Intel | Finanční výsledky

Intel ztrácí dech. Už se to projevuje ve finančních výsledcích a ceny akcií padají

Intel ztrácí dech. Už se to projevuje ve finančních výsledcích a ceny akcií padají

Zisk amerického výrobce čipů Intel za třetí čtvrtletí fiskálního roku klesl o 28 procent, ukazují tento týden zveřejněné finanční výsledky. Na to ke konci týdne zareagovaly akcie firmy poklesem o více než 10 procent. 

Vykázaný zisk za třetí čtvrtletí byl 4,3 miliardy dolarů, před rokem to bylo za stejné období 5,99 miliardy dolarů. Tržby pak poklesly z loňských 19,19 miliardy dolarů na letošních 18,3 miliardy dolarů. 

Intelu padaly tržby z divize pamětí, a to o 11 procent na 1,2 miliardy dolarů. Také však třeba v segmentu internetu věcí. Tam tržby spadly dokonce o 33 procent na 677 milionů dolarů. Na poslední čtvrtletí tohoto roku odhaduje Intel tržby 17,4 miliardy dolarů.

Pro přehled stojí za to uvést, že akcie Intelu koncem ledna atakovaly ceny bezmála 70 dolarů za kus, postupně však padaly a v tuto chvíli se obchodují lehce pod 50 dolarů za akcii. 

"Rok 2020 s globální pandemií, geopolitickým pnutím a sociálním neklidem byl nejnáročnějším v mé kariéře," uvedl pro MarketWatch šéf Intelu Bob Swan. Tomu šlape na paty konkurence v podobě AMD, také však Nvidie. Dříve například Apple, který dosud s Intelem spolupracoval, oznámil plán vyvíjet vlastní mikročipy, na nichž hardware značky s jablkem ve znaku poběží. 

Konkurenční AMD se od počátku roku s cenou 48 dolarů za akcii dostalo až 90 dolarům v srpnu, aktuálně oscilují její akcie kolem ceny 80 dolarů za kus. Růst AMD způsobily jak příznivé finanční výsledky a úspěch produktové řady Ryzen, tak i zpoždění uvedení nových procesorů Intelu. To je další problém donedávna nezpochybnitelného lídra trhu. 

Nvidii pak zase táhla nahoru zejména poptávka po grafických čipech. Ambice ukázal i ohlášený záměř koupit od japonské skupiny Softbank za 40 miliard dolarů britský Arm. 

Článek připravila redakce ekonomického webu E15.cz

Diskuze (36) Další článek: Acer Halo vypadá jako váza zakrytá hadrem. Je to však chytrý reproduktor s Asistentem Google

Témata článku: Apple, Internet, Intel, AMD, Nvidia, Ryzen, ARM, Finanční výsledky, Dech, Tržby, Akcie, Dolar, Čtvrtletí, Bob Swan


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Jakub Čížek
Windows 10MicrosoftLinux
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy