Indie zvažuje úplný zákaz kryptoměn. Žádné obchodování, těžení a trestné by bylo i pouhé držení

Indie zvažuje úplný zákaz kryptoměn. Žádné obchodování, těžení a trestné by bylo i pouhé držení

V Indii je na stole návrh zákona, který by v zemi kompletně zakázal kryptoměny. Mimo zákon by byla postavena nejen těžba a obchodování s kryptoměnami, ale i pouhé jejich držení, upozorňuje Reuters.

Kryptoměny jsou kompletně postaveny mimo zákon zatím jen v Nigérii, tamní vláda se totiž obávala vzrůstající obliby nezávislých internetových kryptoměn na úkor davalvující státní měny. Zatímco se inflace nigerijské nairy pohybuje okolo 12 %, hodnota bitcoinu stále roste. Lidé proto začali své úspory ukládat do kryptoměn a nakonec je využívali i k převodům peněz a platbám. Oficiální zákaz kryptoměn jejich popularitu v zemi paradoxně ještě zvýšil, nemohou se však využívat oficiálně. 

Půl roku na beztrestný prodej bitcoinů

Nigérie je z hlediska kryptoměnového trhu jen kapkou v moři, ale pokud by se plošný zákaz prosadil i v Indii, už by to byla daleko významnější událost. V miliardové zemi je řada bohatých investorů a významných kryptoměnových institucí, to by mohlo způsobit nemalou nervozitu na trhu. 

Indický návrh zákona obsahuje nejen zákaz běžných kryptoměn jako je bitcoin, ale také zavádí jednu povolenou a státem kontrolovanou kryptoměnu. Stát by tak využil technických výhod kryptoměn, ale hodnotu státní kryptoměny by měl i nadále pod kontrolou a mohl by ji navázat na rupii. Aktuální držitelé svobodných kryptoměn by měli 6 měsíců na to, aby se jich beztrestně zbavili.

Mezi indickými kryptoobchodníky stoupá nervozita, nicméně zájem o obchodování nadále velmi rychle roste. Tamní největší kryptoburza Bitbns zaznamenala 30x vyšší počet registrací nových uživatelů než touto dobou před rokem. Burza ZebPay v Indii hlásí rovněž rapidní nárůst – během běžného únorového dne letošního roku se zobchodoval objem jako loni za celý měsíc.  

Pokud by zákon v Indii prošel, mohl by představovat silný vzor i pro ostatní země. To by pak znamenalo ohrožení volného trhu s kryptoměnami. Nicméně ačkoli jsou tendence regulovat bitcoin znatelné i na rozvinutých západních trzích, zatím to ale nevypadá na celostátní zákazy, spíše se hledají cesty k co nejefektivnějšímu zdanění. 

Obliba kryptoměn v čele s bitcoinem mezitím stále stoupá, což se odráží i na hodnotě. Bitcoin o víkendu dosáhl na další rekord, kdy jeho cena překročila 60 tisíc dolarů. 

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (124) Další článek: Tesla Semi se prohání na zkušební dráze. Elektrický tahač by měl letos dorazit k prvním kupujícím

Témata článku: Kryptoměny, Těžba, Bitcoin, Indie, Nigérie, Držení, Těžení, Reuters, Úplný zákaz, Obchodování, Zákaz


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 50

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

** Máte pocit, že naše vláda nezvládá boj s koronavirem? ** Poradili byste si se situací lépe než Andrej Babiš a Jan Blatný? ** Zkuste si to v českém webovém simulátoru Korona hra!

Karel Kilián | 74

Karel Kilián
COVID-19ČeskoHry
Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 17

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 23

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle