Jak krize pevných disků postihla celý počítačový trh

V říjnu Thajsko zaplavila voda, která s sebou vzala i většinu továren na výrobu pevných disků. Dnes se začíná ukazovat, jaký vliv to má na celé počítačé odvětví.

Krize spojená s výrazným utlumením výroby pevných disků, kterou letos v říjnu zavinily rozsáhlé povodně v Thajsku, kde mají světoví výrobci alokovanou většinu výrobních kapacit, se začíná naplno projevovat. Vlivem těchto událostí Intel v tiskovém prohlášení oznámil, že musel snížit odhady svých tržeb pro právě probíhající fiskální čtvrtletí (Q4 2011). Byznys s pevnými disky začal ovlivňovat také další společnosti, které na první pohled nemají s tímto odvětvím příliš společného.

Intel odhaduje, že si v posledním čtvrtletí tohoto roku přijde na 13,4 až 14 miliard dolarů, což je zhruba o miliardu dolarů méně, než kolik firma odhadovala při rekordních finančních výsledcích za předchozí tři měsíce. Největší výrobce mikroprocesorů na světě očekával příjmy ve výši 14,2 až 15,2 miliardy dolarů. Může dojít až k 7procentnímu poklesu.

Méně disků, méně vyrobených počítačů, méně procesorů

Intel byl ještě v říjnu při ohlašování rekordních čísel poměrně v klidu a problémy s pevnými disky ve svých hrozbách vůbec neuváděl. Zástupci firmy se spíše obávali problematické světové ekonomiky, starostí s načasováním přechodu na 22nm výrobní technologii a rostoucí konkurence v oblasti mobilních čipů.

Klepněte pro větší obrázek
Od říjnových záplav v Thajsku cena klasických pevných disků neustále roste. V grafu vidíte několik ukázkových modelů. Pro srovnání je zde uveden také SSD disk OCZ Vertex X, který reprezentuje celý svůj sektor. Cena SSD disků naopak klesá. (Hodnoty jsou v tisících korun.)

Důvod toho, proč nedostatek pevných disků ovlivní byznys Intelu, je poměrně jednoduchý. Firmy jako Western Digital nebo Seagate vyrobí mnohem méně nových disků, kvůli čemuž výrobci počítačů a serverů sestaví méně strojů a tím pádem nebudou potřebovat tolik mikroprocesorů. Výrobci sice mají určité nakoupené zásoby součástek, ale obecně se takové zboží snaží na skladech držet co nejkratší dobu. Výrobní a zásobovací procesy se neustále zrychlují, aby bylo možné efektivně využívat skladových prostor a nakupovat levněji a modernější součástky.

Výrobci mohou nadále prodávat skladové zásoby, ale omezí novou výrobu. A zde má Intel (stějně jako další dodavatelé součástek) problém, který by dle dostupných údajů a odhadů měl trvat až někdy do poloviny příštího roku. V té době by se měly začít obnovovat výrobní kapacity továren pevných disků.

Intel spolu s výrobci nicméně neočekávají, že by prodeje počítačů a serverů měly poklesnout, naopak je očekáván mírný růst. Analytická skupina IHS iSuppli ale očekává, že výroba počítačů v příštím roce vyroste pouze o 6,8 procenta oproti dříve očekávaným 9,5 procenta.

Disky ovlivnily široké odvětví

To, že se Intel dostane do složitější situace, se dalo očekávat už při prvních zprávách o tom, že je narušena většina výroby klasických pevných disků. Jejich cena totiž začala okamžitě růst. Podle informací, které mám k dispozici, ale výrobci počítačů začali Intel o menším odběru mikroprocesorů informovat až v průběhu posledních 14 dnů.

Klepněte pro větší obrázek
Intel oznámil snížený odběr mikroprocesorů a spustila se řetězová reakce. Ostatním hráčům v počítačovém byznysu začaly padat akcie o jednotky procent. Ušetřen nebyl ani Apple a Microsoft. (Hodnoty jsou dolarech.)

Akcie Intelu a výrobců počítačů na negativní zprávy zareagovaly poklesem. Firmy jako HP, Dell, Lenovo nebo Apple nejenom, že nebudou v následujících měsících moci vyrobit takový počet strojů, jaký plánovali, ale dost možná také naroste jejich výsledná cena, klasické disky totiž výrazně podražily. Na to už ostatně v nedávném rozhovoru pro Živě.cz upozorňoval šéf tuzemské pobočky Lenova Petr Toman. „V současné době máme díky procesu plánování a objednávání naskladněn dostatečný počet disků za standardní ceny, aktuálního čtvrtletí se tedy záplavy nedotknou,“řekl. „Je ale možné, že se zvýšení ceny projeví někdy v příštím roce,“ dodal. Nyní už je to téměř jisté.

Menší výroba počítačů logicky postihne také další výrobce součástek. Sníží se nákup grafických čipů, operačních pamětí, základních desek, zdrojů a dalších. I proto je možné sledovat pokles hodnoty akcií Nvidie, AMD a dalších. Zpráva měla vliv také na cenné papíry Microsoftu, kterému se sníženou výrobou počítačů logicky klesne odběr OEM licencí operačního systému Windows.

Krize pevných disků ale pro Intel může znamenat také příležitost prosadit se oblasti ultrabooků, se kterými má veliké plány. Podle slov zástupců firmy by prodej těchto tenkých notebooků měl v příštím roce tvořit většinu prodejů přenosných počítačů. Ultrabooky a současná situace mohou zapříčinit narůstající nasazování SSD disků.

Diskuze (13) Další článek: MIPS ožívá, chce zatopit ARMu v mobilním segmentu

Témata článku: Byznys, Pevné disky, Objednávání, Krize, Thajsko, Řetězová reakce, Postih, Jak, Kříž, Cenná koruna, Výrobce, Výrazný nedostatek, Analytická skupina, Trh, Business cena, Nejkratší doba, Výsledná cena, Celý trh, Skladová zásoba, Počítačový trh, Dostupný údaj, Celý počítač, Ukázkový model, Mobilní objednávání, Celý disk, Pevné disky interní na Heureka.cz9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

** Jen co se na scéně objevil ChatGPT, začala si s ním hrát i šedá zóna ** Automat sice generuje funkční, ale také naivní „útoky“ ** Když ale budou masivní a automatizované, škodí úplně stejně

Jakub Čížek
MalwareUmělá inteligenceBezpečnost
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny