Intel jde do Evropy s 80 miliardami eur. Postaví továrnu v Německu a rozšíří tu irskou

  • Intel nepřekvapil, novou továrnu na čipy opravdu postaví v Německu
  • Rozšíří i tu irskou a podpůrnou továrnu vybuduje v Itálii
  • Jinde v Evropě rozšíří výzkumná a vývojová centra

Intel dnes po půl roce od ohlášení velkých evropských investice oznámil, kam poputuje jeho připravených 80 miliard eur. Prvních 33 miliard začne utrácet v Německu, Irsku, Francii, Itálii, Španělsku a Polsku.

U našich západních sousedů ve městě Magdeburg (Sasko-Anhaltsko) postaví úplně novou polovodičovou továrnu, celý komplex bude stát 17 miliard eur. Výstavba začne v první polovině příštího roku, sériová výroba odstartuje během roku 2027.

Intel tam počítá s nejmodernějšími výrobními procesy pro „éru Angstromu“, což jsou v jeho nové terminologii litografie zvané Intel 20A a 18A. V té staré to ale byly 5nm a 5nm+. Tu druhou chtěl v amerických továrnách rozjet již za dva roky, takže v německé už možná půjde o něco pokročilejšího.

Na výstavbu bude potřebovat 7000 lidí, posléze zaměstná 3000 špičkových inženýrů a v okolí by měly najít práci další desítky tisíc lidí. Německo tím jen stvrdí svůj status evropského polovodičového centra, neboť velké továrny už tam mají také GlobalFoundries, Infineon, Bosch, Texas Instruments a další.

Dalších 12 miliard eur poputuje do irského města Leixlip, kde Intel zdvojnásobí kapacity svého jediného současného evropského centra. Momentálně tam produkuje 14nm čipy, ale po modernizaci počítá s procesem Intel 4 (7nm podle starých roadmap).

Až 4,5 miliardy zamíří do Itálie, kde chce Intel postavit podpůrnou továrnu na pouzdření čipů a montáž komponent. Vznikne 1500 nových pracovních míst přímo u něj a dalších 3500 u partnerů. S provozem počítá někdy mezi lety 2025 a 2027. V Itálii bude mimochodem také vyrábět čipy, jakmile převezme společnost Tower Semiconductor.

A co zmíněná další místa? Ve Francii (Plateau de Saclay) v roce 2024 rozjede výzkumné a vývojové středisko pro až 1000 lidí, kteří se budou zabývat vysoce výkonnými počítači a umělou inteligencí. V polském Gdaňsku rozšíří o polovinu své centrum pro AI. Ve španělské Barceloně pak postaví superpočítačové středisko, které se bude zabývat vývojem zettascale technologií.

Vedle toho pak ještě rozšíří spolupráci s významnými univerzitami a výzkumnými ústavy: IMEC (Belgie), Technical University Delft (Nizozemsko), CEA-Leti (Francie) a Fraunhofer Institut (Německo).

Diskuze (30) Další článek: SpaceX opět spojila prototyp kosmické lodi Starship s prototypem boosteru Super Heavy pomocí „Mechazilly“

Témata článku: Intel, Německo, Čipy, Evropa, Francie, Tranzistory, Bosch, Investice, Polsko, Itálie, Výroba, Španělsko, Nizozemsko, Belgie, GlobalFoundries, Irsko, Fraunhofer Institute, Tower Semiconductor, Miliarda eur, Vývojové centrum, Sériová výroba, Barcelona, Továrna, Infineon, Fraunhofer Institut