Intel předvedl rekordní finanční výsledky, chystá „opravené“ procesory

  • Intel zveřejnil finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí minulého roku
  • Rekordy se týkají jak čtvrtletí, tak i roku
  • Intel chystá nové procesory, které budou mít opravené chyby Spectre a Meltdown

Intel zveřejnil finanční výsledky za poslední čtvrté čtvrtletí minulého roku, díky čemuž jsou k dispozici i celková čísla za rok 2017. Intelu se i přes silnější konkurenci podařilo dosáhnout rekordních čísel, ale to ještě nepropukl poprask s neuvěřitelnými chybami Spectre a Meltdown, které jsou součástí takřka všech procesorů. Intel ale tento problém hardwarově vyřeší s novými procesory.

Rekordní čtvrtletí i rok

Intelu se podařilo za čtvrté čtvrtletí roku 2017 dosáhnout příjmu 17,1 miliardy dolarů, což je meziročně o 4 % více (o 8 % pokud se nepočítá prodej McAfee). V rámci celého roku 2017 se Intel rovněž dočkal rekordního příjmu v podobě 62,8 miliardy dolarů, což je o 6 % více, než v roce 2016 (o 9 % pokud se nepočítá prodej McAfee). Dařilo se rovněž zvyšovat marži, která už je poměrně vysokých 63,1 %, zatímco ve třetím čtvrtletí byla 62,3 % a před rokem pak 61,7 %.

Pokud jde o jednotlivé segmenty, Intelu se nejvíce dařilo v oblasti datacenter, kde rostl meziročně o 20 % na současných 5,6 miliardy dolarů příjmů za poslední čtvrtletí roku 2017.

Dalším významným tahounem je internet věcí, kde je rovněž meziroční růst o 21 %, ale příjem je několikanásobně menší než u datacenter – pouze 879 milionů dolarů. Třetí významnou růstovou oblastí jsou programovatelné čipy a řešení, kde je meziroční růst o 35 % na současných 568 milionů dolarů za poslední čtvrtletí.

Nejvýznamnější položkou je sice stále segment klientských produktů (čipy a řešení pro počítače, notebooky a podobně), kde byl příjem za čtvrté čtvrtletí 9 miliard dolarů, ale oproti ostatním skupinám je zde meziroční pokles příjmu o 2 %.

V nedávném článku jsme podrobně psali o nových statistikách, kde lze stále vidět propady prodejů počítačů a notebooků a nelze se tak divit tomu, že se to reálné promítne i na příjmu Intelu z této oblasti. Intel neuvěřitelně zaspal v oblasti čipů pro mobilní telefony, tablety a další menší zařízení, kde trh ovládly čipy s architekturou ARM a objevilo se spoustu samostatných výrobců.

Intel se tak snaží naskočit na novou vlnu například v podobě internetu věcí a autonomních vozů, kde nakoupil několik významných a drahých startupů (například Mobileye za 14,5 miliardy dolarů). Největší potenciál má Intel především u automobilů bez řidiče, kde jsou potřeba výkonné čipy, na které se specializuje a kde má ARM rozhodně slabší pozici. Hlavním konkurentem mu ale bude například Nvidia, která už pro autonomní systémy dodává několikátou generaci svého výkonného řešení.

Průšvih s Meltdown a Spectre

Začátkem roku propukl masivní průšvih týkající se nejen procesorů od Intelu, ale i od ostatních výrobců jako je AMD nebo ARM, a to i u modelů 20 let starých. Bezpečnostní riziko bylo nutné zatím řešit softwarovou cestou, což se ale neobešlo bez následků – v některých aplikacích dochází ke snížení výkonu klidně i o 30 %, což je u serverů poměrně významné číslo.

Rovněž se objevilo plno dalších problémů a reakcí odborníků, kteří upozorňují na špatné provedení oprav od Intelu, které způsobuje například restarty, možnosti dalšího zneužití a podobně.

Na Intel se tak dle očekávání řítí několik velkých žalob, které rozhodně nezlepší jeho aktuální stav a pravděpodobně se dočkáme i nějakých větších pokut. To by mohlo zamávat s budoucími finančními výsledky Intelu.

Podezření navíc čelí i samotný šéf Intel Brian Krzanich, který prodal významnou část svých akcií v hodnotě 24 milionů dolarů ještě v době, kdy problém nebyl veřejně známý - interně a v rámci vybraných firem se ale o něm vědělo od června roku 2017. Nechal si pouze přibližně 250 tisíc kusů akcií, což je minimum požadované samotným Intelem.

I když šéf Intelu v rozhovoru o finančních výsledcích přímo nereagoval na situaci s jeho předčasným prodejem akcií a důsledky problémů Meltdown a Spectre, oznámil, že pro tento rok se chystají nové procesory, které již budou mít hardwarově vyřešené oba problémy a podle slov na tom dělají „nejlepší mozky“ Intelu. Zatím ale není jasné, jestli půjde jen o revize stávajících čipů, nebo to Intel nechá až pro nové generace procesorů pro různé segmenty.

Intel si věří

Intel očekává, že v roce 2018 dosáhne na ještě vyšší příjem než v roce 2017, dle odhadů kolem 65 miliard dolarů.

Je otázkou, jak se problémy podepíšou na příjmech a jaké to pro Intel bude ve výsledku znamenat náklady. Svou roli bude hrát skutečnost, jak dopadnou zmíněné žaloby a zda si udrží důvěryhodnost. Protože stále více firem se začíná zajímat o čipy od jiných výrobců i v oblasti datacenter a pro některé jsou poslední problémy Intelu jen další důvod, proč zrychlit přechod na jinou platformu.

Týká se to například Applu, který u mobilních zařízení používá vlastní čipy ARM, které se výkonem velmi rychle blíží modelům od Intelu. Jestli Intel nezačne zásadně řešit bezpečnostní problémy na všech úrovních (hardware, firmware, software), mohlo by to být pro něj nebezpečné z pohledu dlouhodobého udržení pozice na trhu s mikročipy jako takovými.

Diskuze (3) Další článek: Intel uvedl výhodná úložiště typu NVMe. S cenou se dostanou pod dva tisíce

Témata článku: Apple, AMD, Intel, Nvidia, ARM, Mobilní telefon, McAfee, Finanční výsledky, Spectre, Brian Krzanich, Meltdown, Minulý rok, Dolar, Rekordní příjem, Nový procesor, Mobileye, Výkonný čip, Výkonné řešení, Třetí čtvrtletí, Čtvrté čtvrtletí, Příjem, Autonomní vůz, Čip, Revize, Tahoun, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Recenze v Obchodu Play budou mít větší váhu. Google si posvítí na podezřelá hodnocení uživatelů

Recenze v Obchodu Play budou mít větší váhu. Google si posvítí na podezřelá hodnocení uživatelů

** Google začne po letech konečně bojovat proti falešným recenzím ** Nastavil prodlevu mezi publikací a zveřejněním recenze ** Vývojáři recenze uvidí, ostatní se ukáží až za den

Martin Chroust
Obchod s aplikacemiGoogle Play
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy