Intel je stále největším prodejcem čipů na světě. Jako jediný ale meziročně propadl

Zdroj: Intel
Intel je stále největším prodejcem čipů na světě. Jako jediný ale meziročně propadl | Zdroj: Intel

S velkou poptávkou po počítačích a dalších formách elektroniky se rychle mění pořadí společností v oblasti polovodičové výroby a prodeje. Analytický web IC Insights zveřejnil aktuální statistiky srovnání největších společností na světě, které prodávají čipy a přidal porovnání i s výrobci.

V tabulce 15 největších polovodičových společností se vše točí kolem jediné metriky – příjmy. Pokud bychom srovnávali jen samotnou výrobu, respektive továrny a počty kusů čipů, už před nějakou dobou převzala královské žezlo TSMC.

Klepněte pro větší obrázek

V případě prodejů ale stále ještě vede Intel, který za první čtvrtletí tohoto roku utržil 18,7 miliardy dolarů. Zde ale velký pozor – jako jediný ze zmíněných 15 firem má meziroční pokles příjmu, což muselo dát minulému vedení asi hodně práce „jít proti proudu vývoje“.

Ostatní společnosti ve stejné kategorii rostly z pohledu příjmu o desítky procent. Například hlavní konkurent AMD rostl rovnou o 93 % na 3,5 miliardy dolarů v příjmech. Za Intelem je druhý Samsung s příjmem 17 miliard dolarů za čtvrtletí a TSMC dosáhlo na 12,9 miliardy dolarů. Na čtvrté pozici je SK Hynix následovaný Micronem.

Další v pořadí jsou Qualcomm, Broadcom, Nvidia, Texas Instrument, MediaTek a nechybí ani Infineon, ST nebo Kioxia. Celkový meziroční růst v rámci 15 největších prodejců je pak průměrně 21 %.

Váš názor Další článek: Sledujte start rakety Falcon 9 s další várkou satelitů Starlink

Témata článku: Byznys, AMD, Procesory, Intel, Moorův zákon, Nvidia, Samsung, Čipy, TSMC, Qualcomm, Výroba, Tranzistory, MediaTek, Dolar, Kioxia, IC Insights, Texas Instrument, Počítač, Infineon, SK Hynix, Příjem, Největší prodejce, Prodejce, Čip


Určitě si přečtěte

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska | 22

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Čistka v Googlu. Jak efektivně uvolnit kapacitu v Gmailu, Drive a Fotkách
Stanislav Janů
NávodyGmailGoogle
Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Telefon, chytré hodinky, notebook a třeba i akční kamera. To jsou všechno přístroje obsahující akumulátory, o které je potřeba se alespoň trochu starat.

Jakub Michlovský | 2

Jakub Michlovský
AkumulátoryTipy
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft