rušení různých zařízení. Jinými slovy, aby se mobil nerušil s rádiem a aby v letadle šlo třeba telefonovat.

„Honeywell se nyní řadí mezi nejvýznamnější zaměstnavatele nejenom v Brně, ale v celém regionu,“ sdělil hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek. Ten zároveň oznámil, že Brno opět získalo prostředky z Evropské unie na „lákání“ nových vědců. Celý kraj se dlouhodobě snaží rozvoj IT a dalších moderních technologií podporovat (třeba skrze JIC) a aktuálně řeší nové strategie a plány.

Klepněte pro větší obrázek
Honeywell v Brně.

Honeywell má v České republice více aktivit. Pobočky a výrobní prostory má také v Praze a Olomouci. Společnost v zemi zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. Honeywell dlouhodobě spolupracuje také s českými univerzitami, zejména s brněnským VUT, odkud do společnosti proudí absolventi.

„Asi 70 procent našich zaměstnanců jsou absolventi této techniky,“ říká ředitel brněnského Honeywellu Jiří Tomíček. Podle zástupců VUT pak rozvoj technologií v regionu zvyšuje zájem studentů o technické obory. VUT s Honeywellem pracuje na několika projektech, jež zadává třeba Technologická agentura ČR.

Navádění letadel a systémy pro formule

Brněnský Honeywell má na svém kontě několik vyvinutých technologií, které považuje za klíčové. Patří mezi ně třeba simulátor kokpitu letadla. Skrze něj Honeywell testuje nové technologie, které se následně nasazují do samotných letadel. Na Moravě se vyvíjí také systém řízení letového provozu (I4D), který umí přesně zaměřovat polohu letadla a hlásit jeho průlety „waypointy“.

 

V Brně se pracuje také na technologiích pro formuli 1 či na simulátoru kokpitu letadla.

 

Do stejné kategorie spadá také globální informační síť o počasí nazvaná WINN. Tento systém pomocí různých zdrojů sbírá data o počasí, zpracovává je v datovém centrum a následně je prezentuje v grafické podobě, což se opět využívá v letecké dopravě. Brno dělá rovněž na systému SmartPath, který využívá satelitní data a používá se pro bezpečné přistávání letadel. Nově se zde pracuje i na systémech pro formuli 1.

Do technologií Honeywellu ve velkém promlouvají rovněž mobilní technologie, které se hodně využívají zejména v automatizaci. Firma pracuje také na věcech typu chytré termostaty, jež s chytrými technologiemi spolupracují. V Brně se v této oblasti internetu věcí a propojených domácností pracuje na službě API Total Connect Comfort sloužící pro cloudový portál Connected Homes.

Diskuze (3) Další článek: Vědci: Počítače potřebují nový Turingův test. Tentokrát vizuální.

Témata článku: Byznys, Honeywell, Hon, Hlavní obor, Mobilní telefony brno, Chytrá věc, Comfort, Elektromagnetické záření, Mobilní technologie, Nový inženýr, Foot, VUT, Zbylý prostor, Průlet, Celý kraj, Záření, Satelitní data, Zájem studentů, Přistávání, Kokpit letadla, Dol, Lab, Connected Home, Elektra, Elektronický přístrojSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Hry zadarmo, nebo se slevou: Humble pokračuje a drsná první světová ve střílečce Tannenberg

Hry zadarmo, nebo se slevou: Humble pokračuje a drsná první světová ve střílečce Tannenberg

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Michal Maliarov
Hry zdarmaSlevové akce
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony