Indie zvažuje úplný zákaz kryptoměn. Žádné obchodování, těžení a trestné by bylo i pouhé držení

Indie zvažuje úplný zákaz kryptoměn. Žádné obchodování, těžení a trestné by bylo i pouhé držení

V Indii je na stole návrh zákona, který by v zemi kompletně zakázal kryptoměny. Mimo zákon by byla postavena nejen těžba a obchodování s kryptoměnami, ale i pouhé jejich držení, upozorňuje Reuters.

Kryptoměny jsou kompletně postaveny mimo zákon zatím jen v Nigérii, tamní vláda se totiž obávala vzrůstající obliby nezávislých internetových kryptoměn na úkor davalvující státní měny. Zatímco se inflace nigerijské nairy pohybuje okolo 12 %, hodnota bitcoinu stále roste. Lidé proto začali své úspory ukládat do kryptoměn a nakonec je využívali i k převodům peněz a platbám. Oficiální zákaz kryptoměn jejich popularitu v zemi paradoxně ještě zvýšil, nemohou se však využívat oficiálně. 

Půl roku na beztrestný prodej bitcoinů

Nigérie je z hlediska kryptoměnového trhu jen kapkou v moři, ale pokud by se plošný zákaz prosadil i v Indii, už by to byla daleko významnější událost. V miliardové zemi je řada bohatých investorů a významných kryptoměnových institucí, to by mohlo způsobit nemalou nervozitu na trhu. 

Indický návrh zákona obsahuje nejen zákaz běžných kryptoměn jako je bitcoin, ale také zavádí jednu povolenou a státem kontrolovanou kryptoměnu. Stát by tak využil technických výhod kryptoměn, ale hodnotu státní kryptoměny by měl i nadále pod kontrolou a mohl by ji navázat na rupii. Aktuální držitelé svobodných kryptoměn by měli 6 měsíců na to, aby se jich beztrestně zbavili.

Mezi indickými kryptoobchodníky stoupá nervozita, nicméně zájem o obchodování nadále velmi rychle roste. Tamní největší kryptoburza Bitbns zaznamenala 30x vyšší počet registrací nových uživatelů než touto dobou před rokem. Burza ZebPay v Indii hlásí rovněž rapidní nárůst – během běžného únorového dne letošního roku se zobchodoval objem jako loni za celý měsíc.  

Pokud by zákon v Indii prošel, mohl by představovat silný vzor i pro ostatní země. To by pak znamenalo ohrožení volného trhu s kryptoměnami. Nicméně ačkoli jsou tendence regulovat bitcoin znatelné i na rozvinutých západních trzích, zatím to ale nevypadá na celostátní zákazy, spíše se hledají cesty k co nejefektivnějšímu zdanění. 

Obliba kryptoměn v čele s bitcoinem mezitím stále stoupá, což se odráží i na hodnotě. Bitcoin o víkendu dosáhl na další rekord, kdy jeho cena překročila 60 tisíc dolarů. 

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (123) Další článek: Tesla Semi se prohání na zkušební dráze. Elektrický tahač by měl letos dorazit k prvním kupujícím

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Těžba, Indie, BITB, Nigérie, Těžení, Obchodování, Zákaz, Úplný zákaz, Reuters, DrženíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Našli jsme zajímavé slevy sluchátek. Apple, Samsung a Sony jsou teď o hodně levnější

Našli jsme zajímavé slevy sluchátek. Apple, Samsung a Sony jsou teď o hodně levnější

V našem katalogu a srovnávači cen Zboží Živě jsme se podívali na největší slevy. Tady jsou tipy na sluchátka, která se teď vyplatí koupit.

Ondřej Králík
Sluchátka
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování