Počítače | Herní konzole | Elektřina

Hraní počítačových her představuje stále větší energetickou zátěž pro celý svět

  • Vědecká studie poprvé odhalila podíl spotřeby energie při hraní her
  • Hraní her na počítači i herních konzolí tvoří stále větší podíl z celkové spotřeby domácností
  • Řešením jsou úsporné komponenty a optimalizované sestavy

Když se řekne hraní her, většina z nás si představí nabušený herní počítač nebo nejmodernější herní konzoli. Při hraní her dochází obvykle k maximálnímu vytížení komponent s nejvyšší spotřebou - procesoru a grafické karty. A vzhledem k rozšířenosti počítačů či konzolí a popularitě hraní už je v součtu spotřeba elektřiny těchto zařízení nezanedbatelná.

Výsledkem je, že hraní her má významný podíl na celkové spotřebě domácností a tím pádem i dané oblasti, země a světa. Vzhledem k tomu, jak velký tlak je na snižování spotřeby v různých oblastech, zaměřili se vědci z Berkeley Lab právě na segment hraní, který ještě podrobně nikdo neprozkoumal.

Stoupající spotřeba elektřiny

Zatímco v roce 1972, kdy se na trhu objevila herní konzole Atari 2600, si herní zařízení vystačilo s 9W adaptérem a prodalo se jich během let po celém světě maximálně 30 milionů kusů, dnes už jsou čísla zcela jinde. Moderní herní konzole si řeknou až o 200 W a prodává se jich stovky milionů kusů.

Klepněte pro větší obrázek
Hrát hry lze des v mnoha podobách a na různých zařízeních

Do toho je nutné připočíst ještě významnější trh počítačů, na kterých se hrají hry. Ty mají při hraní ještě několikanásobnou spotřebu a jejich počet je ještě větší. Nelze se tak divit podrobným výsledkům v Kalifornii, kde analýza porovnávala podíl spotřeby elektrické energie za rok vůči dalším zařízením v domácnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Hraní her už tvoří významný podíl v celkové spotřebě domácností

Hraní her je v tomto případě už na 6. místě a v rámci spotřeby předběhlo sušičky, pračky, jakékoli vaření pomocí elektřiny nebo ledničky. Už v této fázi je spotřeba hraní her srovnatelná se spotřebou televizí a protože se jedná o průzkum z Kalifornie, na předních příčkách se umístila klimatizace a také osvětlení.

Na novém boomu hraní her s vysokou kvalitou se veze i trend cloudového hraní pomocí streamování přes internet. I s tím studie počítá, přičemž hlavní spotřeba (doma stačí pouze jednoduchý klient se spotřebou pár wattů) je v takovém případě přesunuta do datacentra,, kde se nachází výkonné počítačové servery s těmi nejvýkonnějšími grafickými kartami.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé segmenty hraní her a jejich vliv na spotřebu v Kalifornii

Jak je vidět na grafu, cloudové hraní je ale mnohem efektivnější a protože ještě není tolik rozšířené, ani se tolik nepodílí na celkové spotřebě. Dobře jsou na tom i herní konzole, které jsou rovněž efektivní a drží si potenciál postupného snižování spotřeby. Naopak hraní lokálně na počítači ve vysoké kvalitě významně táhne zpět snižující se křivku celkové spotřeby domácností.

Grafické karty jsou největší žrouti

Pokud budete v běžném herním počítači hledat komponentu s nejvyšší spotřebou elektrické energie, bude to bez debat grafická karta. Právě grafiky a jejich maximální spotřeba se v poslední době dostala na extrémně vysoké úrovně, což dokazují i obří chladiče u těch nejvýkonnějších modelů.

Procesory se stále drží v poměrně dobrém rozložení a i slušně výkonný vícejádrový procesor, který stačí na všechny hry v nejvyšší kvalitě, má několikanásobně nižší spotřebu než grafická karta splňující stejnou potřebu kvalitního herního zážitku.

V případě monitorů nelze nic namítat. Sice roste obliba stále větších modelů, ale dochází ke snižování spotřeby, což je hlavně díky efektivnějšímu LED podsvícení. Tvůrci analýzy rovněž vyzdvihují nastupující virtuální realitu, která je efektivnější alespoň z pohledu samotného zobrazení. Místo velkého monitoru se totiž napájí pouze malé displeje, které se používají například u mobilních telefonů, takže celková spotřeba při hraní je nižší.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání spotřeby při hraní dle uživatelů a demografie

Pokud jde o rozdělení spotřeby dle druhu uživatelů, nejhůře na tom jsou pochopitelně extrémní hráči, kteří mají obvykle i nejvýkonnější hardware a hrají největší počet hodin každý den. Ze srovnání vychází, že mileniálové hrají dvakrát více, než generace X a nejméně pak hrají baby boomers. Naopak nejvíce hrají nezaměstnaní bez vyššího vzdělání.

Snižování spotřeby

V rámci projektu Green Gaming se tvůrci snaží o to, aby hráčům pomohl s výběrem komponent a počítačové sestavy, která bude odpovídat jeho potřebám, ale zároveň bude obsahovat úsporné komponenty, které nejsou zbytečně naddimenzované.

Typickou radou je časté využívání uspávání počítače. Zatímco u notebooků nebo herních konzolí už jsou tyto stavy poměrně vyladěné a výrazně se podílí na snižování spotřeby elektrické energie zařízení, u počítačů je stále co zlepšovat. Navíc uživatelé nejsou tolik zvyklí počítač uspávat, protože to často znamená problémy - počítač se neprobudí správně, dojde k odpojení sítě, hra spadne a podobně.

Typicky se jedná o pauzu při hraní, kdy hráči nechají většinou hru běžet, i když nehrají. Aby se tento stav zlepšil, je ale také na výrobcích, včetně Microsoftu a jeho Windows, který patří mezi největší desktopový operační systém využívaný pro hraní her.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání podílů spotřeby elektřiny pouze elektronických zařízení

Rovněž je dobré myslet na správný výběr efektivního napájecího zdroje herního počítače. Na grafu můžete vidět, že takřka všechny mají nejvyšší efektivitu přibližně v poloviční zátěži a nejlépe je na tom kategorie Titanium a Platinum. Pro typické herní počítače se spotřebou kolem 300 až 400 W je tak ideální například kvalitní 750W zdroj.

Mezi další tipy patří jistě kvalitní chlazení nebo omezení počtu snímku za sekundu na frekvenci monitoru (třeba 60 fps), i když váš počítač zvládne více. Pokud nemáte monitor s více než 60 Hz, je to stejně zbytečně a alespoň snížíte spotřebu, teplotu i hluk počítače.

Diskuze (83) Další článek: Nedáváte pozor při vyučování? Čelenka BrainCo vás nahlásí učiteli

Témata článku: Microsoft, Počítače, Windows, Mobilní telefon, Herní konzole, Hry, Energie, Elektřina, Energetika, Velký podíl, Nejvýkonnější hardware, Kvalitní chlazení, Vysoká úroveň, Dobré rozložení, Celý svět, Hraní, Časté využívání, Počítač, Berkeley, Malý displej, Atari, Vědecká studie, Uspávání, Významný podíl, Vysoké vzdělání, Kvalitní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 105