Jablotron a router Turris spouští spolupráci v internetu věcí

Společnost Jablotron a sdružení CZ.NIC rozjíždí vlastní hardwarové projekty, kde se využije i Wi-Fi router Turris. Spolupráce se točí kolem internetu věcí.
Jablotron a router Turris spouští spolupráci v internetu věcí

Společnost Jablotron a sdružení CZ.NIC rozjíždí spolupráci pro chytře ovládanou domácnost. „Chceme nabídnout široké veřejnosti řešení umožňující chytře ovládnout prostor, ve kterém žijeme, a to při zachování rozhodovací pravomoci člověka, a které bude zároveň chráněno před napadením fyzickým a z internetu,“ přibližují organizace.

Součástí spolupráce je český Wi-Fi router Turris, který vznikl právě v CZ.NIC. Původně šlo o především výzkumný projekt zaměřený mimo jiné na kybernetickou bezpečnost. Jak už jsme informovali, nyní se chystá také do komerčního prodeje.

Jablotron využije chystanou verzi 1.1, která by mohla jít do prodeje počátkem příštího roku. Produkt by měl dokonce vyrábět. Pomocí vyjednávací síly a množstevním slevám pomáhá také ke snížení nákupu součástek routeru.

Jablotron Projects se představují

Jablotron se do projektu zapojuje skrze sekci nazvanou Jablotron Projects. Ta je zaměřená nejenom na případné akvizice, ale také na výzkumné a vývojové projekty. Skrze Projects se úspěšná společnost angažuje také v rámci eClubu ČVUT, do kterého se zapojili také partneři jako Avast, Seznam.cz a Alza.

Doposud se v Jablotronu většina nových věcí řešila skrze šéfa Dalibora Dědka, nyní tuto roli převzala právě divize Projects. „Soustředíme se pouze na nové projekty. Chceme jít na nové trhy, oborově i regionálně a hledáme nové lidi,“ říká Alan Fabik z Jablotronu.

Klepněte pro větší obrázek
Turris 1.1 možná bude vyrábět Jablotron. Pomáhá také se snižováním ceny komponent.

Projects vznikly na začátku roku, prozatím byly přijaty dva nápady a čtyřicet jich bylo odmítnuto, přihlásit se může každý. Realizovány byly i první akvizice, například byla koupena česká firma Tech Fass. Součástí Jablotron Projects jsou i nové laboratoře. „Pokud někdo máte projekt, sem s ním, zkuste to s námi,“ vzkazuje Fabik.

Jablotron se internetu věcí v podstatě dotýká už delší dobu skrze ovládání vrat, světel, žaluzií, zavlažování a podobně. Firma už má statisíce instalací a tisíce dalších realizuje každý měsíc. Spolupráce s CZ.NIC má přinést další možnosti. Mimo jiné i pro případné zájemce o spolupráci.

Jablotron má po světě tisíce integračních partnerů, které může poskytnout. Provozuje také vlastní cloudovou aplikaci. Tu aktuálně využívá přes 60 tisíc uživatelů, měsíčně do ní přibývají čtyři tisíce nových zařízení a do sítě jsou napojeny i integrátoři. Přes 95 procent uživatelů ke cloudu přistupuje z mobilních zařízení.

Zapojení českých domácích kutilů

Obě organizace nyní chtějí ze současných uživatelů Turrisu vybrat stovku lidí (výběr proběhne od července do září), se kterými se může řešit zpětná vazba na nové nápady a testovat nápady domácích kutilů. Ty by se pak daly překlopit do praxe a produktů Jablotronu. Přesná forma tohoto překlápění není jasně stanovena a bude se více méně řešit za pochodu. Jablotron skrze tyto aktivity může například získat nové lidi, kteří své nápady rozvinou do komerčního produktu.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní aplikace Jablotronu napojená na cloud. API k ní zatím neposkytuje, ale ke spolupráci je otevřená.

CZ.NIC se zapojením Turrisu do internetu věcí rovněž experimentoval už dříve, právě díky kutilům. Především technicky zaměřená komunita začala zařízení využívat pro různé projekty, například měření teploty, televizní i rozhlasový streaming, řízení analogových hodin a tak dále. CZ.NIC na toto téma vypsal i soutěž, čím rozvoj podpořil.

Video - podívejte se na záznam tiskové konference CZ.NIC a Jablotronu:

Komunikace Turrisu s čidly a senzory Jablotronu má být univerzální. K současné verzi routeru bude dostupný USB modul komunikující na frekvenci 868 MHz. Chystaný Turris 1.1 pak modul bude mít standardně integrovaný přímo na základní desce. Na stejné frekvenci komunikují také připravované IoT sítě T-Mobilu a Českých Radiokomunikací. Spolupráci s nimi Jablotron zatím nechystá.

O Turris je zájem i mimo Českou republiku. Zhruba sto kusů využívá společnost SamKnows pro měření rychlosti internetu a americký gigant Comcast na další rozvoj přispěl řádově miliony korun ve formě grantu.

Diskuze (1) Další článek: Chrome se vrací ke starému správci záložek. Ten nový se nelíbil

Témata článku: Internet, IoT, Router, Turris, Router turris, Tisková konference, Věc, Spol, Mimo, Výzkumný projekt, Americký gigant, Jablotron, Rozhodovací právo, Rozhodovací pravomoc, Internet věcí, Přesná forma, Domácí kutil, VR svět, Comcast, IoT síť


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64