Investoři stahují Dell z burzy. Je mezi nimi i Microsoft

Výrobce počítačů Dell odchází z burzy. Firma si od toho slibuje nový start a nezávislost na netrpělivých akcionářích. Dell vykoupili investoři, kteří firmě věří. A přispěl také Microsoft.
Investoři stahují Dell z burzy. Je mezi nimi i Microsoft

Třetí největší výrobce počítačů na světě, texaská společnost Dell, se stahuje z burzy. Skupina investorů sdružená kolem fondu Silver Lake Partners převezme slavnou firmu zpět do soukromého vlastnictví za celkovou částku 24,4 miliardy dolaru. Investoři zaplatí 13,65 dolaru za akcii, což představuje o 25 procent vyšší částku, než za jakou se papíry obchodovaly na burze.

Na celkové částce se nebude podílet pouze Silver Lake Partners, ale vlastní finanční prostředky hodlá použít také zakladatel firmy její výkonný šéf Michael Dell. Ten zároveň stále vlastní 14 procent společnosti, jejíž akcie v průběhu let prodával. Přispěje rovněž Dellův investiční fond MSD Capital. Michael Dell nadále zůstane nejvyšším šéfem firmy.

Investoři zároveň využijí půjčky od čtyř velkých investičních bank (Merrill Lynch, Barclays, Credit Suisse a RBC Capital) a dvě miliardy dolarů do projektu vkládá také softwarový gigant Microsoft. Obchod ještě musí schválit regulační úřady. Dokončen má být v druhém čtvrtletí roku 2014.

Pro Dell jedině dobře

Michael Dell o stažení z burzy uvažoval už od roku 2010. Až za poslední rok nicméně akcie společnosti klesly o zhruba 25 procent, což vytvořilo dobré podmínky pro odkup. Banky zároveň začaly nabízet dobré podmínky pro získání půjček.

Pro Dell je podle odborníků stažení z veřejného obchodování dobrá věc. Společnost už delší dobu doplácí na nezájem investorů, kteří firmě nemohou odpustit zmeškaný nástup tabletů a chytrých telefonů. Dell už nicméně několikrát deklaroval, že s počítači sice stále počítá ve svém celkovém konceptu, ale že budoucnost a dlouhodobou strategii vidí zejména v přerodu na dodavatele technologií a služeb pro datová centra.

„Je to velice moudrý tah. V době, kdy si akcionáři obecně zvykli na nějakou bombu typu iPad každého půl roku, je těžké je zaujmout a očekávají, že podobné přístroje budou firmy vydávat jako na běžícím pásu,“ říká pro Connect.cz zdroj z Dellu. „To se ostatně projevuje i na klesajících akcií onoho Applu, který nedělá nic špatně a stále má silné prodeje.“

Dell výrazně investuje do své proměny lídra v oblasti datových center pro menší a střední podniky. Proměna nicméně nebude tak rychlá, aby příjmy okamžitě nahradily klesající příjmy z prodeje počítačů, které stále tvoří nadpoloviční většinu příjmů firmy. „Věřím, že tento obchod otevřenou novou vzrušující kapitolu Dellu,“ uvádí v oficiálním prohlášení Michael Dell a upozorňuje právě na stanovenou dlouhodobou strategii.

„Dell v posledních čtyřech letech udělal solidní progres v naplňování této strategie, ale uvědomujeme si, že toto naplňování zabere ještě více času, spotřebuje více investic a trpělivosti. Věřím, že toto bude lépe podporováno díky partnerství Silver Lake Partners a našim sdíleným vizím,“ poukazuje šéf Dellu na oceňování na akciových trzích, které funguje spíše na bázi krátkodobých výsledků.

„Máme dlouhodobou vizi, ale akcionáři pro to dnes nemají trpělivost,“ uvádí zdroj. „Kroku zakladatele a investorů se vůbec nedivím.“

Podíl Dellu na trhu počítačů v posledních měsících výrazně klesl, stále mu ale patří celosvětové třetí místo za HP a Lenovem. Firma v loňském roce prodala 38,7 milionu počítačů. Zaměřuje se ale spíše na stroje pro firmy, které je mohou využít ve spojení se servery a dalšími službami. Dell zároveň pochopil důležitost na dálku přenášených počítačů a před pár měsíci koupil společnost Wyse Technology, která tuto službu nabízí.

O co jde Microsoftu

Do budoucna bude velice zajímavé sledovat roli Microsoftu a jeho dvoumiliardové investice. Výrobce Windows si od tohoto partnerství zřejmě slibuje více věcí.

„Microsoft je oddaný dlouhodobému úspěchu PC ekosystému a výrazně investuje do mnoha cest k tomu, aby ho připravil na budoucnost,“ píše Redmond v prohlášení. Microsoft jinými slovy nyní bude mít blíže k jednomu z významných výrobců počítačů a bude tak moci více tlačit na ostatní výrobce, kteří se svými stroji prodávají Windows.

Microsoft je podle zdrojů z vysokých pozic Microsoftu nespokojený se současnou nabídkou počítačů s Windows 8 a zřejmě bude chtít převzít dění do svých rukou. To ostatně potvrdil i vydáním tabletu Surface, jehož verze Pro se do prodeje chystá tento týden. Základní verze nicméně podle odhadů žádný trhák není a prodalo se jí prozatím pouze milion kusů.

Pro Microsoft rovněž budou důležité serverové technologie Dellu. Texaská společnost se zaměřuje především na SMB sektor, od kterého si Microsoft slibuje to, že zaujme výsadní postavení VMware v oblasti virtualizace a cloudů. Dell často dodává serverové přístroje nejenom s produkty jako Windows Server či SQL Server, ale také s produkty konkurentů Redmondu – třeba technologiemi postavenými na Linuxu a open source a nyní půjdou do prodeje nové stroje upravené pro SAP a jeho databázi HANA.

Dell tak ve výsledku může u Microsoftu sehrát podobnou roli, jakou v současné době hraje Nokia v oblasti chytrých telefonů. Ovšem plné ovládnutí serverových technologií Dellu softwarem Microsoftu nejspíše není pravděpodobné. Je zřejmé, že trh s datovými centry se stále více posouvá k open source a novým progresivním technologiím a investoři Dellu nebudou chtít vše vsadit na jednu kartu. To by byl příliš velký risk.

Hodnota akcií Dellu byla největší na přelomu tisíciletí, když se jeden cenný papír prodával za hodnotu převyšující 56 dolarů. V posledních 4 letech se akcie pohybovaly na relativně stabilní hladině kolem 14 dolarů.

Diskuze (13) Další článek: Facebook prý plánuje vlastní Google Latitude

Témata článku: Byznys, Počítače, Dell, Merrill Lynch, RBC, Výsadní postavení, Investor, Credit, Podobný typ, Velký risk, Podobná hladina, DEL, Chytrá věc, Dobrá věc, Michael, The Flash, Běžící pás, Partners, Půjčka, Solidní stroj, Softwarový gigant, Celkový příjem, Barclays, Podobná investice, Michael Dell, Stolní počítače na Heureka.czV devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

** Bezpečností experti otestovali devět bezdrátových routerů ** I přes poslední firmware v nich našli 226 bezpečnostních děr ** TP-Link, Synology, Netgear, D-Link, Edimax, Asus, Linksys a AVM

Karel Kilián
RouterWi-FiBezpečnost
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack