Investoři jsou z Intelu nervózní. Jeden radí, aby se osamostatnily továrny na čipy

Navzdory personálním i technologickým problémům se Intelu pořád daří nad očekávání. V součtu za prvních devět měsíců roku 2020 firma meziročně navýšila tržby o 12 % a čistý zisk o 6 %. Věčně se však dařit nebude.

Investiční fond Third Point, který v Intelu drží zhruba 0,5% podíl v hodnotě miliardy dolarů, zaslal předsedovi představenstva Intelu Omaru Ishrakovi dopis, v němž vyjmenovává různé problémy a navrhuje řešení. K jeho znění se dostala agentura Reuters.

Z Intelu odcházejí důležití hardwaroví experti (často ke konkurenci) a firma má velké problémy s adopcí nových 10- a 7nm výrobních procesů. To se projevilo i do vývoje, nové generace čipů přicházejí se zpožděním a nejsou o tolik lepší než předchůdci.

Pohled do továrny Intelu:

Konkurenční AMD může po letošku říct, že má výkonnější procesory pro notebooky, desktopy i servery ve všech myslitelných kategoriích. Jediným dílčím úspěchem Intelu je uvedení nových integrovaných grafických čipů Xe v procesorech Tiger Lake, které vypadají velmi dobře a AMD dokážou v testech porazit.

Third Point mluví o tom, že by se měl Intel zbavit některých nepovedených akvizicí z dřívějška, kupříkladu Altery. Známého výrobce programovatelných čipů FPGA koupil před pěti lety za 16,7 miliardy dolarů. Shodou okolností AMD letos oznámil koupi jeho největšího soupeře, firmu Xilinx, za skoro dvojnásobek.

Intel bez továren?

Vůbec nejdivočejší navrhovanou změnou je oddělení polovodičových továren do zvláštní společnosti. To ale podle všeho nemá vést k outsourcingu výroby jinde, naopak by mohly továrny Intelu posílit tím, že by se mohly spojit s jiným podnikem a vyrábět čipy i pro jiné firmy jako Apple, Microsoft nebo Amazon. Third Point totiž jako vážné riziko zmiňuje odliv výroby z USA do východní Asie (TSMC, Samsung, SMIC…), která je „politicky nestabilní“ a není bezpečné tam koncentrovat úplně všechno.

Kdo by však potenciálním partnerem mohl být, už investiční fond nezmiňuje. V USA je v provozu mnoho továren (Texas Instruments, Micron, NXP, SkyWater, Suny Poly atd.). Ve Spojených státech samozřejmě působí i GlobalFoundries, která vznikla odštěpením od AMD, když byla v krizi pro změnu tato společnost. AMD už v ní od roku 2012 nevlastní žádný podíl, avšak smluvně je pořád zavázano odebírat určitý objem čipů, byť už je GF technologicky pozadu.

Rozdělení AMD a GlobalFoundries nepřineslo okamžitou úlevu ani pro jednu z firem. AMD se už sice z krize oklepalo, Global Foundries nikoliv. Firma vzdala vývoj 7nm litografie, přičemž tu současnou 12- a 14nm si licencovala a upravila z návrhu Samsungu.

Intel pro Reuters uvedl, že je rád za každou zpětnou vazbu od svých investorů, ale žádnou změnu strategie zatím neoznámil.

Diskuze (13) Další článek: Podzimní aktualizaci Windows 10 už má skoro 14 % uživatelů. Vede jarní verze

Témata článku: Microsoft, Apple, Hardware, AMD, Intel, Procesory, Amazon, Samsung, USA, Čipy, TSMC, FPGA, Výroba, Micron, Globalfoundries, Xilinx, Fond, Reuters, SMIC, Intel Tiger Lake, NXP, Dolar, Továrna, OSAM, Tiger Lake, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

** Vývojář upozornil Huawei na kritikou chybu API v AppGallery ** Kdokoliv si nyní může stáhnout placené aplikace zdarma ** Pokud nemají vlastní ochrany, půjdou normálně používat

Martin Chroust
Huawei AppGalleryZdarmaChyba
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Seagate chce co nejdříve dohnat WD. Uvede vlastní 22TB pevný disk
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate