Intel je stále největším prodejcem čipů na světě. Jako jediný ale meziročně propadl

S velkou poptávkou po počítačích a dalších formách elektroniky se rychle mění pořadí společností v oblasti polovodičové výroby a prodeje. Analytický web IC Insights zveřejnil aktuální statistiky srovnání největších společností na světě, které prodávají čipy a přidal porovnání i s výrobci.

V tabulce 15 největších polovodičových společností se vše točí kolem jediné metriky – příjmy. Pokud bychom srovnávali jen samotnou výrobu, respektive továrny a počty kusů čipů, už před nějakou dobou převzala královské žezlo TSMC.

Klepněte pro větší obrázek

V případě prodejů ale stále ještě vede Intel, který za první čtvrtletí tohoto roku utržil 18,7 miliardy dolarů. Zde ale velký pozor – jako jediný ze zmíněných 15 firem má meziroční pokles příjmu, což muselo dát minulému vedení asi hodně práce „jít proti proudu vývoje“.

Ostatní společnosti ve stejné kategorii rostly z pohledu příjmu o desítky procent. Například hlavní konkurent AMD rostl rovnou o 93 % na 3,5 miliardy dolarů v příjmech. Za Intelem je druhý Samsung s příjmem 17 miliard dolarů za čtvrtletí a TSMC dosáhlo na 12,9 miliardy dolarů. Na čtvrté pozici je SK Hynix následovaný Micronem.

Další v pořadí jsou Qualcomm, Broadcom, Nvidia, Texas Instrument, MediaTek a nechybí ani Infineon, ST nebo Kioxia. Celkový meziroční růst v rámci 15 největších prodejců je pak průměrně 21 %.

Váš názor Další článek: Sledujte start rakety Falcon 9 s další várkou satelitů Starlink

Témata článku: Byznys, Nvidia, AMD, Intel, Procesory, Samsung, Čipy, Tranzistory, Moorův zákon, TSMC, Qualcomm, Výroba, MediaTek, Kioxia, SK Hynix, Pro, Infineon, Počítač, Čip, Texas Instrument, Příjem, IC Insights, Ale, Dolar, Největší prodejce, Procesory na Heureka.cz