Intel jde do Evropy s 80 miliardami eur. Postaví továrnu v Německu a rozšíří tu irskou

  • Intel nepřekvapil, novou továrnu na čipy opravdu postaví v Německu
  • Rozšíří i tu irskou a podpůrnou továrnu vybuduje v Itálii
  • Jinde v Evropě rozšíří výzkumná a vývojová centra

Intel dnes po půl roce od ohlášení velkých evropských investice oznámil, kam poputuje jeho připravených 80 miliard eur. Prvních 33 miliard začne utrácet v Německu, Irsku, Francii, Itálii, Španělsku a Polsku.

U našich západních sousedů ve městě Magdeburg (Sasko-Anhaltsko) postaví úplně novou polovodičovou továrnu, celý komplex bude stát 17 miliard eur. Výstavba začne v první polovině příštího roku, sériová výroba odstartuje během roku 2027.

Intel tam počítá s nejmodernějšími výrobními procesy pro „éru Angstromu“, což jsou v jeho nové terminologii litografie zvané Intel 20A a 18A. V té staré to ale byly 5nm a 5nm+. Tu druhou chtěl v amerických továrnách rozjet již za dva roky, takže v německé už možná půjde o něco pokročilejšího.

Na výstavbu bude potřebovat 7000 lidí, posléze zaměstná 3000 špičkových inženýrů a v okolí by měly najít práci další desítky tisíc lidí. Německo tím jen stvrdí svůj status evropského polovodičového centra, neboť velké továrny už tam mají také GlobalFoundries, Infineon, Bosch, Texas Instruments a další.

Dalších 12 miliard eur poputuje do irského města Leixlip, kde Intel zdvojnásobí kapacity svého jediného současného evropského centra. Momentálně tam produkuje 14nm čipy, ale po modernizaci počítá s procesem Intel 4 (7nm podle starých roadmap).

Až 4,5 miliardy zamíří do Itálie, kde chce Intel postavit podpůrnou továrnu na pouzdření čipů a montáž komponent. Vznikne 1500 nových pracovních míst přímo u něj a dalších 3500 u partnerů. S provozem počítá někdy mezi lety 2025 a 2027. V Itálii bude mimochodem také vyrábět čipy, jakmile převezme společnost Tower Semiconductor.

A co zmíněná další místa? Ve Francii (Plateau de Saclay) v roce 2024 rozjede výzkumné a vývojové středisko pro až 1000 lidí, kteří se budou zabývat vysoce výkonnými počítači a umělou inteligencí. V polském Gdaňsku rozšíří o polovinu své centrum pro AI. Ve španělské Barceloně pak postaví superpočítačové středisko, které se bude zabývat vývojem zettascale technologií.

Vedle toho pak ještě rozšíří spolupráci s významnými univerzitami a výzkumnými ústavy: IMEC (Belgie), Technical University Delft (Nizozemsko), CEA-Leti (Francie) a Fraunhofer Institut (Německo).

Diskuze (30) Další článek: SpaceX opět spojila prototyp kosmické lodi Starship s prototypem boosteru Super Heavy pomocí „Mechazilly“

Témata článku: Intel, Německo, Čipy, Evropa, Investice, Výroba, Francie, Bosch, Itálie, Španělsko, Polsko, GlobalFoundries, Tranzistory, Irsko, Nizozemsko, Belgie, Továrna, Vývojové centrum, Gdaňsk, Infineon, Fraunhofer Institut, Sériová výroba, Magdeburk, Barcelona, Fraunhofer InstituteSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid