Intel předvedl rekordní finanční výsledky, chystá „opravené“ procesory

  • Intel zveřejnil finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí minulého roku
  • Rekordy se týkají jak čtvrtletí, tak i roku
  • Intel chystá nové procesory, které budou mít opravené chyby Spectre a Meltdown

Intel zveřejnil finanční výsledky za poslední čtvrté čtvrtletí minulého roku, díky čemuž jsou k dispozici i celková čísla za rok 2017. Intelu se i přes silnější konkurenci podařilo dosáhnout rekordních čísel, ale to ještě nepropukl poprask s neuvěřitelnými chybami Spectre a Meltdown, které jsou součástí takřka všech procesorů. Intel ale tento problém hardwarově vyřeší s novými procesory.

Rekordní čtvrtletí i rok

Intelu se podařilo za čtvrté čtvrtletí roku 2017 dosáhnout příjmu 17,1 miliardy dolarů, což je meziročně o 4 % více (o 8 % pokud se nepočítá prodej McAfee). V rámci celého roku 2017 se Intel rovněž dočkal rekordního příjmu v podobě 62,8 miliardy dolarů, což je o 6 % více, než v roce 2016 (o 9 % pokud se nepočítá prodej McAfee). Dařilo se rovněž zvyšovat marži, která už je poměrně vysokých 63,1 %, zatímco ve třetím čtvrtletí byla 62,3 % a před rokem pak 61,7 %.

Pokud jde o jednotlivé segmenty, Intelu se nejvíce dařilo v oblasti datacenter, kde rostl meziročně o 20 % na současných 5,6 miliardy dolarů příjmů za poslední čtvrtletí roku 2017.

Dalším významným tahounem je internet věcí, kde je rovněž meziroční růst o 21 %, ale příjem je několikanásobně menší než u datacenter – pouze 879 milionů dolarů. Třetí významnou růstovou oblastí jsou programovatelné čipy a řešení, kde je meziroční růst o 35 % na současných 568 milionů dolarů za poslední čtvrtletí.

Nejvýznamnější položkou je sice stále segment klientských produktů (čipy a řešení pro počítače, notebooky a podobně), kde byl příjem za čtvrté čtvrtletí 9 miliard dolarů, ale oproti ostatním skupinám je zde meziroční pokles příjmu o 2 %.

V nedávném článku jsme podrobně psali o nových statistikách, kde lze stále vidět propady prodejů počítačů a notebooků a nelze se tak divit tomu, že se to reálné promítne i na příjmu Intelu z této oblasti. Intel neuvěřitelně zaspal v oblasti čipů pro mobilní telefony, tablety a další menší zařízení, kde trh ovládly čipy s architekturou ARM a objevilo se spoustu samostatných výrobců.

Intel se tak snaží naskočit na novou vlnu například v podobě internetu věcí a autonomních vozů, kde nakoupil několik významných a drahých startupů (například Mobileye za 14,5 miliardy dolarů). Největší potenciál má Intel především u automobilů bez řidiče, kde jsou potřeba výkonné čipy, na které se specializuje a kde má ARM rozhodně slabší pozici. Hlavním konkurentem mu ale bude například Nvidia, která už pro autonomní systémy dodává několikátou generaci svého výkonného řešení.

Průšvih s Meltdown a Spectre

Začátkem roku propukl masivní průšvih týkající se nejen procesorů od Intelu, ale i od ostatních výrobců jako je AMD nebo ARM, a to i u modelů 20 let starých. Bezpečnostní riziko bylo nutné zatím řešit softwarovou cestou, což se ale neobešlo bez následků – v některých aplikacích dochází ke snížení výkonu klidně i o 30 %, což je u serverů poměrně významné číslo.

Rovněž se objevilo plno dalších problémů a reakcí odborníků, kteří upozorňují na špatné provedení oprav od Intelu, které způsobuje například restarty, možnosti dalšího zneužití a podobně.

Na Intel se tak dle očekávání řítí několik velkých žalob, které rozhodně nezlepší jeho aktuální stav a pravděpodobně se dočkáme i nějakých větších pokut. To by mohlo zamávat s budoucími finančními výsledky Intelu.

Podezření navíc čelí i samotný šéf Intel Brian Krzanich, který prodal významnou část svých akcií v hodnotě 24 milionů dolarů ještě v době, kdy problém nebyl veřejně známý - interně a v rámci vybraných firem se ale o něm vědělo od června roku 2017. Nechal si pouze přibližně 250 tisíc kusů akcií, což je minimum požadované samotným Intelem.

I když šéf Intelu v rozhovoru o finančních výsledcích přímo nereagoval na situaci s jeho předčasným prodejem akcií a důsledky problémů Meltdown a Spectre, oznámil, že pro tento rok se chystají nové procesory, které již budou mít hardwarově vyřešené oba problémy a podle slov na tom dělají „nejlepší mozky“ Intelu. Zatím ale není jasné, jestli půjde jen o revize stávajících čipů, nebo to Intel nechá až pro nové generace procesorů pro různé segmenty.

Intel si věří

Intel očekává, že v roce 2018 dosáhne na ještě vyšší příjem než v roce 2017, dle odhadů kolem 65 miliard dolarů.

Je otázkou, jak se problémy podepíšou na příjmech a jaké to pro Intel bude ve výsledku znamenat náklady. Svou roli bude hrát skutečnost, jak dopadnou zmíněné žaloby a zda si udrží důvěryhodnost. Protože stále více firem se začíná zajímat o čipy od jiných výrobců i v oblasti datacenter a pro některé jsou poslední problémy Intelu jen další důvod, proč zrychlit přechod na jinou platformu.

Týká se to například Applu, který u mobilních zařízení používá vlastní čipy ARM, které se výkonem velmi rychle blíží modelům od Intelu. Jestli Intel nezačne zásadně řešit bezpečnostní problémy na všech úrovních (hardware, firmware, software), mohlo by to být pro něj nebezpečné z pohledu dlouhodobého udržení pozice na trhu s mikročipy jako takovými.

Diskuze (3) Další článek: Intel uvedl výhodná úložiště typu NVMe. S cenou se dostanou pod dva tisíce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,