Jaký je ve skutečnosti šéf Microsoftu Steve Ballmer

Kritika šéfa Microsoftu je značná. On sám tvrdí, že není vizionář. Na letošek ale chystá restart celé firmy. Zeptali jsme se Ballmerových spolupracovníků, jak se na něj dívají.
Kapitoly článku

Klaun obchodníkem

Koncepce Microsoftu pro koncový trh, která by firmu měla letos restartovat, se velice podobá koncepci Applu. Klasický počítač, tablet, herní konzole a chytrý telefon budou mít jednotné uživatelské rozhraní Metro napojené na internetový obchod s aplikacemi, hudbou, seriály a dalším obsahem. Pomocí účtu Live ID a úložišti SkyDrive bude možné sdílet data a nastavení díky cloudu. Už to nebude roztříštěný Microsoft, ale navenek jednotně vystupující firma. A nejenom navenek – Ballmer přiměl všechny týmy spolupracovat a vytvořit vzájemně propojené produkty.

Klepněte pro větší obrázek
Neznám budoucnost, ale dokážu se přizpůsobit současnosti.

Mnozí kritici si myslí, že by Microsoft potřeboval lídra, který není „pouze“ obchodník vydělávající peníze, ale který bude mnohem více zaměřený na produkty a vize. Právě proto se tolik mluví o nástupu Sinofskyho do nejvyššího křesla. Sinofsky je nicméně hodně technicky založený člověk a je otázka, zda přesně toto Microsoft potřebuje. Z vnitřního pohledu možná ano, Ballmera totiž velice často kritizují přímo zaměstnanci Microsoftu, kteří se nemají pro co nadchnout. Jejich nespokojenost se projevuje mimo jiné v tom, že byl na základě hodnocení už několikrát zvolen mezi nejhorší výkonné šéfy technologických firem.

Pro Ballmerovo setrvání ve funkci nicméně hovoří jeho zkušenosti a znalost celé společnosti. „Výhodou Steva v čele Microsoftu je mimo jiné to, že viděl firmu růst od samého počátku,“ myslí si Cabálek. „Dokáže tak vidět náš byznys z pohledu jednotlivých divizí, v kontextu jednotlivých trhů i z jeho role výkonného ředitele. Navíc se dokáže naprosto přirozeně a plynule přesouvat mezi jednotlivými úrovněmi,“ dodává šéf zdejší pobočky. „Steve zná firmu naprosto do detailu, má schopnost se při řešení problému dostat k jádru věci neuvěřitelnou rychlostí,“ přikyvuje těmto tvrzením Přikrylová.

V očích široké veřejnosti je Steve Ballmer často vnímaný jako upocený klaun poskakující na pódiu. Z některých jeho veřejných vystoupení už se stihl stát mediální a virální folklór. „Sledovat videa na internetu bez kontextu a atmosféry v hale může mást,“ myslí si Ballmerova blízká spolupracovnice Veronika Přikrylová. „My ale víme, že jeho nadšení a emoce jsou upřímné a to pak člověka dokáže nabít neuvěřitelnou dávkou energie,“ doplňuje.

„Patřím mezi velkou skupinu zaměstnanců, kteří se na Stevova interní velká vystoupení skutečně těší,“ tvrdí Přikrylová. Při posledním interním mítinku zaměstnanců ale bylo možné pozorovat trochu jiný obrázek. Mnoho zaměstnanců Ballmerův proslov příliš nezajímal a spousta židlí zela prázdnotou. „Jaká smutná podívaná. Jakmile na pódiu začal mluvit Steve Ballmer, lidé začali houfně odcházet. V časech, kdy vedl proslovy Bill Gates, poslouchal každý,“ zní jedna z mnoha kritik nespokojených zaměstnanců Microsoftu. „Skutečně je tablet s Windows 8 všechno, z čeho bychom měli být nadšení,“ zaznívá další kritika.

Muž se sloní pamětí

Mnou oslovení bývalí i současní spolupracovníci Steva Ballmera se nicméně shodují v jednom: současný vůdce Microsoftu na sobě neustále tvrdě pracuje a je otevřený veškeré kritice. „Steve je velmi upřímný, a když udělá chybu, přizná ji,“ míní Přikrylová. „Je to člověk, který na sobě neustále pracuje. Je na sebe maximálně náročný a zajímá se o zpětný pohled na sebe sama od svého okolí,“ popisuje své zkušenosti s jedním z nejmocnějších technologických lídrů světa Přikrylová. „Zažila jsem ho dokonce na jedné pracovní schůzce, na kterou si kvůli zpětné vazbě přizval i svého osobního kouče.“

Podobné ohlasy je možné slyšet také od významných partnerů Microsoftu. „Steve je nejčestnější, nejvíce sebekritický a sebe uvědomělý člověk, kterého jsem kdy poznal,“ míní například šéf Netflixu Reed Hastings. Celkové uvědomění Ballmer dokáže promítnout v ohledu ke konkurenci. „Konkurence nás tlačí dopředu,“ tvrdí.

Klepněte pro větší obrázek
Nerušit, do hloubky dumám.

„Steve má velký dar pamatovat si lidi,“ pokračuje na téma Ballmerových dobrých vlastností Roman Cabálek. „Jde o přesně ten typ člověka, s kterým se poprvé setkáte, během deseti minut s ním prohodíte pár slov o sobě a své rodině, a když jej za tři měsíce vidíte podruhé, okamžitě si vás správně zařadí a na předchozí konverzaci plynule naváže.“ Pětapadesátiletý manažer, který disponuje majetkem ve výši zhruba 14 miliard dolarů, má podle mnoha tvrzení sloní paměť. „Steve je člověk s jednou z největších mozkových kapacit, s jakou jsem se kdy setkal. Je schopen vnímat byznys Microsoftu v celé šířce i pro mě neuvěřitelné hloubce, z úrovně čtyřiceti tisíc stop až na zem,“ popisuje své zkušenosti s nejvyšším šéfem Cabálek.

„Vím přesně, co pro Microsoft chci,“ dodal Ballmer v rozhovoru pro Businessweek. A to je v současné době především sjednocení portfolia a spolupráce uvnitř týmů. Podařilo se mu sjednotit retail s mobilními operátory a výrobci hardwaru. Firma postupně otevírá síť kamenných obchodů Microsoft Store. K současným 14 pobočkám chce během následujících 3 let přidat dalších 75. Podobně jako Apple bude i Microsoft ukazovat výhody a propojení svých produktů ve vlastních svatostáncích.

„Steve obvykle nečiní neuvážená rozhodnutí. Když se rozhodne udělat krok vpravo, má současně jasnou a velmi detailní představu o tom, co to způsobí nalevo,“ je přesvědčen Roman Cabálek. Teď bude na zaměstnancích, akcionářích a zákaznících, jak na tom s jeho hodnocením budou oni.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,