HP slibuje revoluci v serverech. Díky mobilním čipům

HP finálně spouští projekt Moonshot. Jsou to mikroservery osazené mobilními čipy. Do jednoho racku se tak vejde až tisíc serverů. Spotřeba má navíc být až o 89 procent nižší.
HP slibuje revoluci v serverech. Díky mobilním čipům

HP po 18 měsících od prvního oznámení vypouští do prodeje projekt nazvaný Moonshot, který by měl firmě připravit živnou půdu pro budoucnost. Moonshot je série takzvaných mikroserverů, které namísto klasických čipů od Intelu nebo AMD využívají čipy mobilní. Díky tomu lze dosáhnout nejenom výrazné úspory místa v datových centrech, ale také zásadního snížení spotřeby a plateb za energii, která tvoří jeden z největších nákladů provozování IT.

„Toto může být skutečná revoluce,“ sdělila už dříve výkonná šéfka HP Meg Whitman, jež tímto projevem mimo jiné chtěla ujistit zákazníky a akcionáře, že HP stále ve velkém inovuje a ví, kudy se vydat. Moonshot v mnohém revoluci skutečně představuje – jednotlivé servery jsou i o více než 90 procent menší než ty současné běžící na běžných čipech (do jednoho racku se má vejít až tisíc serverů), a mají až o 89 procent nižší spotřebu.

Přístroje Moonshot navíc budou mít mnohem častěji nové a lepší verze – podle HP se už serverové řady nebudou obměňovat a aktualizovat každých několik let, ale vždy po 3 až 6 měsících.

Pro velké internetové firmy

Servery s mobilními čipy prozatím nejsou určeny pro všechny typy operací, ale spíše velkým internetovým firmám typu Facebook, Microsoft, Twitter, Google a dalším. Jde tedy o společnosti, které si v podstatě nekupují tradiční servery, ale budují si stroje a datová centra vlastní, protože potřebují využívat své specifické softwarové systémy. Právě například Facebook byl jeden z těch, kteří s HP hodně spolupracovali, a na společnost vyvíjel tlak, aby Moonshot připravila.

Klepněte pro větší obrázek
Malá velká revoluce. Šéf enterprise divize HP Dave Donatelli s mikroserverem Moonshot.

První modely Moonshotu běží na čipech S1200 od Intelu, což je nová verze mobilních procesorů Atom. HP se nicméně nebude spoléhat pouze na jednoho dodavatele čipů a naopak bude dodávat i mikroservery osazené čipy ARM od výrobců Calxeda, Texas Instruments a Applied Micro. Mezi aktuálními dodavateli je i AMD a servery spolupracují také s kartami od Nvidie, klasickými pevnými disky a SSD.

To pro Intel může znamenat zásadní ohrožení jeho dosavadního silného serverového byznysu, kde ovládá zhruba 80 procent trhu. Různé analýzy tvrdí, že mikroservery budou během několika let tvořit 10 až 15 procent serverového trhu a ročně vygenerují přes 50 miliard dolarů. Dell dokonce mluví i o 20 procentech trhu.

To je odhad, který nemusí být vůbec mimo. Stále více firem totiž přestává investovat do vlastních serverů, ale IT služby a aplikace nakupuje z veřejného cloudu. A právě tyto cloudy jsou provozovány oněmi velkými internetovými společnostmi, které mikroservery mohou využívat. Jednotlivé mikroservery Moonshot jsou navíc díky mnoha konfiguracím a čipům hodně „pružné“ a je možné vytvářet různé konfigurace podle potřeby.

Intel k mobilním čipům v serverech nicméně přistupuje opatrně, alespoň tedy navenek. „Prozatím chybí jakýkoliv obchodní model. Celá oblast je v hodně rané fázi a zmiňované výhody jsou z velké části dohady, které se musí nejdříve potvrdit,“ řekl už dříve pro Connect.cz Evžen Pavlovský z Intelu.

Ambice prodat to i Seznamu

HP ostatně prozatím příliš velkých zákazníků pro Moonshot nemá a prozatím rozjel pouze několik pilotních projektů ve Spojených státech. Firma je nicméně připravena do budoucna a začne vyvíjet obchodní aktivity. Konkurence v podobě Dellu, Oraclu či IBM navíc žádný podobný projekt prozatím nemá. Na trhu už ale působí noví hráči jako Quanta. Ostatně i AMD se s odkupem SeaMicro v oblasti malých serverů snaží prosadit.

Klepněte pro větší obrázek
Tisíc serverů v jednom racku a více čipů.

Hewlett-Packard bude chtít Moonshot prodávat také v Česku. „Udělali jsme si průzkum trhu a jsou zde větší internetové firmy, které by produkt mohly využít. Třeba Seznam,“ řekl pro Connect.cz šéf zdejší pobočky HP Jan Kameníček.

Není však jasné, že Seznam, Centrum a další velcí hráči českého internetu o Moonshot budou stát. Zástupci firem už dříve pro Connect.cz uvedli, že na projekty jako Open Compute Project založený Facebookem jsou zdejší firmy stále poměrně malé. Open Compute Project se nicméně zabývá stavěním vlastního hardwaru, zatímco Moonshot už hardware dodává připravený.

Pro nový typ serverů je nicméně nutné napsat vlastní aplikace. Verze s Atomem sice podporuje x86 a tudíž je kompatibilita zaručena, pro čipy ARM je ale nutné serverové aplikace přepsat. Na to nemusí být každá firma kapacity. I z toho důvodu nelze předpokládat, že se Moonshot stane šlágrem mezi klasickými firmami.

HP stále prodává nejvíce serverů na světě, i když v posledním čtvrtletí zaznamenalo propad o téměř 6 procent. Za rok 2012 firma v této oblasti vygenerovala příjmy přes 12 miliard dolarů.

Diskuze (5) Další článek: Intel Thunderbolt 2.0: propustnost se zvýší na 20 Gb/s

Témata článku: Hardware, Byznys, Čipy, Hewlett Packard (HP), Malý server, Běžný čip, SLI, Mobilní čip, Mobilní Facebook, Velká spotřeba, Dodavatel čipů, Klasický cloud, Intel nebo AMD, Project, Revoluce, Velká ambice, Velká revoluce, Velký čip, Čip, Rack, První oznámení, Kamení, HP, Skutečná revoluce, Dík, Pevný disk na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal
DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování