Intel čelí obavám investorů, v oblasti datacenter by mohl ztratit převahu

  • Intel vládne datacentrům, to by se ale mohlo během pár let změnit
  • Investoři očekávají, že pro Intel nastává těžší období
  • Neúspěch na mobilním trhu a pokles zájmu o desktop jsou možná jen začátek

Společnost Intel byla založená už před 47 lety a během této doby si prošla mnoha technologickými revolucemi jak v oblasti samotných čipů, tak i celých produktů postavených na těchto čipech a dalších moderních technologiích.

Díky nejmodernějším technologiím ve výrobě, která je přizpůsobená pro dodávání čipů do celého světa, se Intel stal obří a v mnoha oblastech monopolním dodavatelem.

V poslední době se ale událo několik věcí, které mohou tento stav i navzdory nejpokročilejší výrobě změnit a toho se obávají především investoři.

Mobilní trh je prohraný, desktopový umírá

První problémy s trhem se objevily u desktopového segmentu, který dosáhl špičky v roce 2011 a začal postupně klesat. K oživení trhu nepomohla ani nová generace operačního systému Windows a nové formy počítačů.

Lidé i firmy obměňují stolní i přenosné počítače po mnohem delší době a po lepším výkonu jdou hlavně hráči, kteří táhnou i novou herní skupinu zařízení s vyšší cenovkou i marží. Jak to dle statistik IDC vypadá, trh se ustálil na hodnotě kolem 250 milionů prodaných zařízení (desktopy a notebooky dohromady) a do budoucna se počítá s dalším mírným poklesem.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k rychlému rozvoji technologií je ale možná varianta prudkého poklesu i vzestupu například díky oblibě pokročilé virtuální reality, která vyžaduje lokální vysoký výpočetní výkon.

Je důležité upozornit na to, že v počtu kusů se prodá více notebooků než desktopů - na sto desktopů tak připadne přibližně 150 prodaných notebooků. Právě tento trend znamená, že je větší potřeba spíše úspornějších čipů, což by mohl být do budoucna problém.

Pokud jde totiž o ty nejmenší a nejúspornější čipy, které jsou určené pro tablety a mobilní telefony, tam vládne ARM. I když se Intel hodně snažil, nedokázal se včas na tento trh dostat a ovládli ho společnosti jako Qualcomm, Samsung a další, kteří se i s vidinou nízké marže snaží stále držet na špici prodejů. Do toho přichází nové operační systémy (ChromeOS) a druhy zařízení (iPad Pro), které jsou určené pro produktivní práci, ale mají čipy s instrukční sadou ARM.

Intel během let utratil miliardy dolarů v rámci komunikační a mobilní oblasti (tablety, chytré telefony), ale minulý měsíc oficiálně přiznal, že prohrál a přestane vyvíjet vybrané mobilní čipy, které měly za cíl konkurovat řešením na bázi ARMu.

Vzhledem k tomu, že v rozvojových zemích, které jsou ale obrovským trhem jako třeba Indie, už vlastně ani neznají slovo desktop a všichni používají levné mobilní telefony nebo tablety, jde o poměrně špatnou zprávu pro Intel.

Výdělečná datacentra? Zlatá doba skončí

Intel ale není závislý pouze na těchto segmentech, byť počítačový trh je stále nejdůležitější a tvoří 60 % příjmů. Druhým největším pilířem příjmů jsou datacentra, ze kterých má Intel přibližně 30 % příjmů. Z pohledu zisků jde ale o 50 %.

Zatímco dříve byla datacentra hlavně o procesorech, nyní přichází doba nejen používání grafických karet pro obecné paralelní zpracování výpočtů z mnoha oblastí, ale i specializované čipy na konkrétní aplikace.

Intel sice představil už třetí generaci vlastní výpočetní karty, která je určená pro paralelní zpracování dat Xeon Phi, konkurence je ale poměrně velká. V oblasti výpočetních grafických karet vládne Nvidia s Quadro, která poskytuje i velkou softwarovou podporu a AMD má rovněž vlastní FirePro.

Jak ale ukázal nedávno Google, do hry vstupují i zcela nové programovatelné čipy (FPGA), které dokáží být v konkrétní úloze (ASIC) řádově efektivnější než grafické čipy (GPU), natož klasické procesory (CPU). Pochopitelně to souvisí s univerzálností architektury, ale výsledkem je, že tyto různé druhy výpočetních čipů budou brát z celkového podílu, který Intel drží.

Ani v oblasti obecné procesorové architektury to ale nebude mít Intel o nic jednodušší. S popularitou cloudu se staví stále více datacenter a nehledí se tolik na maximální výkon jako na efektivitu a spotřebu. Proti Intelu tak stojí nové generace úsporných serverů od výrobců jako HP, Gigabyte a dalších s procesory na bázi ARMu od AMC, Broadcom, Qualcomm a dokonce třeba i AMD.

Nesmíme zapomínat ani na velikána v podobě IBM, který na rok 2017 chystá vlastní 24jádrové serverové procesory Power9 vyrobené 14nm technologií.

Díky velké nabídce tak bude velký tlak na co nejnižší cenu, což znamená i snižování marží na tomto trhu, kterému vládl Intel opravdu velmi dlouhou dobu.

Pomůže jedině inovace a nové trhy

Intel se dle posledních finančních výsledků za rok 2015 může pochlubit příjmy 55,4 miliardy dolarů se ziskem 11,4 miliardy dolarů. Aby ale taková čísla udržel a v nejlepším případě ještě zvýšil, bude muset nyní bojovat mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Doba se začíná přelévat na nové technologie i trhy a i v tomto případě platí, že přežije nejpřizpůsobivější, nikoli nejsilnější.

Obzvlášť trpkým soustem je pro Intel ukázka schopností Číny, která pomocí vlastních čipů postavila nejvýkonnější superpočítač na světě - Sunway TaihuLight. Předchozí model přitom postavili ještě na čipech od Intelu. Čína ukázala, že americké firmy už v tomto směru nemusí být technologicky napřed a není na nich závislá.

Čína se nyní snaží do vývoje vlastních moderních technologií investovat opravdu hodně, což bude znamenat další konkurenci pro Intel, ale i další americké firmy, které prodávají čipy a další technologie do celého světa. Typickou ukázkou je nebývalá akcelerace čínské společnost Huawei, do jejíž aktivit se silně angažuje vláda.

Intel má bezesporu skvělé inženýry, kteří jsou schopní vytvořit nové a revoluční technologie. Často ale samotná technologie nestačí, protože musí přijít ve správný čas, za správnou cenu a na správně připravený trh. Intel se například snaží i u internetu věcí, který zatím tvoří kolem 4 % příjmů společnosti, ale také v této oblasti už je tlačenice.

Uvidíme, jak se Intelu podaří s novými technologiemi jako 3D Xpoint, Silicon Photonics, 5G a dalšími, kterými může velmi snadno získat opět náskok.

Diskuze (5) Další článek: Je toto mobilní verze GTX 1080? Objevily se první testy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,