Čipy | Procesory | Intel

Intel oficiálně představil nové desktopové čipy 8. generace, za více jader si ale trochu připlatíte

  • Intel uvedl nové desktopové procesory Coffee Lake, které jsou už 8. generací řady Core
  • Čipy přináší čtyři nebo šest jader a vylepšený výrobní proces
  • Vyžadují nové základní desky a jejich cena je mírně vyšší než u předchozí generace

Intel oficiálně představil nástupce současné sedmé generace čipů Kaby Lake pro desktopové počítače, která přináší řadu novinek. Modely jsou nyní k dispozici až se šesti jádry a i nejnižší model má čtyři jádra místo předcházejících dvou jader. Intel rovněž použil nejnovější výrobní technologii, která zajišťuje i lepší vlastnosti pro zvýšení frekvence. Díky tomu se Intel chlubí i výraznějším nárůstem výkonu jak v jednojádrovém, tak i vícejádrovém využití.

Minulý měsíc Intel uvedl první mobilní čipy s architekturou Kaby Lake Refresh, které jsou určené pro velmi tenké notebooky a tablety – v rámci TDP 15 W nabídly rovnou čtyři jádra. Hlavní předností bylo zvýšení výkonu až o 40 %, což se týkalo hlavně dvojnásobného zvýšení počtu jader, které mají ale nižší základní frekvenci. Tentokrát se ale konečně dostává i na dlouho očekávané desktopové počítače a procesory s architekturou Coffee Lake..

Čtyři nebo šest jader s pořádným Turbem

Po dlouhých letech jsme se konečně u základních desktopových procesorů Core dočkali zvýšení počtu jader, u kterých bylo maximum čtyři skoro odnepaměti. S čipy Coffee Lake se ale Intel konečně rozhoupal (své určitě udělalo AMD a jeho výrazný vstup s vícejádrovými Zeny) a nabídka modelů tak zahrnuje už jen čtyřjádra a nově i šestijádra.

Nejnižší modely Core i3-8100 a Core i3-8350K mají čtyři jádra bez podpory HyperThreadingu, Core i5-8400 a Core i5-8600K disponují šesti jádry bez HyperThreading a nejvyšší modely Core i7-8700 a Core i7-8700K nabízí šest jader s HyperThreadingem (zpracování až 12 vláken najednou).

Při porovnání s minulou generací Kaby Lake (7. generace řady Core) je vidět pokles základní frekvence, což je vzhledem ke zvýšenému počtu jader částečně pochopitelné. Vzhledem k optimalizacím v architektuře a zvýšené Turbo frekvenci je ale výsledný výkon vyšší. Dle vyjádření Intelu (nezávislé testy zatím ještě nejsou k dispozic) lze s novými procesory očekávat až o 25 % více výkonu při hraní her a o 40 % více výkonu při využití všech jader při srovnání stejných modelů z minulé generace. Rozdíl ve výkonu by tak měl být opravdu znatelný, což se rozhodně nedalo říci u předchozích generací.

Nejmodernější výroba

Novinkou je také použití vylepšeného výrobního procesu 14 nm++, který je posledním před přechodem na 10 nm. Intel se už dříve vyjádřil, že jeho nejnovější generace 14nm výroby je pokročilejší a lepší, než 10nm technologie u konkurence jako TSMC nebo Samsung. I díky tomu se podařilo zvýšit počet jader bez toho, aniž by se výrazně zvýšilo TDP. U vyšších modelů stouplo TDP z 91 W jen na 95 W.

Čipy mají integrované grafiky Intel UHD 630 s frekvencí až 1,2 GHz, které už jsou připravené pro akceleraci 4K Ultra HD rozlišení i s podporou HDR, včetně dekódování a enkódování s 10bitovým HEVC (H265). V případě 10bitového VP9 je k dispozici akcelerace jen u dekódování. Intel se také pochlubil zlepšenými možnostmi v oblasti přetaktování, spolupráce s rychlými paměťmi Optane a podporou operačních pamětí s kapacitou až 64 GB a frekvencí až DDR4-2666 v základu a ve dvoukanálovém zapojení.

Bez nových desek to nepůjde

Nové procesory bohužel vyžadují i nové základní desky s čipsety řady Intel 300. První na trhu se objeví nejvyšší modely s Intel Z370, které přinesou zlepšenou podporu pro snadné a maximální přetaktování.

Mezi integrovanými technologiemi je USB 3.1 (5 Gb/s), HDMI 2.0a, Intel Optane, Thunderbolt 3, gigabitový ethernet nebo SATA, ostatní bude nutné řešit pomocí čipů třeba i od jiných výrobců.

Mírně vyšší ceny

Oproti minulé generaci se dočkáme mírné vyšších cen, což se vzhledem ke zvýšenému výkonu dalo očekávat. Nejvyšší model Core i7-8700K má stanovenou cenu 359 dolarů (přibližně 10 800 Kč s DPH), Core i7-8600K je pak 257 dolarů (přibližně 7 700 Kč s DPH).

Jak si nové procesory povedou z pohledy výkonu a ceny vůči modelům od AMD, to lze v tuto chvíli těžko odhadnout, budeme si muset počkat na první oficiální testy. Lze ale předpokládat, že Intel bude zase silný hlavně v oblasti přetaktování a ve hrách, kde byl silný i v minulosti. Nové modely se objeví v prodeji už za pár dní a dle informací od Intelu, by měl být rozjezd rychlejší než v minulostí, takže dostupnost by měla být brzy velmi dobrá.

Intel ukázal i wafer s 10nm čipy Cannon Lake, které budo na trhu až koncem roku 2018:

Diskuze (14) Další článek: Rozborka Apple TV 4K: bez ventilátoru se to tentokrát neobešlo

Témata článku: Počítače, AMD, Čipy, Procesory, Intel, Samsung, HDR, Kaby Lake, Minulý měsíc, Stejný model, Základní desktop, Dvojnásobné zvýšení, Operační paměť, Kaby Lake-R, Coffee Lake, Zvýšený výkon, Frekvence, Kaby Lake Refresh, Dvoukanálové zapojení, Nejnovější generace, Rychlá paměť, Minulá generace, Vysoký model, Nejnižší model, Generace řady, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29