Hromadně propouští i třetí největší výrobce počítačů. Dell se zbaví skoro 7000 lidí

Dell se přidává k vlně propouštění, která v posledních týdnech zasáhla celou řadu velkých technologických společností. Kvůli snížené poptávce po osobních počítačích a s ohledem na stávající ekonomickou situaci hodlá propustit 6 650 zaměstnanců.

Podle agentury Bloomberg bude propuštěno přibližně 5 % zaměstnanců a jejich celkový počet tak klesne na zhruba 126 000. Původem americká nadnárodní firma tak bude zaměstnávat nejméně lidí od roku 2017. Podle generálního ředitele Jeffa Clarkea Dell před rozhodnutím o snížení počtu zaměstnanců vyzkoušel alternativní opatření, jako je zmrazení náboru a omezení cestování.

Šest tisíc propuštěných

„V minulosti jsme prošli hospodářskými krizemi a vyšli jsme z nich silnější,“ napsal Clarke v e-mailu adresovaném zaměstnancům. Tiskový mluvčí pak poukázal na stávající ekonomickou nejistotu, kvůli které byl od června loňského roku pozastaven nábor nových pracovníků a omezeny výdaje.

„Máme další příležitost zvýšit efektivitu prostřednictvím reorganizace oddělení, což povede ke snížení počtu členů týmů po celém světě. Jedná se o obtížné rozhodnutí, které se nám nečinilo snadno, a my podpoříme ty, kterých se dotkne, při jejich přechodu k další příležitosti,“ uvedl mluvčí ve vyjádření pro tisk.

Firma se sídlem v Texasu čelí ekonomickým tlakům stejně jako zbytek technologického průmyslu, ale její potíže jsou ještě větší, protože se zabývá především prodejem hardwaru. V době vrcholící pandemie onemocnění covid-19, kdy byla řada lidí odkázána na práci z domova, došlo k prudkému nárůstu prodeje osobních počítačů a příslušenství, který však netrval dlouho. V současnosti lze sledovat masivní pokles poptávky po nových počítačích a noteboocích.

Já propouštím, ty propouštíš, oni propouštějí

Dell, který je jedním z největších výrobců osobních počítačů na světě, byl těmito problémy pravděpodobně postižen nejvíce. Údaje analytické společnosti IDC uvádějí, že firma zaznamenala v posledním čtvrtletí masivní pokles dodávek o 37 %. Většina příjmů přitom pochází právě z prodeje osobních počítačů.

Konkurenční firma HP oznámila v listopadu plány na propouštění zaměstnanců s odvoláním na podobné okolnosti. Čisté tržby HP za fiskální rok 2022 meziročně klesly o 0,8 %. Také Intel učinil kroky, kterými se snaží srazit náklady snížením platů zaměstnanců na vyšších pozicích. Firma snížila platy hlavních inženýrů o 5 %, platy viceprezidentů o 10 %, platy vedoucích pracovníků o 15 % a plat generálního ředitele o 25 %.

Globální technologický průmysl zažívá v posledních měsících nebývalou vlnu propouštění, která se dotkla i nejvýznamnějších hráčů v tomto odvětví. Mezi společnosti, které musely v nedávné minulosti zrušit tisíce pracovních míst, patří například Google, Microsoft, HP, Amazon, Spotify a Meta.

Diskuze (2) Další článek: Virologové varovali a studie nyní potvrzuje, že lék proti covidu může iniciovat nové mutace koronaviru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,