Intel čelí obavám investorů, v oblasti datacenter by mohl ztratit převahu

  • Intel vládne datacentrům, to by se ale mohlo během pár let změnit
  • Investoři očekávají, že pro Intel nastává těžší období
  • Neúspěch na mobilním trhu a pokles zájmu o desktop jsou možná jen začátek
Intel čelí obavám investorů, v oblasti datacenter by mohl ztratit převahu

Společnost Intel byla založená už před 47 lety a během této doby si prošla mnoha technologickými revolucemi jak v oblasti samotných čipů, tak i celých produktů postavených na těchto čipech a dalších moderních technologiích.

Díky nejmodernějším technologiím ve výrobě, která je přizpůsobená pro dodávání čipů do celého světa, se Intel stal obří a v mnoha oblastech monopolním dodavatelem.

V poslední době se ale událo několik věcí, které mohou tento stav i navzdory nejpokročilejší výrobě změnit a toho se obávají především investoři.

Mobilní trh je prohraný, desktopový umírá

První problémy s trhem se objevily u desktopového segmentu, který dosáhl špičky v roce 2011 a začal postupně klesat. K oživení trhu nepomohla ani nová generace operačního systému Windows a nové formy počítačů.

Lidé i firmy obměňují stolní i přenosné počítače po mnohem delší době a po lepším výkonu jdou hlavně hráči, kteří táhnou i novou herní skupinu zařízení s vyšší cenovkou i marží. Jak to dle statistik IDC vypadá, trh se ustálil na hodnotě kolem 250 milionů prodaných zařízení (desktopy a notebooky dohromady) a do budoucna se počítá s dalším mírným poklesem.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k rychlému rozvoji technologií je ale možná varianta prudkého poklesu i vzestupu například díky oblibě pokročilé virtuální reality, která vyžaduje lokální vysoký výpočetní výkon.

Je důležité upozornit na to, že v počtu kusů se prodá více notebooků než desktopů - na sto desktopů tak připadne přibližně 150 prodaných notebooků. Právě tento trend znamená, že je větší potřeba spíše úspornějších čipů, což by mohl být do budoucna problém.

Pokud jde totiž o ty nejmenší a nejúspornější čipy, které jsou určené pro tablety a mobilní telefony, tam vládne ARM. I když se Intel hodně snažil, nedokázal se včas na tento trh dostat a ovládli ho společnosti jako Qualcomm, Samsung a další, kteří se i s vidinou nízké marže snaží stále držet na špici prodejů. Do toho přichází nové operační systémy (ChromeOS) a druhy zařízení (iPad Pro), které jsou určené pro produktivní práci, ale mají čipy s instrukční sadou ARM.

Intel během let utratil miliardy dolarů v rámci komunikační a mobilní oblasti (tablety, chytré telefony), ale minulý měsíc oficiálně přiznal, že prohrál a přestane vyvíjet vybrané mobilní čipy, které měly za cíl konkurovat řešením na bázi ARMu.

Vzhledem k tomu, že v rozvojových zemích, které jsou ale obrovským trhem jako třeba Indie, už vlastně ani neznají slovo desktop a všichni používají levné mobilní telefony nebo tablety, jde o poměrně špatnou zprávu pro Intel.

Výdělečná datacentra? Zlatá doba skončí

Intel ale není závislý pouze na těchto segmentech, byť počítačový trh je stále nejdůležitější a tvoří 60 % příjmů. Druhým největším pilířem příjmů jsou datacentra, ze kterých má Intel přibližně 30 % příjmů. Z pohledu zisků jde ale o 50 %.

Zatímco dříve byla datacentra hlavně o procesorech, nyní přichází doba nejen používání grafických karet pro obecné paralelní zpracování výpočtů z mnoha oblastí, ale i specializované čipy na konkrétní aplikace.

Intel sice představil už třetí generaci vlastní výpočetní karty, která je určená pro paralelní zpracování dat Xeon Phi, konkurence je ale poměrně velká. V oblasti výpočetních grafických karet vládne Nvidia s Quadro, která poskytuje i velkou softwarovou podporu a AMD má rovněž vlastní FirePro.

Jak ale ukázal nedávno Google, do hry vstupují i zcela nové programovatelné čipy (FPGA), které dokáží být v konkrétní úloze (ASIC) řádově efektivnější než grafické čipy (GPU), natož klasické procesory (CPU). Pochopitelně to souvisí s univerzálností architektury, ale výsledkem je, že tyto různé druhy výpočetních čipů budou brát z celkového podílu, který Intel drží.

Ani v oblasti obecné procesorové architektury to ale nebude mít Intel o nic jednodušší. S popularitou cloudu se staví stále více datacenter a nehledí se tolik na maximální výkon jako na efektivitu a spotřebu. Proti Intelu tak stojí nové generace úsporných serverů od výrobců jako HP, Gigabyte a dalších s procesory na bázi ARMu od AMC, Broadcom, Qualcomm a dokonce třeba i AMD.

Nesmíme zapomínat ani na velikána v podobě IBM, který na rok 2017 chystá vlastní 24jádrové serverové procesory Power9 vyrobené 14nm technologií.

Díky velké nabídce tak bude velký tlak na co nejnižší cenu, což znamená i snižování marží na tomto trhu, kterému vládl Intel opravdu velmi dlouhou dobu.

Pomůže jedině inovace a nové trhy

Intel se dle posledních finančních výsledků za rok 2015 může pochlubit příjmy 55,4 miliardy dolarů se ziskem 11,4 miliardy dolarů. Aby ale taková čísla udržel a v nejlepším případě ještě zvýšil, bude muset nyní bojovat mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Doba se začíná přelévat na nové technologie i trhy a i v tomto případě platí, že přežije nejpřizpůsobivější, nikoli nejsilnější.

Obzvlášť trpkým soustem je pro Intel ukázka schopností Číny, která pomocí vlastních čipů postavila nejvýkonnější superpočítač na světě - Sunway TaihuLight. Předchozí model přitom postavili ještě na čipech od Intelu. Čína ukázala, že americké firmy už v tomto směru nemusí být technologicky napřed a není na nich závislá.

Čína se nyní snaží do vývoje vlastních moderních technologií investovat opravdu hodně, což bude znamenat další konkurenci pro Intel, ale i další americké firmy, které prodávají čipy a další technologie do celého světa. Typickou ukázkou je nebývalá akcelerace čínské společnost Huawei, do jejíž aktivit se silně angažuje vláda.

Intel má bezesporu skvělé inženýry, kteří jsou schopní vytvořit nové a revoluční technologie. Často ale samotná technologie nestačí, protože musí přijít ve správný čas, za správnou cenu a na správně připravený trh. Intel se například snaží i u internetu věcí, který zatím tvoří kolem 4 % příjmů společnosti, ale také v této oblasti už je tlačenice.

Uvidíme, jak se Intelu podaří s novými technologiemi jako 3D Xpoint, Silicon Photonics, 5G a dalšími, kterými může velmi snadno získat opět náskok.

Diskuze (5) Další článek: Je toto mobilní verze GTX 1080? Objevily se první testy

Témata článku: Technologie, Byznys, Intel, Superpočítače, Tlačení, Dlouhá trať, Nejlepší případ, Mobilní telefony huawei, Paralelní zpracování, Čínské mobilní telefony, Mobilní oblast, Grafické karty do notebooku, ASIC, Nejúspornější řešení, Skvělý inženýr, FPGA, Levné mobilní telefony Samsung, Sunway TaihuLight, Hlavní pilíř, Mobilní telefony z číny, TaihuLight, Tlak investorů, Produkt postavených, Oblast, Obrovský trh, Nejlevnější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 53