Intel oficiálně představil nové desktopové čipy 8. generace, za více jader si ale trochu připlatíte

  • Intel uvedl nové desktopové procesory Coffee Lake, které jsou už 8. generací řady Core
  • Čipy přináší čtyři nebo šest jader a vylepšený výrobní proces
  • Vyžadují nové základní desky a jejich cena je mírně vyšší než u předchozí generace

Intel oficiálně představil nástupce současné sedmé generace čipů Kaby Lake pro desktopové počítače, která přináší řadu novinek. Modely jsou nyní k dispozici až se šesti jádry a i nejnižší model má čtyři jádra místo předcházejících dvou jader. Intel rovněž použil nejnovější výrobní technologii, která zajišťuje i lepší vlastnosti pro zvýšení frekvence. Díky tomu se Intel chlubí i výraznějším nárůstem výkonu jak v jednojádrovém, tak i vícejádrovém využití.

Minulý měsíc Intel uvedl první mobilní čipy s architekturou Kaby Lake Refresh, které jsou určené pro velmi tenké notebooky a tablety – v rámci TDP 15 W nabídly rovnou čtyři jádra. Hlavní předností bylo zvýšení výkonu až o 40 %, což se týkalo hlavně dvojnásobného zvýšení počtu jader, které mají ale nižší základní frekvenci. Tentokrát se ale konečně dostává i na dlouho očekávané desktopové počítače a procesory s architekturou Coffee Lake..

Čtyři nebo šest jader s pořádným Turbem

Po dlouhých letech jsme se konečně u základních desktopových procesorů Core dočkali zvýšení počtu jader, u kterých bylo maximum čtyři skoro odnepaměti. S čipy Coffee Lake se ale Intel konečně rozhoupal (své určitě udělalo AMD a jeho výrazný vstup s vícejádrovými Zeny) a nabídka modelů tak zahrnuje už jen čtyřjádra a nově i šestijádra.

Nejnižší modely Core i3-8100 a Core i3-8350K mají čtyři jádra bez podpory HyperThreadingu, Core i5-8400 a Core i5-8600K disponují šesti jádry bez HyperThreading a nejvyšší modely Core i7-8700 a Core i7-8700K nabízí šest jader s HyperThreadingem (zpracování až 12 vláken najednou).

Při porovnání s minulou generací Kaby Lake (7. generace řady Core) je vidět pokles základní frekvence, což je vzhledem ke zvýšenému počtu jader částečně pochopitelné. Vzhledem k optimalizacím v architektuře a zvýšené Turbo frekvenci je ale výsledný výkon vyšší. Dle vyjádření Intelu (nezávislé testy zatím ještě nejsou k dispozic) lze s novými procesory očekávat až o 25 % více výkonu při hraní her a o 40 % více výkonu při využití všech jader při srovnání stejných modelů z minulé generace. Rozdíl ve výkonu by tak měl být opravdu znatelný, což se rozhodně nedalo říci u předchozích generací.

Nejmodernější výroba

Novinkou je také použití vylepšeného výrobního procesu 14 nm++, který je posledním před přechodem na 10 nm. Intel se už dříve vyjádřil, že jeho nejnovější generace 14nm výroby je pokročilejší a lepší, než 10nm technologie u konkurence jako TSMC nebo Samsung. I díky tomu se podařilo zvýšit počet jader bez toho, aniž by se výrazně zvýšilo TDP. U vyšších modelů stouplo TDP z 91 W jen na 95 W.

Čipy mají integrované grafiky Intel UHD 630 s frekvencí až 1,2 GHz, které už jsou připravené pro akceleraci 4K Ultra HD rozlišení i s podporou HDR, včetně dekódování a enkódování s 10bitovým HEVC (H265). V případě 10bitového VP9 je k dispozici akcelerace jen u dekódování. Intel se také pochlubil zlepšenými možnostmi v oblasti přetaktování, spolupráce s rychlými paměťmi Optane a podporou operačních pamětí s kapacitou až 64 GB a frekvencí až DDR4-2666 v základu a ve dvoukanálovém zapojení.

Bez nových desek to nepůjde

Nové procesory bohužel vyžadují i nové základní desky s čipsety řady Intel 300. První na trhu se objeví nejvyšší modely s Intel Z370, které přinesou zlepšenou podporu pro snadné a maximální přetaktování.

Mezi integrovanými technologiemi je USB 3.1 (5 Gb/s), HDMI 2.0a, Intel Optane, Thunderbolt 3, gigabitový ethernet nebo SATA, ostatní bude nutné řešit pomocí čipů třeba i od jiných výrobců.

Mírně vyšší ceny

Oproti minulé generaci se dočkáme mírné vyšších cen, což se vzhledem ke zvýšenému výkonu dalo očekávat. Nejvyšší model Core i7-8700K má stanovenou cenu 359 dolarů (přibližně 10 800 Kč s DPH), Core i7-8600K je pak 257 dolarů (přibližně 7 700 Kč s DPH).

Jak si nové procesory povedou z pohledy výkonu a ceny vůči modelům od AMD, to lze v tuto chvíli těžko odhadnout, budeme si muset počkat na první oficiální testy. Lze ale předpokládat, že Intel bude zase silný hlavně v oblasti přetaktování a ve hrách, kde byl silný i v minulosti. Nové modely se objeví v prodeji už za pár dní a dle informací od Intelu, by měl být rozjezd rychlejší než v minulostí, takže dostupnost by měla být brzy velmi dobrá.

Intel ukázal i wafer s 10nm čipy Cannon Lake, které budo na trhu až koncem roku 2018:

Diskuze (14) Další článek: Rozborka Apple TV 4K: bez ventilátoru se to tentokrát neobešlo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,