Jak jsem uspěl u Applu a ve tvorbě mobilních aplikací

Zde je příběh toho, jak lze ještě během studií informačních technologií rozjet úspěšnou vývojářskou firmu a jak propojit akademický svět s realitou.

Setkání s Dominikem Veselým v jedné z kaváren v areálu ČVUT se mělo točit zejména kolem jeho úspěchu v soutěži pořádané Applem. Mladý absolvent Fakulty informačních technologií pražské technické univerzity byl jedním z 200 studentů z celého světa, které Apple obdaroval vstupem na letošní vývojářskou konferenci WWDC. Z celého povídání se ale nakonec vyklubal komplexnější příběh.

Dominik Veselý je součástí vůbec prvního ročníku dnes už pět let staré Fakulty informačních technologií ČVUT. Letos školu úspěšně dokončil a jak sám říká, v soutěži Applu uspěl na poslední chvíli. „V loňském roce mi to úplně nevyšlo, tak jsem to chtěl vyzkoušet letos, dokud jsem byl ještě student,“ říká. Požadované materiály odeslal, stejně jako několik dalších jednotlivců z Česka, na přelomu dubna a května, a nakonec to vyšlo.

Veselý od Applu na první pohled neobdržel nic zásadního – pouhopouhý lístek na WWDC. To ale nakonec není špatná odměna. Už minulý rok se vstupenky vyprodaly za pouhých pár minut a letos se v podstatě hrála loterie. Zájem o vývoj pro zařízení Applu je velký a na konferenci je možné se s předstihem dostat k mnoha materiálům.

Ze školy do byznysu

„Ta veřejná představení nakonec vůbec nejsou to nejzajímavější, mnohem lepší jsou uzavřené laby a sezení,“ popisuje Veselý své zkušenosti. Měl možnost si například více osahat Swift, nový programovací jazyk, kterým chtějí v Cupertinu vývoj aplikací více zjednodušit. „Dost mě překvapilo, jak moc se věci v Applu daří tajit. Hodně zaměstnanců mi na místě říkalo, že o Swiftu doposud vůbec nemělo tušení. Na druhou stranu je možné se k mnoha informacím dobrat. Inženýři Applu sice nesmí nic říkat, ale pomocí naznačování a grimas toho nenápadně sdělí hodně,“ usmívá se mladý absolvent.

Klepněte pro větší obrázek
Vyvíjet jen aplikace už úplně nestačí, chce to i něco navíc. Dominik Veselý.

Hlavním požadavkem Applu na pozvání studentů byl vývoj jejich vlastní aplikace, v rámci které se měli představit a předvést, co umí. V rámci ní Veselý mimo jiné ukázal zajímavé posouvání obrazu a především, což u studentů technických škol stále nebývá zcela běžným jevem, se mu velice vyvedla grafická i ona prezentační stránka věci.

„Nejsem žádný velký grafik, ale s Photoshopem už umím hodně. Když mi kolega řekne, jaké barvy mám zkombinovat, něco zvládnu,“ směje se Veselý. Zároveň podává pěkný oslí můstek k rozsáhlejšímu příběhu.

Veselý programuje pro iOS už čtyři roky a této oblasti se věnoval také ve své bakalářské práci. Svého času tak naskočil do ještě stále poměrně mladé oblasti a společně se svými kolegy studenty z ČVUT založil společnost Ackee. Ta se v podstatě řadí po bok zdejších stálic jako Inmite, Zentity, Tapmates, Cleevio či třeba eMan a zaměřuje se na vývoj nejenom mobilních aplikací na zakázku.

Něco víc než mobilní aplikace

Studentsko-absolventský projekt se na dva roky usídlil v inkubátoru ČVUT, díky čemuž získal zázemí v podobě levných kanceláří, servisu v podobě sekretariátu a podobně. „To nám hodně pomohlo se odlepit a vůbec s firmou začít,“ popisuje Veselý. Ackee se zrovna stěhuje z inkubátoru pryč do vlastních prostor v pražských Dejvicích, na plný úvazek zaměstnává šest lidí a další více než desítce nabízí výdělek formou spolupráce.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace, se kterou Dominik Veselý uspěl u Applu a dostal se na WWDC.

Úplně lehký byznys to ale samozřejmě není. „Myslím si, že tuzemský trh je na takové množství vývojářských mobilních firem malý,“ popisuje Veselý. „Firmy už tolik nemají o aplikace zájem. Zjistily, že za každou cenu nemusí kopírovat web do samostatné aplikace a že stačí žít třeba s responzivním webem.“ Údajně ale vidí rostoucí zájem o Windows Phone, na který se ve firmě také zaměřuje.

Ackee se proto, stejně jako mnozí její konkurenti, vydává také do zahraničí. Několik klientů už firma získala, třeba z Velké Británie. Absolventi ČVUT chtějí zaujmout třeba tím, že vedle vývoje samotné aplikace umí programovat také takzvaný back-end, tedy důležitou serverovou a cloudovou část. Staví třeba big data platformy na Cassandře a tak dále. „Kódovat HTML a vlastně i mobilní aplikace se dnes zvládne naučit v podstatě každý, chce to i něco navíc.“

„Původně jsme mysleli, že budeme vyvíjet pouze aplikace vlastní a ty že nám pak vydělají peníze. Z toho jsme ale hodně rychle vyrostli,“ vzpomíná Veselý a poukazuje na to, jak je těžké uspět s vlastním softwarovým produktem v záplavě aplikací v App Store. Ackee i přesto na pár vlastních projektech dělá, slouží ale spíše jako občasná zábava a také jako forma sebepropagace.

 

FIT ČVUT chystá i za pomocí dotací také rozšiřené hodiny vývoje pro iOS.

 

Tak třeba aplikace Photoshape, kterou vyvinul právě Dominik Veselý, dokázala vyhrát třinácté kolo české soutěže AppParade. Jde tak trochu o „ulítlý“ projekt, pomocí kterého je možné skládat písmena a slova na základě lidského pózování. Aplikace je celkem úspěšná a zaznamenala už přes 50 tisíc stažení. Peníze ale v podstatě negeneruje. Dalším takovým titulem na odreagování je nový kus kódu nazvaný TextShape. Ten rozšiřuje možnosti předchozího výtvoru o přednastavené fotografie lidí.

Spojit školu a průmysl

Fungování Ackee a absolventů ČVUT je pěkným příkladem toho, jak propojovat akademické prostředí s realitou a byznysem. Na některých fakultách podobné aktivity, „spin-offy“ a údajné rozptylování od studia ne vždy vidí rádi. Podle Veselého je ale FIT ČVUT hodně pro-průmyslově založená fakulta s pro-studentským děkanem, která se nebojí změnám odspoda.

Někteří členové firmy Ackee se ve škole i nadále angažují. Veselý sám vede předmět vývoje pro iOS. Škola získala i evropskou dotaci, díky níž vznikne také varianta pro pokročilé. Společně s kolegy chystá také předmět pro cloud a velká data. Ten by se neměl krýt s podobnými aktivitami, které na FEL ČVUT provozuje Jan Šedivý, má jít spíše o doplnění.

Veselého kolega z Ackee navíc vede předmět projektového řízení v IT. Snaží se ho směřovat tak, aby spolu dokázaly mluvit dva dost odlišené světy – lidé ze světa technologií a lidé ze světa obchodu. V podstatě jde o to, aby si studenti z VŠE nemysleli, že na ČVUT chodí samí „ufouni“, a studenti z ČVUT aby naopak o VŠE neměli představu jako o líhni neschopných manažerů a marketingových zaklínačů.

Spojení těchto dvou světů je důležité, umožní to totiž další růst technologického podnikání. Ne každý technik s dobrým nápadem dokáže dobře řídit firmu a vytvářet příjemné uživatelské rozhraní, a naopak. „Nejhorší jsou manažeři, kteří o technologiích nemají ani ponětí a jen se řídí podle svých tabulek,“ konstatuje Veselý.

Při pozorování studentů na FIT ČVUT navíc pozoruje další trend. „Zatímco dříve bylo synonymem pro softwarového inženýra práce v některé z velkých tradičních společností, dnes se lidé shlukují do menších firem jako ta naše. A k tomu jsou některé další schopnosti také potřeba,“ uzavírá Veselý.

Diskuze (29) Další článek: Projekt Birdly: můžete létat jako pták, ale opravdu jen jako

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,