Huawei: Nejsme Rolls-Royce, ale Superb ano

Huawei chce po telefonech a mobilních sítích ovládnout také český a světový trh se servery a storage systémy. Jde na to takticky a trpělivě a větří možnosti na trhu.

Čínský obr Huawei se chce po silném zakořenění u dodávek technologií a služeb v mobilních sítích a postupující expanzi v prodeji chytrých telefonů výrazně rozrůst také v případě serverů a dalších nástrojů do datových center. A to i v Česku. „Aktuálně v této oblasti rosteme o desítky procent ročně, stejný vývoj a očekávání do budoucna máme i na tuzemském trhu,“ říká šéf české „enterprise“ pobočky Huawei Tomáš Brouček.

Huawei samozřejmě na trhu serverů a storage zařízení roste z nuly, nárůsty o desítkách procent tak prozatím ve výsledku nejsou tak závratná čísla. Globální trend ale ukazuje, že Číňané mohou být v této oblasti jednou hodně dobří. Firma je silná zejména na domovském trhu, což jí společně s rostoucí poptávkou ve světě v posledním kvartálu vystřelilo na pozici globální čtyřky v prodeji serverů. Huawei už servery rostou sedm kvartálů za sebou.

„Je samozřejmě otázkou, jestli stejně silnou pozici, jakou máme v Číně, dokážeme uhrát také jinde,“ uvádí Tomáš Brouček. „Ještě nějakou dobu určitě bude trvat, než se dostaneme do všeobecné akceptace trhem. Očekávám ale, že tak během dvou až tří let nastane větší obrat.“

Jíst jídlo zavedených značek

Huawei rozhodně tuzemský relativně konzervativní trhu bude muset přesvědčit. Firma věří, a oslovení zákazníci to potvrzují, že už má dostatečně dobré technologie s dobrou cenou. „Nejsme Rolls-Royce, ale Superb ano. A to se do dnešních podmínek, kdy peníze hrají roli, docela hodí,“ naznačuje Brouček. „Máme zcela dostačující výrobky splňující standardní požadavky.“

Klepněte pro větší obrázek
Huawei upevňuje pozici na telekomunikačním trhu a u chytrých telefonů. Teď se více a více zajímá také o datová centra tradičních firem.

I když Huawei v byznysu s technologiemi do datových center rychle roste, stále je jeho tuzemský podíl v podstatě pod rozlišovací schopnost všelijakých žebříčků a statistik. Na trhu už ale firma rozhodně vidět je a pomalu začíná „jíst jídlo“ zavedeným značkám. „Pociťuje to zejména Cisco,“ navazuje Brouček.

Huawei v případě serverů, storage a dalších produktů aplikuje podobnou čínskou taktiku, jako v jiných případech. „Čínské vedení mluví o jasném a úzkém zaměření, to tedy děláme,“ popisuje zdejší serverový šéf. Huawei se tak nesnaží nabrat až stovky partnerů, kteří by pak jeho produkty nasazovali a prodávali, ale pracuje pouze s menšími a strategickými počty.

„Úkolem je vybrat si pár partnerů a potenciálně silných oblastí a tam aplikovat podobný postup, jaký jsme realizovat na telekomunikačním trhu,“ vysvětluje Brouček. Huawei se aktuálně zajímá o státní správu, energetiku, finanční instituce a velké firmy.

Může přijít jiná doba

Tuzemská datacentrová sekce expandující čínské firmy se od počátku nesnažila oslovovat a případně přetahovat zavedené partnery pevně přimknuté k velkým značkám typu Cisco a podobně. Ve většině případů si vybrala menší hráče „na okraji“, kteří v Huawei vidí příležitost. A začalo to fungovat. „Partneři vidí, že může přijít doba, kdy už trh nebudou jenom HP, Dell, Cisco a další,“ věří Brouček.

 

Může přijít doba, kdy už to nebude jenom o tradičních značkách jako HP, Dell či Cisco.

 

Huawei má na servery, storage a další produkty v Česku aktuálně 50 autorizovaných partnerů a zhruba 20 dalších. „Enterprise“ sekce aktuálně zaměstnává 10 lidí, do budoucna se ale počítá s růstem. Tato divize zároveň získává některé služby a zázemí od tradiční české centrály Huawei.

A právě přes zavedený telekomunikační Huawei může vést další silná obchodní cesta pro nový serverový byznys. Číňané mají se zdejšími operátory dobré vztahy, na jejich technologiích ostatně běží velká část zdejších mobilních sítí, což dává prostor pro manévrování.

Operátoři jsou v současné době v pozici, kdy musí stavět LTE sítě a klesají jím příjmy z volání a SMS, což nedělá dobře jejich finanční kondici. Sázka na dobrý poměr ceny a výkonu u serverů a storage systémů v jejich datových centrech je příležitostí pro Číňany. „Vidíme o nás ze strany operátorů zájem,“ říká Brouček.

Trh už něco vidí

Huawei navíc bude schopná držet ceny na relativně nízké hladině ještě nějakou dobu. Při dalším vývoji produktů například nejde cestou častých investic, jako konkurence. To nejenom šetří samotné peníze za nákup, ale také za integraci a podobně.

Huawei se obecně snaží více zakořenit v Evropě a sebe samu popisuje jako evropskou firmu. Jedním z kroků je i angažovat na vysokých školách. Číňané už teď vybavují svými technologiemi univerzitní učebny a laboratoře a chtějí jít ještě dále. „Jednáme například s ČVUT, mohla by to být taková školící agentura, podobně jako se na školách učí Cisco,“ nastiňuje Brouček.

Když Huawei mluví o tom, že jí nějaký trh zajímá, většinou to nebývají pouze plané řeči. Firma dříve například oznámila, že chce vydobýt nejvyšší příčky na trhu s chytrými telefony a v Česku už to díky kampaním s Jaromírem Jágrem a podobně začíná být vidět.

V případě technologií do datových center může být postup rovněž zajímavý. Na trhu už ostatně začíná kolovat mnoho historek všeho druhu, ve kterém Huawei hraje hlavní roli. Kdo je vypouští, je pouze spekulace.

Diskuze (13) Další článek: LG chystá uvedení nových monitorů i s vyšším rozlišením 4K

Témata článku: Byznys, Huawei, Energetika, Rolls-Royce, Zdejší operátor, Podobná cesta, Zavedená firma, Superb, Čínský obr, Čínský trh, SUP, Super, Finanční instituce, Ano, Mobilní telefony z číny, Velká role, Roy, Pozice šéfa, Dobrá cesta, Stejný vývoj, Rolls Royce, Čínské mobilní telefony, Mobilní telefony huawei, Jaromír Jágr, Podobný postupSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft