AMD | Procesory | Threadripper

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

  • AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry
  • AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu
  • Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

AMD tento týden představilo nové výkonné procesory 2. generace řady Ryzen – Threadripper, které jsou určené pro velmi náročné uživatele, profesionály ale také servery, protože nejvyšší model se pyšní 32 fyzickými jádry.

I když Intel v tomto segmentu držel neotřesitelnou pozici, nyní nastává doba, kdy AMD využilo pomalého vývoje procesorů Intel a zároveň rychle inovuje, což má za následek i nečekaně rychlý útok právě na lukrativní profesionální a serverový segment.

Vládnoucí Intel

Intel už spoustu let vládne serverovému a datacentrovému trhu s jeho procesory Xeon. Jen za poslední čtvrtletí měl z tohoto segmentu příjem 5,5 miliardy dolarůa nelze se tomu divit, protože procesory Xeon jsou primárně používané třeba i u nejvýkonnějších superpočítačů.

Klepněte pro větší obrázek
Finanční výsledky Intelu ze segmentu serverů a datacenter

AMD dlouho nemohlo Intel dohnat především kvůli horší architektuře a vždy horší výrobní technologii. Továrny na čipy, které poskytují výrobu ostatním (včetně AMD), byly vždy pozadu za výrobním procesem Intelu a tak si Intel užíval náskok jak po stránce architektonické, tak i výrobní.

Kvůli tomu nemohly vícejádrové procesory AMD v tomto segmentu nějak významně konkurovat – byly pomalejší a měly vyšší spotřebu. Zákazníci tak dle předpokladů spíše volili procesory od Intelu.

Časy se ale mění a seběhlo se několik událostí, které zcela obrátily karty.

Nové architektury i výroba

První věcí, která hraje zásadní roli ve změně, je výrobní technologie. Zatímco si Intel užíval takřka monopolní postavení, zvolnil tempo, což z ekonomického pohledu dává smysl, když nemá konkurenci. Jenže tím si postupně zadělal na problémy.

Zatímco 14nm technologii výroby už má velmi optimalizovanou a už ve třetí generaci, s 10nm se stále ještě pere a žádné procesory od Intelu, které by byly vyráběné 10nm technologií, stále nejsou k dispozici a zatím to vypadá, že jen tak nebudou.

Výrobce čipů TSMC, u kterého si nechává čipy vyrábět nejen AMD, ale třeba také Apple, Nvidia a další, už ale má dávno 10nm technologii zvládnutou a tento rok už bude mít 7nm čipy. Dokonce se objevily i zprávy o tom, že inženýři TSMC už vyvíjí i továrny pro výrobu 5nm a 3nm čipů, které půjdou do výroby kolem roku 2020 a 2022.

Nové procesory AMD Threadripper s architekturou Zen+ už jsou vyráběné 12nm technologií a k dostání budou příští týden. A to je velká rána pro Intel. AMD se totiž snaží i po architektonické stránce a Zen+ přináší mnoho vylepšení a rozšiřuje novinky, které přinesla první generace Zenu.

Intel vs. AMD: konec předražených procesorů

Protože se v tomto článku soustředíme jen na ty nejvýkonnější procesory zaměřené na náročný segment a servery, je nutné se podívat na nabídku, kterou aktuálně předvádí Intel.

Nejvyšší desktopový model procesoru Core i9-7980XE od Intelu má 18 jader (36 vláken), nabízí 44 linek PCI Express a jeho cena je 50 500 korun s DPH. AMD ale už prozradilo, že bude nový nejvyšší model Threadripper 2990WX s 32 jádry (64 vláken) a podporou 60 PCI Express linek nabízet za přibližně 45 tisíc korun s DPH.

Klepněte pro větší obrázek

První neoficiální testy ukazují, že rozdíl ve výkonu ve prospěch čipu od AMD bude desítky procent, v některých případech bude čip od AMD dokonce až o polovinu rychlejší. Vzhledem k počtu jader se tomu nelze divit, byť Intel má stále výhodu v optimalizaci architektury a některých vybraných instrukčních sad, které jsou důležité pro některé matematické výpočty (pokud je vývojář daného programu použije).

Stejný příměr se objevuje i u dalších nižších modelů, které nabízí 24 jader (Threadripper 2970WX), 16 jader (Threadripper 2950X) nebo 12 jader (Threadripper 2920X).

Máme tu tedy nástup konkurence, která přichází s mnohem nižšími cenami, ale zároveň i mnohem vyšším výkonem. Intel na to bude muset rychle reagovat, ale zatím nemá čím a ještě nějakou dobu mít nebude – jak už jsme psali výše, zatímco Intel zpomalil, ostatní zabrali a jsou rychle rozjetí ho porazit v jeho nejdůležitějším segmentu, kde má rovněž nejvyšší marže.

Klepněte pro větší obrázek

Čistě pro datacentra nejnáročnějšího charakteru má AMD procesory EPYC, jejichž hlavní výhodou je možnost obrovského množství operační paměti. I u této řady se brzy dočkáme upgradu, protože na rok 2019 AMD chystá dokonce 64jádrové (128 vláken) modely, které už budou vyráběné 7nm technologií.

Více jader i pro budoucí hráče

Pokud pomineme cenu, u dnešních her sice stále vítězí čipy Intel díky vyšší frekvenci jader, které se odrážejí na vyšším počtu snímků ve hře, ale i to se pomalu mění. AMD rovněž zvyšuje frekvence a pomalu tak dohání procesory Intel, které už se dostaly na hranici 5 GHz. Ale nastává i změna u her.

Dnešní hry už bez problémů dokáží vytížit čtyři jádra a u vybraných her lze vytížit i další. Důvodem je nasazení podobných vícejádrových procesorů i u konzolí (o vývoj se stará AMD) a také větší a komplexnější enginy, které stále více využívají různé umělé inteligence a další prvky, které si lépe poradí s větším počtem jader lépe, než s vysokou frekvencí a menším počtem jader.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Lze tak poměrně dobře předpokládat, že počet jader procesoru bude hrát stále větší roli u hraní her, tedy koncových zařízení, které nejsou „profesionálního“ charakteru. Pokud AMD nezpomalí tempo, může získat i v tomto segmentu velmi dobrý náskok oproti Intelu , který v rámci počtu jader je už nyní značně pozadu.

Testy výkonu příští týden

Momentálně už mají novináři k dispozici vzorky nových čipů, avšak mohou je pouze „ukázat“, na výsledky testů a recenze je embargo až do příštího týdne, kdy se začnou procesory i prodávat.

Už teď je ale jasné, že to bude opravdu hodně zajímavé, když například v programu Cinebench R15, který patří mezi populární testy výpočetního výkonu procesoru při renderování, dosáhl nejvyšší model od AMD na více než 5 tisíc bodů, zatímco nejvyšší model od Intelu, který je dokonce ještě o pět tisíc dražší, na pouhých 3 300 bodů.

Blíží se bouře. Blíží se velká bouře.

Diskuze (86) Další článek: Intel zveřejnil plány na další generace procesorů Xeon. 10nm čipy budou až v roce 2020

Témata článku: Technologie, Byznys, Apple, AMD, Nvidia, Intel, Procesory, Ryzen, AMD Zen, Servery, Architektura, Datacentra, Threadripper, Velký počet, Nejvyšší model, Nízká cena, Vysoká frekvence, Třetí generace, Čip, Vybraná hra, TSMC, Vícejádrový procesor, Předražený procesor, Vysoký počet, Fyzické jádro


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162