HP slibuje revoluci v serverech. Díky mobilním čipům

HP finálně spouští projekt Moonshot. Jsou to mikroservery osazené mobilními čipy. Do jednoho racku se tak vejde až tisíc serverů. Spotřeba má navíc být až o 89 procent nižší.
HP slibuje revoluci v serverech. Díky mobilním čipům

HP po 18 měsících od prvního oznámení vypouští do prodeje projekt nazvaný Moonshot, který by měl firmě připravit živnou půdu pro budoucnost. Moonshot je série takzvaných mikroserverů, které namísto klasických čipů od Intelu nebo AMD využívají čipy mobilní. Díky tomu lze dosáhnout nejenom výrazné úspory místa v datových centrech, ale také zásadního snížení spotřeby a plateb za energii, která tvoří jeden z největších nákladů provozování IT.

„Toto může být skutečná revoluce,“ sdělila už dříve výkonná šéfka HP Meg Whitman, jež tímto projevem mimo jiné chtěla ujistit zákazníky a akcionáře, že HP stále ve velkém inovuje a ví, kudy se vydat. Moonshot v mnohém revoluci skutečně představuje – jednotlivé servery jsou i o více než 90 procent menší než ty současné běžící na běžných čipech (do jednoho racku se má vejít až tisíc serverů), a mají až o 89 procent nižší spotřebu.

Přístroje Moonshot navíc budou mít mnohem častěji nové a lepší verze – podle HP se už serverové řady nebudou obměňovat a aktualizovat každých několik let, ale vždy po 3 až 6 měsících.

Pro velké internetové firmy

Servery s mobilními čipy prozatím nejsou určeny pro všechny typy operací, ale spíše velkým internetovým firmám typu Facebook, Microsoft, Twitter, Google a dalším. Jde tedy o společnosti, které si v podstatě nekupují tradiční servery, ale budují si stroje a datová centra vlastní, protože potřebují využívat své specifické softwarové systémy. Právě například Facebook byl jeden z těch, kteří s HP hodně spolupracovali, a na společnost vyvíjel tlak, aby Moonshot připravila.

Klepněte pro větší obrázek
Malá velká revoluce. Šéf enterprise divize HP Dave Donatelli s mikroserverem Moonshot.

První modely Moonshotu běží na čipech S1200 od Intelu, což je nová verze mobilních procesorů Atom. HP se nicméně nebude spoléhat pouze na jednoho dodavatele čipů a naopak bude dodávat i mikroservery osazené čipy ARM od výrobců Calxeda, Texas Instruments a Applied Micro. Mezi aktuálními dodavateli je i AMD a servery spolupracují také s kartami od Nvidie, klasickými pevnými disky a SSD.

To pro Intel může znamenat zásadní ohrožení jeho dosavadního silného serverového byznysu, kde ovládá zhruba 80 procent trhu. Různé analýzy tvrdí, že mikroservery budou během několika let tvořit 10 až 15 procent serverového trhu a ročně vygenerují přes 50 miliard dolarů. Dell dokonce mluví i o 20 procentech trhu.

To je odhad, který nemusí být vůbec mimo. Stále více firem totiž přestává investovat do vlastních serverů, ale IT služby a aplikace nakupuje z veřejného cloudu. A právě tyto cloudy jsou provozovány oněmi velkými internetovými společnostmi, které mikroservery mohou využívat. Jednotlivé mikroservery Moonshot jsou navíc díky mnoha konfiguracím a čipům hodně „pružné“ a je možné vytvářet různé konfigurace podle potřeby.

Intel k mobilním čipům v serverech nicméně přistupuje opatrně, alespoň tedy navenek. „Prozatím chybí jakýkoliv obchodní model. Celá oblast je v hodně rané fázi a zmiňované výhody jsou z velké části dohady, které se musí nejdříve potvrdit,“ řekl už dříve pro Connect.cz Evžen Pavlovský z Intelu.

Ambice prodat to i Seznamu

HP ostatně prozatím příliš velkých zákazníků pro Moonshot nemá a prozatím rozjel pouze několik pilotních projektů ve Spojených státech. Firma je nicméně připravena do budoucna a začne vyvíjet obchodní aktivity. Konkurence v podobě Dellu, Oraclu či IBM navíc žádný podobný projekt prozatím nemá. Na trhu už ale působí noví hráči jako Quanta. Ostatně i AMD se s odkupem SeaMicro v oblasti malých serverů snaží prosadit.

Klepněte pro větší obrázek
Tisíc serverů v jednom racku a více čipů.

Hewlett-Packard bude chtít Moonshot prodávat také v Česku. „Udělali jsme si průzkum trhu a jsou zde větší internetové firmy, které by produkt mohly využít. Třeba Seznam,“ řekl pro Connect.cz šéf zdejší pobočky HP Jan Kameníček.

Není však jasné, že Seznam, Centrum a další velcí hráči českého internetu o Moonshot budou stát. Zástupci firem už dříve pro Connect.cz uvedli, že na projekty jako Open Compute Project založený Facebookem jsou zdejší firmy stále poměrně malé. Open Compute Project se nicméně zabývá stavěním vlastního hardwaru, zatímco Moonshot už hardware dodává připravený.

Pro nový typ serverů je nicméně nutné napsat vlastní aplikace. Verze s Atomem sice podporuje x86 a tudíž je kompatibilita zaručena, pro čipy ARM je ale nutné serverové aplikace přepsat. Na to nemusí být každá firma kapacity. I z toho důvodu nelze předpokládat, že se Moonshot stane šlágrem mezi klasickými firmami.

HP stále prodává nejvíce serverů na světě, i když v posledním čtvrtletí zaznamenalo propad o téměř 6 procent. Za rok 2012 firma v této oblasti vygenerovala příjmy přes 12 miliard dolarů.

Diskuze (5) Další článek: Intel Thunderbolt 2.0: propustnost se zvýší na 20 Gb/s

Témata článku: Hardware, Byznys, Čipy, Hewlett Packard (HP), HP, Velká revoluce, Velká ambice, První oznámení, Rack, SLI, Intel nebo AMD, Malý server, Řev, Velká spotřeba, Skutečná revoluce, Běžný čip, Čip, Klasický cloud, Slib, Revoluce, Mobilní čip, Project, Velký čip, Kamení, Mobilní FacebookPodvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix