HP spouští veřejný cloud konkurující Amazonu

HP se připojuje k Amazonu a dalším provozovatelům veřejného cloudu. Spouští otevřené Cloud Services. Konkurovat zavedeným značkám údajně přímo nemá.
HP spouští veřejný cloud konkurující Amazonu

Technologický obr HP se rozhodl rozšířit řady poskytovatelů veřejných cloudů a spouští vlastní službu nazvanou HP Cloud Services. Tu několik měsíců testovalo přes 6 tisíc zákazníků společnosti, a i když podle zástupců HP nemá jít o přímou konkurenci například pro produkty od Amazonu nebo IBM, třecí plochy jsou zde značné.

Veřejné cloudy obecně fungují v několika režimech. Je možné pořídit si buď infrastrukturu jako službu (IaaS) nabízející především hardwarové vybavení pro chod vlastních služeb, platformu jako službu (PaaS) provozující přímo platformu pro nasazení libovolných aplikací, nebo software jako službu, kdy se pronajímá přímo vybraná cloudová aplikace. Všechny varianty nabízí jedno základní pravidlo – dané vybavení nevlastníte vy, ale pronajímáte si ho formou pravidelných poplatků nebo podle spotřeby diskového prostoru a výpočetní kapacity.

Tento způsob provozování IT si získává stále větší oblibu. Firmy, které například chtějí provozovat vnitropodnikové aplikace, ale nechtějí se starat o nákup a údržbu serverů, si mohou pronajmout potřebnou infrastrukturu u některého z dodavatelů a na ní si pak nainstalovat cokoliv potřebují. Mladé startupy, které nemají dostatek peněz na pořizování serverů a softwarových licencí si mohou pronajímat rovnou celé aplikace. Namísto nákladného CRM od SAPu například Salesforce.com, případně SAP běžící ve veřejném cloudu jako služba. A využití naleznou také vývojáři, jenž v prostředí cloudu mohou testovat své aplikace a zároveň je zde také provozovat. Například úspěch hříček jako Angry Birds by zřejmě bez takového systému nebyl tak masivní.

HP rozšiřuje, nechce tolik konkurovat

HP tak rozšiřuje řady poskytovatelů, kteří dokážou služby pro tento typ zajistit. Úplnou podobu například s Amazonem ale zástupci vylučují. „Nechceme kopírovat Amazon. Účelem tohoto cloudu je doplnit naše stávající řešení,“ vysvětluje v rozhovoru pro Connect.cz ředitel české pobočky HP Jan Kameníček. HP cílí především na stávající a případné nové zákazníky, kteří chtějí veřejný cloud využít jako komponentu při budovaní infrastrukturní architektury založené na hybridním cloudu.

Více než polovina ze 130 miliard dolarů v příjmech za loňský rok HP přinesly velké korporace. Ty sice postupně s veřejným cloudem začínají koketovat, ne však v zásadní míře. „Public cloud úmyslně uvádíme na trh až nyní, protože do této doby byla poptávka u našich zákazníků relativně malá. Teď vidíme, že tato potřeba na trhu je,“ míní Kameníček.

Trend přechodu části IT služeb do veřejného cloudu už u firem začal a bude se stále zvyšovat, podle odhadů ale společnosti takto během následujících 10 let nepřevedou více než 10 procent svého IT. Zbytek stále poběží v privátních cloudech. „Velké firmy mají tu výhodu, že samy mají kritickou masu. Mají tolik serverů, že jim využití veřejného cloudu nepřinese zásadní úspory,“ reaguje Kameníček na častý argument veřejných cloudů a úspor. Pro firmy je tak ideálním řešení tzv. hybridní cloud, který kombinuje jejich vlastní infrastrukturu privátního cloudu dolněnou o služby a služby cloudu veřejného.

A právě v této oblasti si HP věří. Firma je světovou jedničkou v prodeji serverů, jenž jsou k provozování všech typů cloudů potřeba a poskytuje také služby a software, které vytváření a správu cloudu umožňují. Veřejný cloud tak rozšiřuje dosavadní pole působnosti a přesně zapadá do výše zmiňované poptávky. „Platforma HP má po celém světě obrovskou penetraci, takže se privátní prostředí s naším novým cloudem bude velice jednoduše integrovat,“ věří tuzemský šéf HP.

Na otevřených technologiích

Jednoduchá integrace je spojená také s otevřenou technologií OpenStack, k jehož podpoře se HP společně s dalšími firmami připojilo. OpenStack vznikl mimo jiné z důvodů, že se prostředí veřejných cloudů vyvíjelo velice živelně, vzniklo několik různých technologií a ve výsledku bylo velice komplikované například přenést aplikaci od jednoho provozovatele k druhému. HP podporuje otevřené standardy také na dalších vrstvách – využívání virtualizační hypervisor KVM, podobně jako třeba Red Hat, a na serverech provozuje operační systém Ubuntu Server.

Klepněte pro větší obrázek
Úspěch veřejného cloudu HP může záviset na propojení se standardní IT infrastrukturou. V této oblasti má HP veliký podíl.

HP dokáže Cloud Services nabídnout jednak jako infrastrukturu, takže si můžete pronajmout pouze servery a nasadit si na ně cokoliv, ale také jako platformu pro provozování vlastní aplikací. Součástí je rovněž otevřené prostředí pro vývojáře, využít mohou například Ruby, PHP nebo Javu. „Typický scénář, jak firmy využívají public cloud, je ten, že potřebují na pár měsíců otestovat vlastní aplikaci a nevyplatí se jim kvůli tomu kupovat vlastní servery,“ popisuje Kameníček. Tato sorta zákazníků je oblast, kam HP míří především.

Vedle toho se ale počítá také s provozováním zajímavých služeb. HP hodlá nabízet databáze pro strukturovaná i nestrukturovaná data a s těmito daty umožní také pracovat. K tomu využije zakoupené technologie Vertica a Autonomy. Ty umožní poskládat nestrukturovaná data nejenom z firemní sítě, ale také z internetu do jednotného a smysluplného celku.

Jak zužitkovat Autonomy

Big data jsou fenomén, který se ve firmách aktivně začíná řešit a HP toho může dobře využít. Společnost ostatně potřebuje byznys s vyšší přidanou hodnotou, než je „pouhý“ prodej serverového hardwaru. Ten se totiž postupně stává stále větší komoditou, následkem čehož padají marže. HP nicméně nepředpokládá, že by veřejný cloud měl v blízké budoucnosti hrát významnou roli v celkových příjmech.

Klepněte pro větší obrázek
Současná penetrace veřejných cloudů.

Cloud Services jsou součástí jednotné strategie HP Converged Cloud, kterou tým kolem Meg Whitman nyní rozšířil o nové možnosti a služby jako Cloud Maps, Service Virtualization 2.0 a další. Samotný veřejný cloud prozatím běží v datových centrech ve Spojených státech, do budoucna se ale počítá s rozšířením do menších center v Evropě a Asii. Ke službám je možné přistupovat z celého světa už nyní.

HP nabízí účtování plateb po hodinách, začíná už na 4 centech. Amazon nedávno snížil základní cenu na pouhé 2 centy na hodinu. Kromě toho také nabízí možnost práce s nestrukturovanými daty, k čemuž využívá noSQL.

Veřejný cloud jedné z největších technologických firem světa nabídne také online obchod, přes který bude možné prodávat a nakupovat cloudové aplikace, nemá to však být hlavní služba. HP chce software jako službu řešit nadále především s pomocí svých partnerů. 

Diskuze (1) Další článek: Seznam vylepšil hledání a začal našeptávat háčky a čárky

Témata článku: Cloud, Byznys, Hewlett Packard (HP), Typický zástupce, Birds, Malá hříčka, Angry, Kamení, Základní pravidlo, HP, Cloudová aplikace, Hardwarové vybavení, AMA, Celá infrastruktura, Clo, Angry Birds, Pouhý prodej, Veřejná služba, Veřejný cloud, Otevřené prostředí, H¨ardwarová údržba, Hardwarová údržba


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67