Intel ztrácí dech. Už se to projevuje ve finančních výsledcích a ceny akcií padají

Intel ztrácí dech. Už se to projevuje ve finančních výsledcích a ceny akcií padají

Zisk amerického výrobce čipů Intel za třetí čtvrtletí fiskálního roku klesl o 28 procent, ukazují tento týden zveřejněné finanční výsledky. Na to ke konci týdne zareagovaly akcie firmy poklesem o více než 10 procent. 

Vykázaný zisk za třetí čtvrtletí byl 4,3 miliardy dolarů, před rokem to bylo za stejné období 5,99 miliardy dolarů. Tržby pak poklesly z loňských 19,19 miliardy dolarů na letošních 18,3 miliardy dolarů. 

Intelu padaly tržby z divize pamětí, a to o 11 procent na 1,2 miliardy dolarů. Také však třeba v segmentu internetu věcí. Tam tržby spadly dokonce o 33 procent na 677 milionů dolarů. Na poslední čtvrtletí tohoto roku odhaduje Intel tržby 17,4 miliardy dolarů.

Pro přehled stojí za to uvést, že akcie Intelu koncem ledna atakovaly ceny bezmála 70 dolarů za kus, postupně však padaly a v tuto chvíli se obchodují lehce pod 50 dolarů za akcii. 

"Rok 2020 s globální pandemií, geopolitickým pnutím a sociálním neklidem byl nejnáročnějším v mé kariéře," uvedl pro MarketWatch šéf Intelu Bob Swan. Tomu šlape na paty konkurence v podobě AMD, také však Nvidie. Dříve například Apple, který dosud s Intelem spolupracoval, oznámil plán vyvíjet vlastní mikročipy, na nichž hardware značky s jablkem ve znaku poběží. 

Konkurenční AMD se od počátku roku s cenou 48 dolarů za akcii dostalo až 90 dolarům v srpnu, aktuálně oscilují její akcie kolem ceny 80 dolarů za kus. Růst AMD způsobily jak příznivé finanční výsledky a úspěch produktové řady Ryzen, tak i zpoždění uvedení nových procesorů Intelu. To je další problém donedávna nezpochybnitelného lídra trhu. 

Nvidii pak zase táhla nahoru zejména poptávka po grafických čipech. Ambice ukázal i ohlášený záměř koupit od japonské skupiny Softbank za 40 miliard dolarů britský Arm. 

Článek připravila redakce ekonomického webu E15.cz

Diskuze (36) Další článek: Acer Halo vypadá jako váza zakrytá hadrem. Je to však chytrý reproduktor s Asistentem Google

Témata článku: Apple, AMD, Intel, Internet, Nvidia, Ryzen, Finanční výsledky, ARM, Dolar, Tržby, Swan, Čtvrtletí, Bob Swan, Dech, Akcie, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czVybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

** Podívejte se na redakční výběr nejlepších špičkových smartphonů ** Nabízíme přehlídku nejpokročilejších mobilních technologií ** Cenové rozpětí je velmi široké, minimum 15 tisíc korun

Jan Láska
Smartphony
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola