Internet můžeme Švýcarsku jen závidět. Běžné jsou 10Gb/s přípojky, první operátor posílil na 25 Gb/s

Zdroj: Julius Silver / Pixabay
Internet můžeme Švýcarsku jen závidět. Běžné jsou 10Gb/s přípojky, první operátor posílil na 25 Gb/s | Zdroj: Julius Silver / Pixabay

V dubnu jsme psali o tom, kterak první z větších tuzemských poskytovatelů internetu začal nabízet i dvougigabitovou přípojku. Ve Švýcarsku jsou ale ještě dál. „Normou“ jsou pětkrát rychlejší linky.

Největší tamní operátor Swisscom jej nabízí od roku 2020, Salt jej uvedl ještě o rok dřív. Deset gigabitů si mohou objednat lidé také u společností Sunrise nebo Quickline. Ve všech případech jde o optické linky typu 10G-PON se symetrickými rychlostmi.

Menší poskytovatel Init7 spustil dokonce 25Gb/s tarif. Stojí 65 franků (1300 Kč) měsíčně, v ceně je i IPTV s 200 kanály. Stejnou částku si firma účtuje ale i za 1- a 10Gb/s připojení. Nejvyšší tarif má ale třikrát dražší instalační poplatek.

Ve Švýcarsku běží zhruba třetina internetových linek na optických vláknech, stejný podíl podíl mají též kabelovky a DSL. Ani u nich se zrychlováním neskončili. Kabelovkáři už pomalu připravují nasazení nového standardu DOCSIS 4.0, který by internet na koaxiálních linkách posunul až na 10/6 Gb/s. Swisscom zase jako první evropský operátor již před šesti lety spustil evoluci VDSL s názvem G.Fast, která dokáže na kratších vzdálenostech dostat z dřívějších telefonních kabelů až 500/50 Mb/s.

V zemi Helvétského kříže mají na rychlý internet doslova právo. Minimální poskytovaná rychlost je zákonem o univerzální službě stanovena na 10/1 Mb/s, od roku 2024 se spodní hranice zvýší na 80/8 Mb/s.

via Radek Zajíc

Diskuze (42) Další článek: Česká pošta zrychlí doručování balíků z Číny. Pomůže nový terminál za stovky milionů

Témata článku: Internet, Poskytovatelé internetu, Připojení k internetu, IPTV, DSL, Švýcarsko, Linka, Přípojka, Radek Zajíc, Operátor, Swisscom, DOCSIS, Zrychlování, SunriseSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows