Intel oficiálně představil nové desktopové čipy 8. generace, za více jader si ale trochu připlatíte

  • Intel uvedl nové desktopové procesory Coffee Lake, které jsou už 8. generací řady Core
  • Čipy přináší čtyři nebo šest jader a vylepšený výrobní proces
  • Vyžadují nové základní desky a jejich cena je mírně vyšší než u předchozí generace

Intel oficiálně představil nástupce současné sedmé generace čipů Kaby Lake pro desktopové počítače, která přináší řadu novinek. Modely jsou nyní k dispozici až se šesti jádry a i nejnižší model má čtyři jádra místo předcházejících dvou jader. Intel rovněž použil nejnovější výrobní technologii, která zajišťuje i lepší vlastnosti pro zvýšení frekvence. Díky tomu se Intel chlubí i výraznějším nárůstem výkonu jak v jednojádrovém, tak i vícejádrovém využití.

Minulý měsíc Intel uvedl první mobilní čipy s architekturou Kaby Lake Refresh, které jsou určené pro velmi tenké notebooky a tablety – v rámci TDP 15 W nabídly rovnou čtyři jádra. Hlavní předností bylo zvýšení výkonu až o 40 %, což se týkalo hlavně dvojnásobného zvýšení počtu jader, které mají ale nižší základní frekvenci. Tentokrát se ale konečně dostává i na dlouho očekávané desktopové počítače a procesory s architekturou Coffee Lake..

Čtyři nebo šest jader s pořádným Turbem

Po dlouhých letech jsme se konečně u základních desktopových procesorů Core dočkali zvýšení počtu jader, u kterých bylo maximum čtyři skoro odnepaměti. S čipy Coffee Lake se ale Intel konečně rozhoupal (své určitě udělalo AMD a jeho výrazný vstup s vícejádrovými Zeny) a nabídka modelů tak zahrnuje už jen čtyřjádra a nově i šestijádra.

Nejnižší modely Core i3-8100 a Core i3-8350K mají čtyři jádra bez podpory HyperThreadingu, Core i5-8400 a Core i5-8600K disponují šesti jádry bez HyperThreading a nejvyšší modely Core i7-8700 a Core i7-8700K nabízí šest jader s HyperThreadingem (zpracování až 12 vláken najednou).

Při porovnání s minulou generací Kaby Lake (7. generace řady Core) je vidět pokles základní frekvence, což je vzhledem ke zvýšenému počtu jader částečně pochopitelné. Vzhledem k optimalizacím v architektuře a zvýšené Turbo frekvenci je ale výsledný výkon vyšší. Dle vyjádření Intelu (nezávislé testy zatím ještě nejsou k dispozic) lze s novými procesory očekávat až o 25 % více výkonu při hraní her a o 40 % více výkonu při využití všech jader při srovnání stejných modelů z minulé generace. Rozdíl ve výkonu by tak měl být opravdu znatelný, což se rozhodně nedalo říci u předchozích generací.

Nejmodernější výroba

Novinkou je také použití vylepšeného výrobního procesu 14 nm++, který je posledním před přechodem na 10 nm. Intel se už dříve vyjádřil, že jeho nejnovější generace 14nm výroby je pokročilejší a lepší, než 10nm technologie u konkurence jako TSMC nebo Samsung. I díky tomu se podařilo zvýšit počet jader bez toho, aniž by se výrazně zvýšilo TDP. U vyšších modelů stouplo TDP z 91 W jen na 95 W.

Čipy mají integrované grafiky Intel UHD 630 s frekvencí až 1,2 GHz, které už jsou připravené pro akceleraci 4K Ultra HD rozlišení i s podporou HDR, včetně dekódování a enkódování s 10bitovým HEVC (H265). V případě 10bitového VP9 je k dispozici akcelerace jen u dekódování. Intel se také pochlubil zlepšenými možnostmi v oblasti přetaktování, spolupráce s rychlými paměťmi Optane a podporou operačních pamětí s kapacitou až 64 GB a frekvencí až DDR4-2666 v základu a ve dvoukanálovém zapojení.

Bez nových desek to nepůjde

Nové procesory bohužel vyžadují i nové základní desky s čipsety řady Intel 300. První na trhu se objeví nejvyšší modely s Intel Z370, které přinesou zlepšenou podporu pro snadné a maximální přetaktování.

Mezi integrovanými technologiemi je USB 3.1 (5 Gb/s), HDMI 2.0a, Intel Optane, Thunderbolt 3, gigabitový ethernet nebo SATA, ostatní bude nutné řešit pomocí čipů třeba i od jiných výrobců.

Mírně vyšší ceny

Oproti minulé generaci se dočkáme mírné vyšších cen, což se vzhledem ke zvýšenému výkonu dalo očekávat. Nejvyšší model Core i7-8700K má stanovenou cenu 359 dolarů (přibližně 10 800 Kč s DPH), Core i7-8600K je pak 257 dolarů (přibližně 7 700 Kč s DPH).

Jak si nové procesory povedou z pohledy výkonu a ceny vůči modelům od AMD, to lze v tuto chvíli těžko odhadnout, budeme si muset počkat na první oficiální testy. Lze ale předpokládat, že Intel bude zase silný hlavně v oblasti přetaktování a ve hrách, kde byl silný i v minulosti. Nové modely se objeví v prodeji už za pár dní a dle informací od Intelu, by měl být rozjezd rychlejší než v minulostí, takže dostupnost by měla být brzy velmi dobrá.

Intel ukázal i wafer s 10nm čipy Cannon Lake, které budo na trhu až koncem roku 2018:

Diskuze (14) Další článek: Rozborka Apple TV 4K: bez ventilátoru se to tentokrát neobešlo

Témata článku: AMD, Intel, Procesory, Počítače, Samsung, Čipy, HDR, Kaby Lake, Dobrá vlastnost, Kaby Lake-Refresh, Předchozí generace, Vysoký model, Coffee Lake, Intel Optane, Frekvence, Nejnovější generace, Zvýšený výkon, CNC, Gigabitový ethernet, Snadné přetaktování, Oficiální test, Tenký notebook, Hlavní přednost, Jade, Desktopový počítač, Stolní počítače na Heureka.cz9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

** Řešíte přes WhatsApp věci, k nimž by se neměl dostat nikdo cizí? ** Máme pro vás 9 tipů na zvýšení ochrany soukromí a bezpečnosti ** Udělejte z komunikátoru nedobytnou pevnost!

Karel Kilián
WhatsAppNávodyTipy a triky
Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

** S elektrickým osobním vrtulníkem Jetson ONE může létat každý ** Ve vzduchu se udrží až 20 minut a umí létat rychlostí přes 100 km/h ** Kompletní stroj stojí 92 000 amerických dolarů (cca 2 miliony korun)

Karel Kilián
HelikoptéryLétáníDoprava
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10