Investoři jsou z Intelu nervózní. Jeden radí, aby se osamostatnily továrny na čipy

Navzdory personálním i technologickým problémům se Intelu pořád daří nad očekávání. V součtu za prvních devět měsíců roku 2020 firma meziročně navýšila tržby o 12 % a čistý zisk o 6 %. Věčně se však dařit nebude.

Investiční fond Third Point, který v Intelu drží zhruba 0,5% podíl v hodnotě miliardy dolarů, zaslal předsedovi představenstva Intelu Omaru Ishrakovi dopis, v němž vyjmenovává různé problémy a navrhuje řešení. K jeho znění se dostala agentura Reuters.

Z Intelu odcházejí důležití hardwaroví experti (často ke konkurenci) a firma má velké problémy s adopcí nových 10- a 7nm výrobních procesů. To se projevilo i do vývoje, nové generace čipů přicházejí se zpožděním a nejsou o tolik lepší než předchůdci.

Pohled do továrny Intelu:

Konkurenční AMD může po letošku říct, že má výkonnější procesory pro notebooky, desktopy i servery ve všech myslitelných kategoriích. Jediným dílčím úspěchem Intelu je uvedení nových integrovaných grafických čipů Xe v procesorech Tiger Lake, které vypadají velmi dobře a AMD dokážou v testech porazit.

Third Point mluví o tom, že by se měl Intel zbavit některých nepovedených akvizicí z dřívějška, kupříkladu Altery. Známého výrobce programovatelných čipů FPGA koupil před pěti lety za 16,7 miliardy dolarů. Shodou okolností AMD letos oznámil koupi jeho největšího soupeře, firmu Xilinx, za skoro dvojnásobek.

Intel bez továren?

Vůbec nejdivočejší navrhovanou změnou je oddělení polovodičových továren do zvláštní společnosti. To ale podle všeho nemá vést k outsourcingu výroby jinde, naopak by mohly továrny Intelu posílit tím, že by se mohly spojit s jiným podnikem a vyrábět čipy i pro jiné firmy jako Apple, Microsoft nebo Amazon. Third Point totiž jako vážné riziko zmiňuje odliv výroby z USA do východní Asie (TSMC, Samsung, SMIC…), která je „politicky nestabilní“ a není bezpečné tam koncentrovat úplně všechno.

Kdo by však potenciálním partnerem mohl být, už investiční fond nezmiňuje. V USA je v provozu mnoho továren (Texas Instruments, Micron, NXP, SkyWater, Suny Poly atd.). Ve Spojených státech samozřejmě působí i GlobalFoundries, která vznikla odštěpením od AMD, když byla v krizi pro změnu tato společnost. AMD už v ní od roku 2012 nevlastní žádný podíl, avšak smluvně je pořád zavázano odebírat určitý objem čipů, byť už je GF technologicky pozadu.

Rozdělení AMD a GlobalFoundries nepřineslo okamžitou úlevu ani pro jednu z firem. AMD se už sice z krize oklepalo, Global Foundries nikoliv. Firma vzdala vývoj 7nm litografie, přičemž tu současnou 12- a 14nm si licencovala a upravila z návrhu Samsungu.

Intel pro Reuters uvedl, že je rád za každou zpětnou vazbu od svých investorů, ale žádnou změnu strategie zatím neoznámil.

Diskuze (13) Další článek: Podzimní aktualizaci Windows 10 už má skoro 14 % uživatelů. Vede jarní verze

Témata článku: Hardware, Microsoft, Apple, Procesory, AMD, Intel, FPGA, USA, Amazon, TSMC, Samsung, Čipy, Micron, Výroba, Texas Instruments, Dolar, Fond, Globalfoundries, Procesor, Global Foundries, Xilinx, Intel Tiger Lake, Tiger Lake, Krize, Asie


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky