Intel opět nakupoval. Za 22 miliard získal dopravní startup Moovit

Automobilová divize Intelu dostane novou posilu. Výrobce procesorů na začátku týdne potvrdil zprávy z víkendu, že kupuje izraelský startup Moovit, který stojí za systémem pro vyhledáváním cest spojením různých druhů dopravy. Akvizice vyšla na 900 milionů dolarů, tedy zhruba 22,3 miliardy korun.

Technologie, kterou vytváří Moovit, by se dala popsat jako kombinace IDOS a Waze. Jejím jádrem je plánování tras po městě pomocí různých prostředků hromadné dopravy, které kombinuje s aktuální dopravní situací a doporučeními od komunity uživatelů. Jako možnost dává do plánování zahrnovat i sdílené služby typu Uber nebo Lyft, takže se prakticky nemůže stát, že žádnou cestu nenajde.

Služby Moovit v současnosti využívá 800 milionů lidí a firem po celém světě. Využíval jej i Intel, který se nakonec rozhodl do společnosti vstoupit. Startupu ponechá jeho značku a nechá jej fungovat jako nezávislou dceřinnou společnost, na smlouvách Moovit s Uberem, Waze a dalšími se tak nic nemění. 

Co si nicméně od akvizice Intel slibuje, je, že Moovit nyní posilní jeho jiný dřívější izraelský nákup, společnost Mobileye. Ta patří mezi přední světové hráče ve sféře autonomního řízení, její systémy kombinující kamery, senzory a mapové služby využívá ve svých autonomních vozech přes 25 světových automobilek.

Intel využívá Mobileye i k vývoji robotických taxíků, jejichž plné komerční spuštění plánoval na příští rok. Technologie Moovit mu pomůže získat důležité dopravní informace, které u nich využije, mimo jiné jak robotaxíky rozmístit. Jde proto o logické doplnění celého autonomního ekosystému.

Váš názor Další článek: Pětina Země by mohla být do roku 2070 stejně horká jako Sahara

Témata článku: , , , , , , , ,