Intel počítačům stále věří, hlavně ultrabookům

Intel věří v oživení počítačového trhu díky ultrabookům a jejich dotykovým variantám. Argumentuje nárůsty prodejů u zdejších prodejců. Propady trhu ale také mluví jasně.
Intel počítačům stále věří, hlavně ultrabookům

Intel se aktivně snaží bránit tomu, že by počítačový trh čekala nějaká pohroma a jednoho dne jeho tradiční byznys převálcovaly tablety. Společnost zřejmě v návalu neustálých zpráv o propadech PC trhu včera vydala tiskovou zprávu, ve které se snaží argumentovat čísly, citacemi a odhady do budoucna.

Podle Intelu v současné době prochází trh s osobními počítači v Česku „hlubokou transformací“. Novou podobu trhu údajně udávají ultrabooky, které se v první fázi příliš prodávat nedařilo (zejména kvůli vyšší ceně), nyní si jim ale daří o něco lépe. „V meziročním srovnání nám stouply celkové prodeje u Alza.cz o více než 130 procent, čehož jsme dosáhli hlavně díky raketovému nárůstu prodejů ultrabooků od konce minulého roku,“ popisuje Martin Ulčák ze společnosti Dell s tím, že se počty prodaných ultrabooků daří i nadále zvyšovat.

Podobně je na tom i zdejší pobočka Lenova. Podíl ultrabooků na dovezených strojích už v druhém čtvrtletí činil 20 procent. „Každý náš pátý notebook spadá do kategorie ultrabook,“ komentuje Pavel Janich z českého Lenova. Z toho pak třetina jsou takzvaná konvertibilní zařízení, která disponují dotykovou obrazovkou se systémem Windows 8. „To je skvělý výsledek, vezmeme-li v úvahu, že konvertibilní zařízení byla uvedena teprve před 7 měsíci,“ dodává Janich.

Ještě nějaká budoucnost

Na základě těchto a některých dalších čísel Intel dospěl k názoru, že budoucnost počítačů je právě ve strojích „2v1“, které kromě tradiční formy nabízejí i ovládání dotykem. Studie předkládaná Intelem tvrdí, že zákazníci ve Spojených státech jsou ochotní za dotykový displej připlatit i 100 dolarů. V Česku to údajně má být podobné. Zde se tedy v podstatě nic nemění – Microsoft, Intel a výrobci počítačů tuto formu a budoucnost hlásají už od uvedení Windows 8 na trh.

Je možné, že trh se skutečně začíná lámat a hybridní stroje ještě do celého vývoje promluví. Nejvyšší vedení Microsoftu nicméně prozatím mluví o tom, že prodeje zařízení s Windows 8 jsou zklamáním, stejně jako modely některých jeho výrobců a partnerů. „Referenční model“ Surface nicméně také neuspěl, Microsoftu vydělal pouze něco přes 850 milionů dolarů a kvůli slevám modelu RT bylo nutné 900 milionů odepsat.

Intel argumentuje mimo jiné tím, že nové odhady IDC tvrdí, že se prodeje notebooků zvednou o zhruba 3,6 procenta a to i navzdory tomu rychlému růstu tabletů a chytrých telefonů. Vlastní interní odhady Intelu pak mluví o tom, že „6 procent současných prodaných tabletů jsou již plnohodnotnými počítači.“

Jenže i přes tato prohlášení prodeje počítačů stále výrazně padají, což se ostatně projevilo i na posledních hospodářských výsledcích jednotlivých společností. Gartner nedávno přišel s čísly, která říkají, že zatímco v loňském roce tuzemský počítačový trh dosáhl na 16 miliard korun, letos už to budou „pouze“ 13,5 miliardy. Firma nicméně dodává, že hybridní stroje skutečně ještě mohou se situací něco udělat.

Oživení v druhé polovině roku

O možném úspěchu ultrabooků a jejich hybridních variant mluví i IDC. Propočty firmy sice mluví o celkovém propadu tuzemského počítačového trhu v prvním kvartálu letošního roku o 16 procent, právě ultrabooky ale zaznamenávají růst. Celosvětový trh se propadl o více než 11 procent a s tenkými stroji je to tam podobné.

Trh může ještě ožít, pomalu totiž končí podpora pro Windows XP a Microsoft mezi své hlavní priority na aktuální fiskální rok zařadil nahrazování těchto strojů právě novými modely s Windows 8. Využívat by toho měly zejména firmy.

Běžní uživatelé naopak příliš důvodů k výměně počítače nemají. Ty už totiž delší dobu nabízí dostatečný výkon, který pro běžné používání bohatě dostačuje. Pokud si tato skupina zákazníků pořizuje nové přístroje, často je to proto tablet, tedy výrobek, který celý PC trh do této šlamastiky dostal. Počítače se stále používají, už ale nedochází k tak časté obměně.

I když se Intel snaží vzkázat, že má vše pod kontrolou (což ostatně na posledním konferenčním hovoru tvrdil i Microsoft, který sdělil, že „ví, co dělá“ a že Windows 8 „jsou dlouhodobý projekt“), jeho nový šéf při oznamování posledních výsledků řekl, že firma zameškala nástup mobilních zařízení a bude se to snažit dohnat.

Diskuze (35) Další článek: Ulož.to jako bonus: 100GB kredit dostanete k nové základní desce

Témata článku: Notebooky, Byznys, Microsoft, Windows, Počítače, Intel, Tablety, Nával, Skvělá budoucnost, Celosvětový trh, Dlouhodobý projekt, Celý stroj, Hybridní notebook, Poslední výrobce, Běžný hovor, Poslední číslo, Ultrabook, Velká neznámá, Konvertibilní zařízení, Počítačový model, Celý trh, Poslední odhad, Ultra, Hlavní výrobce, Tradiční výrobce, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65